Germania: Acord al coaliției de guvernare pentru facilitarea imigrației de muncitori calificați din afara UE
Cele trei partide, conservatorii de la CDU și CSU, și social-democrații din SPD, au ajuns la acest acord în cursul nopții, într-o chestiune delicată și pe fondul avansului extremei drepte, după ce în țară au intrat peste un milion de solicitanți de azil au intrat în țară între 2015-2016.
Acestea au convenit asupra adoptării unei legi în 2019 pentru facilitarea accesului la piața muncii a muncitorilor extracomunitari calificați.
"Nu ne dorim o imigrație de persoane necalificate din terțe țări", afirmă social-democrații și conservatorii în documentul prezentat marți.
Solicitanții de locuri de muncă din exteriorul UE - în special în sectoare tensionate precum restaurante, matematică sau informatică - vor putea obține un permis de sejur în Germania pentru șase luni, care va fi prelungit dacă își găsesc un loc de muncă. Se cere cunoașterea la un nivel suficient a limbii germane.
"Avem nevoie de muncitori din alte țări", a admis ministrul de Interne (CSU), Horst Seehofer, o voce foarte critică a politicii cancelarului Angela Merkel de primire a migranților.
Circa 338.200 locuri de muncă erau neocupate în septembrie în Germania doar în sectoarele informatică, matematică și tehnologia informației, potrivit cotidianului economic Handelsblatt, care citează Institutul economic german.
Documentul prezentat marți subliniază că solida creștere economică din ultimii ani a fost atinsă și grație "imigrației provenite din statele membre ale UE". Dar, arată documentul, "acest sold migratoriu este în prezent în scădere".

Povestea tinerei din Bacău care ține spectacole de stand-up comedy în Europa în patru limbi diferite și l-a făcut pe Seinfeld să râdă
INTERVIU Vestea bună și vestea proastă despre tulpina SARS-CoV2 din Africa de Sud, confirmată în premieră în România: Cât de ușor se transmite și cât de eficiente sunt vaccinurile împotriva ei?
Noua LISTĂ a țărilor din zona galbenă / Republica Moldova, Italia, Spania, Franța sau Marea Britanie, pe listă
Unul din cei doi pacienți din România infectați cu tulpina africană a SARS-COV2, fosta jurnalistă Liana Alexandru, povestește aventura sa COVID-19: cum s-au încurcat rezultatele testelor și cum voluntarii au salvat situația
CDC-ul american are un ghid cu sfaturi în cazul unei apocalipse zombi / Dr. Seuss, în topul vânzărilor Amazon după ce a fost acuzat de rasism / Nou film Star Trek, nou serial Terminator, confirmate
FOTOGALERIE Primăria Capitalei a montat anul trecut 500 de stații STB noi, de aproape 10.000 de euro bucata. Deși nu le-a plătit încă, o parte au fost deja vandalizate
bag seama ca extremistii si neo nazistii sunt de vina, din cauza lor bietii refugiati sunt in stare de soc de nu reusesc nici macar sa puna mana pe o matura sa-si stranga mizeria de sub ei.
asa ca nemtii, oameni practici, aduc niste emigranti care sa munceasca pentru alti emigranti. totul pentru a demonstra ca merkel are intotdeauna dreptate.