UPDATE Cel puţin trei persoane, în stare gravă după ce au fost înjunghiate într-un orăşel din Germania / Autorul atacului a fost prins

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 28 septembrie 2018, 19:39 Actualitate | Internaţional


atac germania
Foto: Captura Twitter
Cel puţin trei persoane au fost rănite grav vineri după-amiază, în orăşelul german Ravensburg, de un individ care a atacat cu un cuţit, afirmă surse din cadrul serviciilor de securitate citate de T-online.de, scrie Mediafax. Autorul atacului a fost prins și arestat preventiv.

Incidentul a avut loc în centrul orăşelului Ravensburg, situat în sudul Germaniei.

"Poliţia efectuează o operaţiune în Piaţa Marien din Ravensburg. Un individ a rănit trei persoane cu un cuţit. Autorul atacului a fost arestat preventiv", au comunicat autorităţile locale.

Conform unor surse citate de publicaţia Schwäbischen Zeitung, individul a început să atace oameni la întâmplare.

Autorităţile germane încearcă să afle motivul atacului.

"În acest moment, nu mai există niciun risc iminent", a transmis vineri seară Poliţia din Ravensburg.

"Nu există indicii în sensul ipotezei unui atac terorist", a declarat, sub protecţia anonimatului, un membru al comisiei de anchetă.

UPDATE Autorităţile germane nu au indicii că atacul din Ravensburg ar fi de tip terorist


















2522 vizualizari

  • +20 (26 voturi)    
    banuiesc (Vineri, 28 septembrie 2018, 19:50)

    2304 [utilizator]

    ca nu era musulman nicidecum. :)
    • 0 (12 voturi)    
      Nu (Vineri, 28 septembrie 2018, 21:08)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui 2304

      Era fan jocuri, arme, filme violente, dintr-o familie destramata sau cu probleme psihice.
    • +8 (10 voturi)    
      The assailant is a 19-year-old Afghan (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 8:48)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui 2304

      Presa Engleza:
      https://www.mirror.co.uk/news/world-news/breaking-ravensburg-stabbing-three-injured-13326704
  • +8 (12 voturi)    
    Blond baiatu' (Vineri, 28 septembrie 2018, 20:30)

    quietguy58 [utilizator]

    Blond baiatu', gen Orientu' Mijlociu.

    Link:
    https://www.mirror.co.uk/news/world-news/breaking-ravensburg-stabbing-three-injured-13326704
  • +7 (11 voturi)    
    Nu era musulman (Vineri, 28 septembrie 2018, 21:18)

    JoshuaTree [utilizator]

    Nu trăiesc musulmani in Germania, numai ca e plină de dezechilibrați mintal ce umbla cu Coranul sub brat propovăduind religia păcii.
  • +3 (7 voturi)    
    Uuuu (Vineri, 28 septembrie 2018, 21:21)

    mitg [utilizator]

    Oare cine? Hans?
  • +7 (11 voturi)    
    Individul (Vineri, 28 septembrie 2018, 21:21)

    vagabond [utilizator]

    Haideti, curaj. Dati-ne macar un nume. Era german get beget, nu?
  • -1 (3 voturi)    
    Oops... (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 16:33)

    Popescul [utilizator]

    Oops. Ce? S au terminat ursuletii de pluș? Nasol moment. Nemtii ar putea incerca cu ceva figurine din ciocolată. Nu stiu de ce am un rânjet pe față cand citesc astfel de stiri. Poate este un rictus. Aaaa, stiu: cu greu ma pot abtine sa rad de prostia șnițelarilor. Poate totusi e vorba de vreun gamer neinteles.
    • 0 (0 voturi)    
      Ia zi, daca era in Rusia era spanzurat (Duminică, 30 septembrie 2018, 16:22)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

      sau kalascovnicat instant.
  • -2 (4 voturi)    
    Dar de azilantii atacati de nemti ce ziceti? (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 17:47)

    Ioan.Toma [utilizator]

    Afghanul n-a atacat blonzi cu ochi albastri, ci tot de-ai lui, mai precis doi sirieni: "Bei den Opfern handelt es sich um zwei junge syrische Asylbewerber im Alter von 19 und 20 Jahren" (https://www.presseportal.de/blaulicht/pm/110973/4074889)

    Cand insa azilantii sunt atacati de germani, nu mai zice nimeni nimic, indiferent cat de multe cazuri exista: "Zwei Asylbewerber sind in Quedlinburg angegriffen worden. Nach Angaben der Polizei trafen die beiden 22 und 27 Jahre alten Eritreer am Donnerstag auf eine Gruppe von vier Männern, von denen sie mit Worten und Gesten beleidigt wurden (...) Die Beamten gehen davon aus, dass es sich bei den Angreifern um Deutsche handelt (...) Ähnliche Vorfälle hatte es am vergangenen Wochenende in Hasselfelde und Halberstadt gegeben. Dort waren Flüchtlinge bei Angriffen verletzt worden. In beiden Fällen sucht die Polizei noch nach den Tätern. Es soll sich ebenfalls um Deutsche handeln." https://www.mdr.de/sachsen-anhalt/magdeburg/harz/angriff-asylbewerber-quedlinburg-100.html