Papa Francisc se declară împotriva unei deschideri totale faţă de imigraţie: O integrare masivă nu este posibilă

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 26 septembrie 2018, 19:13 Actualitate | Internaţional


Papa Francisc
Foto: Captura Youtube.com
Papa Francisc a făcut apel la o abordare "prudentă" şi "bine gândită" în problema migraţiei, apreciind că o deschidere totală este lipsită de raţiune, transmite miercuri agenția DPA, citată de Agerpres.

Migranţii pot fi primiţi "în măsura în care este posibil", a afirmat suveranul pontif marţi seara târziu, în avionul cu care se întorcea din turneul în ţările baltice, potrivit unei transcrieri făcute publice miercuri de Vatican.

La integrarea migranţilor trebuie luate în considerare problemele de "spaţiu" şi "forţă de muncă", dar o integrare "masivă" "nu este posibilă", a notat papa Francisc.

Pot fi deschise porţile în faţa migranţilor "în măsura în care aceştia pot fi integraţi - şi acest lucru este foarte important -, în măsura în care aceştia nu constituie o ameninţare la adresa identităţii voastre", a spus capul Bisericii romano-catolice, care păstoreşte circa 1,3 miliarde de creştini. Deschiderea trebuie să fie "prudentă şi bine gândită", a conchis el.

Francisc - fiu de imigranţi italieni în Argentina - a luat frecvent poziţie în favoarea drepturilor migranţilor, dar a susţinut şi dreptul guvernelor de a aplica limite imigraţiei, notează agenția DPA.


Citeste mai multe despre   


















1663 vizualizari

  • -3 (17 voturi)    
    De ce nu? (Miercuri, 26 septembrie 2018, 19:52)

    mitg [utilizator]

    Le spala nenea picioarele unul si unul, are vreme, doar e relativ tanar pentru un papa!
  • -6 (16 voturi)    
    Papa Francisc vorbeste mult fara sa spuna ceva (Miercuri, 26 septembrie 2018, 19:54)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator]

    Tipic politician. Care papa?
  • -2 (12 voturi)    
    papa (Miercuri, 26 septembrie 2018, 20:33)

    drup [utilizator]

    papa zice ca migranti sunt neintegrabili. Dalai Lama zice ca migrantii trebuie sa se intoarca acasa. Oare cine trebuie sa le zica nebunilor stangisti sa se opreasca sa importe migranti?
    • +3 (3 voturi)    
      care import masiv ? care stangisti ? (Joi, 27 septembrie 2018, 10:53)

      debrid [utilizator] i-a raspuns lui drup

      a fost un val masiv de imigranti in 2015 din cauza razboiului din Siria, de atunci imigratia s-a redus vertiginos. Merkel care a acceptat o mare parte din cei veniti in Europa e conservatoare. Restul e propaganda partidelor populiste.
      • 0 (0 voturi)    
        pentru debrid (Vineri, 28 septembrie 2018, 23:28)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui debrid

        Spune-mi te rog si mie , ce inseamna "populist".
        Eu nu prea inteleg acest termen si am nevoie de ajutor. Se poate ?
  • -2 (8 voturi)    
    Si-a mai (Miercuri, 26 septembrie 2018, 21:49)

    adrian88000 [utilizator]

    revenit oare Papa ? Cum asa ?!
  • -3 (5 voturi)    
    Mai e crestin papa? (Joi, 27 septembrie 2018, 11:43)

    Setalcott [utilizator]

    Cum, Isus n-a fost imigrant?