Obama a atacat ”politica fricii și resentimentului”, condusă de Trump

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 8:15 Actualitate | Internaţional


Trump si Obama
Foto: Stirile ProTV
Barack Obama a denunțat vineri ”politica fricii și resentimentului” a succesorului său, Donald Trump, pronunțându-i numele pentru prima dată în primul său discurs major de la plecarea de la Casa Albă, relatează The Guardian. De asemenea, a acuzat comportamentul republicanilor care îl sprijină fără rezerve pe Donald Trump şi nu au curajul de a apăra "instituţiile care fac ca democraţia noastră să funcţioneze", transmite AFP.

”Apelul la trib, la frică, asmuterea unui grup împotriva altuia, spunând oamenilor că ordinea și securitatea ar fi restaurată dacă nu ar fi fost cei care nu arată ca noi, sau nu sună ca noi, sau nu se roagă ca noi - este o carte veche, la fel de veche precum timpul”, a spus Obama. 

”Nu a început cu Donald Trump. Este un simptom, nu o cauză”, a spus Obama.

"Atunci când există un vid în democrația noastră, atunci când nu votăm, atunci când ne considerăm drepturile și libertățile fundamentale de la sine înțelese, politica fricii și a resentimentului iau conducerea", a spus Obama îndemnând democrații  să meargă la vot cu ocazia legislativelor din noiembrie.

"Ce s-a întâmplat cu Partidul Republican?", a întrebat el în Illinois, în prima sa intervenţie politică în cursa pentru alegerile de la jumătatea mandatului, organizate peste aproape două luni, potrivit AFP, citat de Agerpres.

Fostul preşedinte democrat, în vârstă de 57 de ani, a denunţat cu vehemenţă ideea potrivit căreia "totul va merge bine pentru că sunt indivizi în interiorul Casei Albe care, în secret, nu respectă ordinele preşedintelui".

"Nu aşa trebuie să funcţioneze democraţia noastră!", a subliniat el, referindu-se la recentele dezvăluiri făcute de jurnalistul de investigaţie Bob Woodward despre funcţionarea haotică a Casei Albe sub Donald Trump.

Relativ discret după plecarea sa de la Casa Albă la 20 ianuarie 2017, cel de-al 44-lea preşedinte al Statelor Unite a ţinut să sublinieze intenţia sa de a se implica în campanie pentru a-i susţine pe democraţi în perspectiva apropiatelor alegeri legislative.

La 6 noiembrie, miza o reprezintă cele 435 de mandate ale Camerei Reprezentanţilor, o treime din Senat şi posturile de guvernator din 36 de state.

Sondajele prevăd un "val albastru" (democrat), iar republicanii, în prezent majoritari în Congres, se tem că vor pierde Camera Reprezentanţilor.

Barack Obama va merge sâmbătă în California şi joi în Ohio.

Fosta Primă Doamnă Michelle Obama, care se bucură de o imensă popularitate, intenţionează şi ea să se implice în campania electorală, fiind prezentă la sfârşitul lui septembrie la Miami şi Las Vegas.




















1839 vizualizari

  • -21 (47 voturi)    
    Se prevede un val albastru... (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 9:22)

    echidistantul_ [utilizator]

    Asa cum era prevazuta o anume doamna Clinton la Casa Alba.
    • -6 (18 voturi)    
      Nu chiar (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 10:01)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      O parte din sondajele facute cu putin inainte de alegeri o dadeau pierzatoare pe Clinton. Una peste alta, e putin ciudat ca republicanii sa piarda locuri pentru ca Trump in afara de zogomotul politic caracteristic, nu cred ca a influentat negativ economia americana ba din contra. Dar in poltiica conteaza mult si PR nu doar ce face. Cel mai bun exemplu este Firea care este doar reclama fara niciun fel de substanta.
      • +10 (30 voturi)    
        republicanii vor pierde (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 12:09)

        sprite [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        democratii conduc in toate sondajele cu 5-10%. Conteaza si alte aspecte in afara economiei, si la noi economia merge dar PSD taie si spanzura.
  • -12 (38 voturi)    
    Democratii... (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 10:58)

    Grigore [utilizator]

    ..de pretutindeni nu prea inghit sa piarda !
  • +18 (42 voturi)    
    Obama revine in forta (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 11:49)

    zanax [utilizator]

    A criticat dur actualul curs al politicii americane de la tendintele autoritariste ale presedintelui Trump pana la derapajele Partidului Republican de la idealurile conservatoare.

    "What happened to the Republican Party?"
    "The politics of division and resentment and paranoia has unfortunately found a home in the Republican Party."
    "How hard can that be, saying that Nazis are bad?"
    https://edition.cnn.com/2018/09/07/politics/obama-list-of-attacks-republicans-trump/index.html

    “Demagogues promise simple fixes to complex problems”
    “That’s not how our democracy’s supposed to work”
    “What’s going to fix our democracy is you”
    https://www.vox.com/policy-and-politics/2018/9/7/17832092/obama-speech-trump-transcript

    Puncte esentiale ale discursului sau.
    https://www.youtube.com/watch?v=dnVWmjM-dX4
    https://www.youtube.com/watch?v=-efRb8fjngQ
    • -9 (31 voturi)    
      Osama revine (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 13:36)

      krampus [utilizator] i-a raspuns lui zanax

      Obama critica derapajele republicanilor de la idealurile conservatoare ?! ma faci sa rad. Cata ipocrizie !
    • -10 (26 voturi)    
      Martorii lui Obama (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 14:44)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui zanax

      revin in forta.
      • -6 (8 voturi)    
        Martorii (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 22:50)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Revin cu explicatii:
        https://www.youtube.com/watch?time_continue=12&v=EgFp9n1FTEk
    • -9 (27 voturi)    
      Momaia is alive!!! (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 17:53)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui zanax

      Dupa 8 ani de letargie la presidentie, Ubamba clampaneste aiurea, din nou.
  • +12 (30 voturi)    
    Trump i-a raspuns lui Obama (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 13:05)

    tarsic [utilizator]

    Cica a incercat sa-l urmareasca pe Obama dar a adormit. Nu ma mira, de 2 ani doarme in post. Se trezeste doar sa mai injure presa sau sa scoata SUA din vreun tratat.
    • -10 (32 voturi)    
      Vrei sa spui sa scoata SUA (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 14:43)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tarsic

      din vreun acord semnat de OBAMBI.
      Stii care-i diferenta intre acorduri si tratate? Tratatele trebui validate de congres si doar congresul le poate anula. Acordurile de doi lei semnate de un presedinte sau altul cu ocolirea Congresului pot fi anulate lejer de pixul urmatorului presedinte.
  • -11 (21 voturi)    
    Blabla (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 13:42)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Bla bla blaaa bla bla blaaa blaaa blaaaa Trump FTW
  • -9 (37 voturi)    
    Omul care n-a lucrat o zi loveste din nou. (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 13:52)

    Maltese_Hawk [utilizator]

    Acest individ, Obama, n-a lucrat o zi in viata lui ceva serios. Excelent in discurs emotional fara nici o experienta directa a muncii incrâncenate cu realitatea a distrus aproape USA.
    Nu, dacă USA vrea sa rămâna un leader atunci trebuie să se protejeze de masiva invazie anti-democratică.
    E usor sa bla,bla,bla, dar când vine vorba de lucru serios atunci s-a terminat cu gargara.
    Iar TRUMP e un tip serios care trivializează dar astaa nu înseamă ca nu știe cum merg treburile dincolo de ham-ham-ham.

    Așa cum îl mușcau de cur pe Clinton cu trivialități idealiste tot așa vom avea acum un președinte încolțit și un șoc uriaș. Noroc ca TRUMP e un om MATUR.
    • +3 (11 voturi)    
      ha....ha...ha (Duminică, 9 septembrie 2018, 0:50)

      keres [utilizator] i-a raspuns lui Maltese_Hawk

      Obama a lucrat in 8 ani cat n-a lucrat trantoru de Trump in toata viata sa. Acum isi petrece ziua in fata televizorului si conduce America de pe Twitter. Cand vin asistentii cu informari ii trimite la plimbare ca e ocupat cu show-ul lui preferat.

      "Iar TRUMP e un tip serios care trivializează"
      LOL ! Iti dai seama ca se bat cap in cap ?

      "Noroc ca TRUMP e un om MATUR"
      Da, si noroc ca nu MINTE :)))
  • +11 (23 voturi)    
    Aer proaspat (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 20:13)

    aramos [utilizator]

    in atmosfera imbacsita de scandaluri continue si divizare caracteristica administratiei Trump, acest moment vine ca o gura de aer proaspat. Asa arata un presedinte adevarat, unul care uneste, nu unul care dezbina. Luciditatea cu care Obama spune lucrurilor pe nume ar trebui sa fie un exemplu pentru republicani care au tacut complice la toate abuzurile actualului presedinte. Trump a confiscat partidul republican si il foloseste pentru impunerea unei agende iliberale, izolationiste, bazata pe frica si resentimente.
    • -7 (11 voturi)    
      Aer specific! (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 22:42)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui aramos

      Incercati sa intrati in atmosfera specifica lui Obama:

      1 - Un cantecel [2 min] la Casa Alba:

      https://www.youtube.com/watch?v=-_I3uw_s3bo

      2 Vizita 'Fratiorilor'
      https://obamawhitehouse.archives.gov/node/279811

      In cazul in care aceste filmulete v-au 'captat' puteti continua sa cautati pe Internet unde se gasesc zeci de informatii pe aceiasi tema.
      • -1 (1 vot)    
        Pacat! (Duminică, 9 septembrie 2018, 17:28)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        Dupa cum se vede Nu am reusit sa conving pe iubitorii de Obama.

        Eu am incercat sa explic CINE a determinat exodul imigrantilor spre Europa si - mai ales - DE CE a facut aceasta infuzie de islamisti in Cultura Europei.

        Nu-i nimic! Veti intelege ceva mai tarziu, poate chiar PREA tarziu...
  • +9 (21 voturi)    
    cartea lui Woodward e devastatoare (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 21:18)

    tavu [utilizator]

    Arata cum Trump e tinut in frau cu greu de catre proprii sai consilieri si ministri. Dar mai arata si ca acestia il considera iresponsabil si incapabil sa inteleaga consecintele actiunilor sale, s-au gandit chiar sa invoce art. 25 care prevede retragerea atributiilor sale, in cazul in care majoritatea ministrilor considera ca presedintele este incapabil sa-si exercite functia.

    Deci nu doar Obama observa lucrurile astea ci chiar oamenii din jurul lui Trump, doar ca nu au curajul sa-l indeparteze inca din functie. Dar daca va face o gafa majora cu implicatii grave asupra SUA, cred ca-i vor lua atributiile. Mai presus de Trump e interesul national.

    Obama a avut un mesaj foarte actual chiar si pentru Romania, lucrurile nu se rezolva cu astfel de rebeliuni interne, nu asa functioneaza o democratie, ci cu implicarea cetatenilor si prin vot. Votati oameni buni daca nu mai vreti sa aveti hoti sau nebuni in functii. Mai important decat hastagurile, ironiile pe Facebook si petitiile online, este votul. Mergeti si votati !
  • +7 (19 voturi)    
    Tocmai am urmarit discursul integral (Sâmbătă, 8 septembrie 2018, 22:45)

    ankido [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=66TSD2YiNhg

    A fost ucid, logic, rational si ferm. A atins toate punctele nevralgice ale sistemului democratic american. Ce ghinion pe ei ca in loc de astfel de oameni s-au trezit pe cap cu Trump. Care apropo, vazandu-se criticat din toate partile pe cine credeti ca l-a luat drept garant moral ? Mai tineti minte garantat Vanghelie ? Acum e mai rau.

    Kim Jong Un of North Korea proclaims “unwavering faith in President Trump.” Thank you to Chairman Kim. We will get it done together!
    https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1037656324010663937

    Fara comentarii !
  • +5 (13 voturi)    
    Trumpica a fost pus la colt de profesor (Duminică, 9 septembrie 2018, 0:01)

    debrid [utilizator]

    un adult care a dat in mintea copiilor nu poate conduce America. Nu poti sa stai cu farasul dupa el sa strangi cioburile. E normal sa-i faca stafful desene ca la copiii mici, ca altfel nu intelege ? Cum dracu un intelect atat de limitat a ajuns la butoane ? Putin stie.