Franța acuză Rusia că a încercat să-i spioneze un satelit militar, în 2017

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 septembrie 2018, 19:30 Actualitate | Internaţional


Satelitul Athena-Fidus
Foto: Captura YouTube
Un satelit rusesc a încercat anul trecut să spioneze un satelit franco-italian destinat comunicațiilor militare securizate, a afirmat vineri ministerul Forțelor Armate, Florence Parly, citat de AFP.

"În condițiile în care Athena-Fidus își continua liniștit rotația deasupra Terei, un satelit s-a apropiat de el, aproape, un pic prea aproape", a povestit ministru, la Centrul național de studii spațiale din Toulouse (sud-vest). 

"Atât de aproape încât am putea crede cu adevărat că încerca să ne capteze comunicațiile", a adăugat ea. Ori "a încerca să tragi cu urechea la vecini nu e doar inamical. Acest lucru se numește un act de spionaj".

"Acest satelit cu mari urechi se numește Louch-Olymp, e un satelit rusesc binecunoscut dar un pic ... indiscret", a continuat ea. "L-am văzut venind și am luat măsurile care se impuneau. L-am supravegheat cu atenție, am observat de altfel că a continuat să manevreze activ în lunile următoare pe lângă alte ționte, dar mâine, cine ne spune că nu va reveni aproape de unul dintre sateliții noștri?", s-a întrebat ea.

Statele Unite au denunțat recent "comportamentul foarte anormal" al unui "obiect spațial" amplasat de Rusia în octombrie 2017.

"Nu, spionajul și actele ofensive nu se întâmplă doar altora. Da, suntem în pericol, comunicațiile noastre militare ca și cele cotidiene sunt în pericol dacă nu reacționăm", a avertizat ministrul francez, care a subliniat că "alte foarte mari puteri spațiale amplasează pe orbită obiecte care intrigă, experimentând capacități potențial ofensive, efectuând manevre care nu lasă nicio îndoiala legată de vocația lor agresivă".

















1758 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Nazistul de Salvini a vandut informatii (Vineri, 7 septembrie 2018, 19:37)

    un domn [utilizator]

    SAS si RAID ar trebui sa isi uneasca eforturile pentru Crucificarea Cracanatului
    • +1 (1 vot)    
      Dar cum sa nu... (Duminică, 9 septembrie 2018, 0:45)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dar cum sa nu... Imediat. Vezi ca briții tăi n-au fost in stare sa se pazeasca de doi agenti GRU in buricul Angliei. Mai au de păpat pana sa ajunga sa-i faca ceva lui Putin. Bine, asta daca e sa credem povestile cu rusii care mi ți-i i-au gazat pe cei doi. Pare cam cusuta cu ata alba toata povestea.
  • +1 (5 voturi)    
    Pai cine are iubirea cea mare fata de rusi, eu? (Vineri, 7 septembrie 2018, 19:43)

    Habermas [utilizator]

    Este plina Franta de rusi pe care ii primeste cu bratele deschise, si ei se infing in toate locurile "interesante" de unde pot trage cu urechea, ochiul, si cu tot ce se poate. Sunt invadate universitatile Franceze de rusi, si mai nou de chinezi. Mai ales ca universitatile din Franta sunt dintotdeauna niste cuiburi de comunism si clientelism de tip comunistoid.
  • +3 (5 voturi)    
    Ce nu pricepeți? (Vineri, 7 septembrie 2018, 20:15)

    Spiky [utilizator]

    Rușii nu știu exact ce sunt alea limite, granițe... De aia intră din greșeală peste Moldova, Ucraina, sateliți străini... Dar dacă vreo altă țară face același lucru, este imperialistă... doar Rusia se apără cu cea mai bună metodă, atacul.....
  • -4 (6 voturi)    
    Cred ca (Vineri, 7 septembrie 2018, 20:31)

    Observatory [utilizator]

    rusi sunt geloși ca Franta are foarte mulți .... Muhhamezi ...ar vrea și ei, dar aia nu beau votca, numai te terorizează , ca se plictisesc de atâta stat....
  • -5 (7 voturi)    
    Palavrageala fara logica (Vineri, 7 septembrie 2018, 22:16)

    vudejea [utilizator]

    Pai si acesta nu era un satelit militar? Nu e rolul si ratiunea existentei serviciilor si a militarilor, sa stie? Inarmat pana-n dinti impotriva lui Ion, te plangi ca Ion se inarmeaza si el or ca sta cu ochii pe tine? Ce aiureala e asta ?Nu mai aveti subiecte cu care sa va legati de rusi?...De la ce incercati sa distrageti atentia?
  • -3 (5 voturi)    
    Intrebarea e (Vineri, 7 septembrie 2018, 22:18)

    vudejea [utilizator]

    a reusit or nu a reusit sa traga cu urechea?...Asadar, daca tot palavragiti, spuneti-ne tot, nu ne tineti asa,carcotasilor
  • +7 (7 voturi)    
    Era un satelit rusesc turistic (Vineri, 7 septembrie 2018, 22:43)

    bestol [utilizator]

    era in afara serviciului si se "ratacise".
  • +4 (6 voturi)    
    Sa-nteleg ca criptarea comunicatiilor... (Vineri, 7 septembrie 2018, 23:14)

    mcris [utilizator]

    ...respective nu functioneaza? Se apropie satelitul si ia tot, ca doua telefoane prin bluetooth?