Statele Unite anunță impunerea de sancțiuni unei societăți din China pentru că a cumpărat arme rusești

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 20 septembrie 2018, 20:43 Actualitate | Internaţional


bombardiere rusesti
Foto: YouTube
Sancțiunile impuse de SUA societății chineze vor fi implementate imediat, relatează Reuters.

Societatea ar fi achiziționat 10 bombardiere Sukhoi și sisteme antiaeriene şi antirachetă S-400.

Sancțiunile imediate vizează ”tranzacții semnificative” cu Rosoboronexport, principalul exportator de arme din Rusia. 

Washington a plasat pe lista neagră și 33 de persoane și firme din Rusia din sectoarele militare cu care orice formă de tranzacție este interzisă în termeni militari, sub amenințarea impunerii de sancțiuni. 

Aceste măsuri au fost luate în cadrul unei legi adoptate anul trecut de către congresul american pentru a pedepsi activitățile ”dușmănoase”, inclusiv ingerința în alegerile prezidențiale.






















2537 vizualizari

  • +1 (17 voturi)    
    Cu Sigurantza o Greshala (Joi, 20 septembrie 2018, 20:50)

    un domn [utilizator]

    CHINA cumpara armament ca Sa Ocupe Mai Usor SIBERIA!
  • -3 (13 voturi)    
    su10 (Joi, 20 septembrie 2018, 20:54)

    drup [utilizator]

    care sukhoi su 10? astea au fost facut prin '50 poate o mai fi vreunu prin muzeu.
    • +2 (4 voturi)    
      10 bucati nu modelul 10 (Joi, 20 septembrie 2018, 21:29)

      themihai [utilizator] i-a raspuns lui drup

      >> ar fi achiziționat 10 bombardiere Sukhoi

      10 bucati nu modelul 10 de Sukhoi
      • +1 (1 vot)    
        au reparat dupa ... (Vineri, 21 septembrie 2018, 0:41)

        drup [utilizator] i-a raspuns lui themihai

        eh tot e bine...
  • +5 (7 voturi)    
    poza (Joi, 20 septembrie 2018, 21:24)

    gica69 [utilizator]

    acu', nu vreau sa fiu inteles gresit: in poza arata misto . problema e ca (parerea mea) l-au cumparat ptr clonarea lui .... aici: china rules ! cand il cloneaza , sa nu le iasia (ca in bancu' comunist) tractor ... si sa-l ia la pila...
  • -3 (9 voturi)    
    <br> (Vineri, 21 septembrie 2018, 2:20)

    sfarleaza [utilizator]

    Rusii nu mai au voie sa vanda nimic, chinezii nu mai au voie sa cumpere nimic, da’ americanii au voie sa faca absolut tot ce vrea p*la lor oriunde si oricum. Nu’s nici rusofil nici antiamerican, da’ regulile astea impuse de amerloci tuturor incep sa puta...
    • +3 (7 voturi)    
      . (Vineri, 21 septembrie 2018, 5:48)

      Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      hai spune adevarul pina la urma. rusia si china la fel au voe sa impuna sanctiuni contra SUA numai ca folos din aceste sanctiuni ca dintr-un bostan stricat.
      si ce reguli ma rog ti-au pus tie SUA ? ca nu mai pun ei sanctiuni pentru toti fara motiv: doar pentru rusia, iran, koreea de nord, syria. iar cu china e alta poveste, acolo chinezii au furat proprietate intelectuala de zeci de miliarde si nu au platit nimic in schimb. vad ca nu prea esti in tema
  • 0 (0 voturi)    
    „Stăpânul (Vineri, 21 septembrie 2018, 15:37)

    naftuli [utilizator]

    lumii” își arată puterea.