SONDAJ Parlamentul European cere activarea Articolului 7 în cazul Ungariei. Ce crezi că se va întâmpla?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 12 septembrie 2018, 16:28 Actualitate | Internaţional


Sondaj PE Articolul 7 - Ungaria
Foto: Hotnews
Parlamentul European a inițiat, miercuri, procedura Articolului 7 în cazul Ungariei, prin care, la capătul unui proces complicat, ar putea fi suspendat dreptul de vot al acestei țări în cadrul Consiliului UE. Motivul: amenințarea "sistemică" la adresa valorilor UE, în Ungaria. PE a cerut, în premieră, lansarea procedurii Art. 7, statele membre fiind chemate să se pronunțe asupra situației statului de drept dintr-o țară membră. Detalii - aici

  • Sondaj HotNews.ro: Ce crezi că se va întâmpla, după ce PE a cerut lansarea procedurii Articolului 7 în cazul Ungariei?





Citeste mai multe despre   


















2399 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    Ce crezi că se va întâmpla? (Miercuri, 12 septembrie 2018, 16:34)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator]

    Romania next.
    • 0 (0 voturi)    
      . (Miercuri, 12 septembrie 2018, 20:23)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD

      Polonia si apoi noi, criza de la ei are mai bine de un an mai mult vechime decat evenimentele care au inceput la noi in ianuarie 2017.
  • -2 (8 voturi)    
    Nimic (Miercuri, 12 septembrie 2018, 17:07)

    holinessdani [utilizator]

    Ungaria are dreptate si oricum Polonia va vota contra cum sper ca va face si Romania.
    Si cum ar trebui sa voteze oricine cu bun simt impotriva ideologiei absurde PC (political correctness).
    • +1 (7 voturi)    
      De ce ar sustine Romania o tara profund pro-rusa? (Miercuri, 12 septembrie 2018, 18:55)

      adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Nu avem nimic de-a face cu Ungaria sau Rusia, si nici nu ar trebui sa le sustinem in tentativa lor de a distruge Uniunea Europeana.

      Daca vrei comunism poti sa te mutin in Ungaria sau Rusia... nu te opreste nimeni.

      Noi trebuie sa devenim si sa sprijinim tari ca Franta Germania Suedia... nu sa sprijinim Ungaria sau Rusia.
      • -1 (1 vot)    
        Germania este cea mai pro-rusa tara din UE (Joi, 13 septembrie 2018, 9:35)

        holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

        Vezi ca un fost prim-ministru este angajat la Putin, prin Gazprom, iar actualul prim-ministru a sacrificat Ucraina si alte tari, Ro de ex., pentru a construi impreuna cu Putin un gazoduct.
        Pana si Trumpila i-a batut obrazul lui Merkel in legatura cu asta.
  • -2 (4 voturi)    
    Discursul lui Orban (Miercuri, 12 septembrie 2018, 17:36)

    levierul [utilizator]

    Am urmarit cu interes discursul si replicile din PE la discursul lui Orban. Astept cu viu interes discursul Veoricai. Suntem o natie de toata jena, dar nu are nimeni dreptul sa vorbeasca in numele nostru, indiferent cate voturi il reprezinta in Parlament. Discursul nu s-a adresat PE ci s-a adresat direct electoratului sau din Ungaria. Sunt convins ca nu e vorba de faptul ca Orban ar fi la fel de prost ca cei care il sustin, ci doar un calcul, o strategie. Suntem cu totii martori ai acestui tip de politica in care desi nu vii cu vreo solutie, poti obtine majoritatea. Cine e de vina acum? Noi, restul, cei care nu am putut sa ii educam pe ceilalti, sa ii convingem, sa ii atragem intrun proiect comun. Treaba e ca acea majoritate nu crede in vreun proiect, de orice fel ar fi acesta. Probabil lacunele educationale din statele UE. De ce nu exista marerii de studiii europene incepand din stadiul primar?
  • 0 (8 voturi)    
    Ungaria este de fapt o republică (Miercuri, 12 septembrie 2018, 17:52)

    Rescator [utilizator]

    sovietică in CSI-ul lui Putin.Din păcate urmează
    Romania condusă de Dictatorul malefic,repetent și
    multiplu penal Liv Jong Unu.Acesta este inconjurat de o gașcă de interlopi și hoțomani.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu se va intampla nimic (Miercuri, 12 septembrie 2018, 18:07)

    DanIoan [utilizator]

    Acum am aflat si eu ca pt ridicarea dreptului de vot al unui stat el trebuie intai identificat si votat(ca stat aflat in violare grava a principiilor UE) in unanimitate(afara de statul incriminat) in Consiliul Uniunii Europene ceea ce deja nu se mai poate intampla avand in vedere ca Polonia nu va vota impotriva Ungariei sau invers. Cred ca nici Cehia si Romania nu vor vota impotriva Poloniei sau Ungariei. Daca cei de la conducerea UE nu se dezmeticesc mai repede si modifica regulamentul parca vad ca vor pierde majoritatea in fata populistilor; care primul lucru vor modifica chiar ei regulamentul si vor ameninta(de ce nu?) chiar Franta si Germania cu suspendarea dreptului de vot. Momentan mi se pare ca uniunea nu mai are nici o optiune, de aici si pozitia nepasatoare si intransigenta a lui Orban. Intr-un cuvant: "E belita!"
  • -1 (9 voturi)    
    UE e pe ducă (Miercuri, 12 septembrie 2018, 18:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Au primit țări securisto-mafiote ca Ungaria și România si asta va costa enorm. E necesară o nouă Uniune din care tarile cu regimuri nationaliste, iredentiste, corupte si ticaloase sa nu mai faca parte, si nici Moscova sa nu mai aiba intrusi