Di Maio susține că va interzice comerțul în zilele duminică 

de Anda Zahiu     HotNews.ro
Marţi, 11 septembrie 2018, 7:39 Actualitate | Internaţional


Luigi Di Maio
Foto: Facebook
Di Maio susține că proiectul de liberalizare al guvernului Monti distruge familii, însă propunerea sa a reușit să antagonizeze taberele comercianților, informează publicația italiană Corriere.

,,Până la sfârșitul anului vom promulga o lege prin care să interzicem comerțul în centrele comerciale din țară pe durata weekendurilor și în timpul sărbătorilor. Liberalizarea orelor de activitate, introdusă de guvernul Monti, distruge familiile italiene. Trebuie să începem să reglementăm când se deschid și când se închid magazinele”, a declarat Di Maio.
 
Acesta și-a anunțat intențiile la începutul verii. Comisia parlamentară pentru Comerț și Fabricație se va reuni în cursul acestei săptămâni pentru a discuta proiectul de lege.

Propunerea Ligii prevede ca programul magazinelor din duminicile din decembrie să fie stabilit de consilii regionale și de autoritățile locale. 

Propunerea a fost întâmpinată cu entuziasm de asociațiile pentru comerț care s-au opus liberalizării, precum Filcams-Cgil și Confesercenti. Pe de altă parte, marii comercianți se plâng că noul plan ar putea duce la dispariția a peste 50 000 de locuri de muncă, conform directorului executiv al lanțului de supermarketuri Conad, Francesco Pugliese.
 
Matteo Renzi a comentat propunerea lui Di Maio pe Facebook:

,,Să forțezi pe toată lumea să închidă duminica, așa cum susține Di Maio, este absurd: asta înseamnă că foarte mulți tineri vor rămâne fără un loc de muncă. (...) Când spune că familiile sunt afectate pentru că se lucrează duminica, acesta arată că a pierdut contactul cu realitatea. Di Maio a confirmat deja că este ,,ministrul șomajului”: dacă măsura este aprobată, mulți tineri vor rămâne fără loc de muncă.”


















1935 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Reversul medaliei (Marţi, 11 septembrie 2018, 8:31)

    Captain Obvious [utilizator]

    "Ai luat roșii?"
    "Nu"
    "Si de unde luam roșii acum? No sex tonight!!!"
  • +2 (6 voturi)    
    Credeti ca e o aluzie fina? (Marţi, 11 septembrie 2018, 8:36)

    lasa [utilizator]

    Nu cred ca un comerciant isi poate permite sa piarda vanzarile pe care le face la sfarsit de sapatamana, exact cand lumea e libera de la serviciu...
    Se vede treaba ca Di Maio are servitoti si ca nu se ocupa de aprovizionare
    Cei care lucreaa in comert , atunci cand au semnat contractul de angajare, stiau cand si cum vor lucra
    nu innteleg prostiile astea, exista un Cod al muncii, un standard de responsabilitate sociala, de care italienii sigur stiu (SA 8000)
    In Romania, mersul la mall in weekend e sport national. Si e un MUST: trebuie sa fii vazut/a la Baneasa, printr-un magazin de fite, ceva total inutil, dar in ten..dinte,
    • -4 (6 voturi)    
      ..... intentia ..... (Marţi, 11 septembrie 2018, 10:34)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      Intentia nu este noua si este evaluata si in alte tari. Este vorba de protejarea comertului mic ("de proximitate") in lupta cu hipermarket-urile.
    • -2 (6 voturi)    
      nu (Marţi, 11 septembrie 2018, 10:57)

      I [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      oamenii nu mananca mai mult sau mai putin in functie de programul magazinelor. Consumul e acelasi, nu o sa se piarda nimic daca toate magazinele inchid duminica. In multe tari din vest magazinele sunt inchise duminica si nu moare nimeni de foame. Mai mult, in Germania restaurantele inchid si intre micul dejun si pranz si intre pranz si cina (ca sa pregateasca urmatoarea masa). E un semn de civilizatie si de respect pentru toti oamenii care muncesc, inclusiv pentru cei din comert.
    • 0 (6 voturi)    
      sofisme (Marţi, 11 septembrie 2018, 11:36)

      zambara [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      E plin de sofisme comentariul dvs.

      1. Si oameniia ceia care sunt tinuti la servici sambata si duminica ar dori sa aiba uichendul liber, nu credeti? Faptul ca au stiut ca urmeaza sa lucreze S si D nu ii ajuta cu nimic. Nu au nici o putere de negociere la semnarea contractului.

      2. Comerciantii nu pierd incasarile de uichend. E o tema complet falsa. Incasarile respective se vor redistribui in timpul saptamanii.
      In uichend, o parte din clienti vor merge la restaurant, o parte vor apela la servicii de livrare a cumparaturilor la domiciliu, cei mai multi vor face cumparaturile in cursul saptamanii. ...Iar angajatii supemarketului vor avea si ei uichendul liber, asa ca dvs.
      Toata lumea castiga. Ce e rau in asta?

      3. ...iar de faptul ca trebuie sa tinem mall-ul deschis sambata ca sa le satisfacem dorinta unora sa fie vazuti defiland prin magazine, nu are rost sa discutam.
      Daca tinem mall-ul inchis ii fortam pe astia cu aere sa iasa la aer in parc.
      Alt castig...

      4. ..Si da, timpul liber catigat de angajat e o sansa de a petrece mai mult timp cu familia sau cu prietenii. Sau de ati aloca timp hobby-urilor. Sau chiar sa iti ofere timp sa-ti gandesti si pregatesti o afacere proprie.
      Cresterea calitatii vietii e importanta pentru toti nu doar pentru noi. Egoismul nu duce nicaieri.
      • -1 (3 voturi)    
        Ce vorbești? Niște sofisme mai arătări n-ai găsit? (Marţi, 11 septembrie 2018, 20:09)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui zambara

        Păi dacă e așa atunci hai să nu facem discriminare: Ce ar fi să nu mai fac gărzi Duminica? Adică vânzătorul e mai important ca medicul? Lași frumos pacientul în pace până Luni. Dacă a supraviețuit bravo lui!

        La fel cu armata, poliția, distribuția de curent, gaz, apă, etc. Adică ei sunt mai ciumați ca vânzătorii?

        Calitatea vieții înseamnă disponibilitatea/ permanența unor servicii printre care și comertul. Cine nu vrea să lucreze în weekend, n-are decât să nu se facă medic, polițai, negustor, pompier, etc.
  • +5 (7 voturi)    
    Nu e treaba guvernului (Marţi, 11 septembrie 2018, 10:38)

    boink [utilizator]

    nu trebuie guvernul sa stabileasca cand au voie cetatenii sa faca cumparaturi.
  • -3 (7 voturi)    
    Italia este tardivă (Marţi, 11 septembrie 2018, 10:54)

    Omics [utilizator]

    În Franța nu este deschis nimic duminica și în sărbătorile legale (cu extrem de rare excepții, care sunt privite ca mari evenimente). Cam așa îmi pare că e și în Germania, cel puțin pe unde trec eu.