Sondaj: Aproape 60% din britanici ar vota în favoarea rămânerii Marii Britanii în Uniunea Europeană

de Anda Zahiu     HotNews.ro
Joi, 6 septembrie 2018, 8:36 Actualitate | Internaţional


Brexit
Foto: Stirile ProTV
Un sondaj realizat în perioada iunie-iulie, publicat miercuri, relevă că 59% din votanții britanici ar vota pentru rămânerea țării lor în Uniunea Europeană dacă s-ar organiza un nou referendum privind Brexit, în timp ce 49% ar vota pentru ieșire ,conform postul de televiziune RTE, citat de Mediafax.

Datele sondajului indică cea mai ridicată rată de susținere pentru apartenența Marii Britanii la UE înregistrată după referendumul Brexit din 2016, atunci când 51,9% din persoanele care au votat au ales opțiunea ieșirii din Blocul Comunitar. 

Sondajul a fost realizat în perioada 7 iunie-8 iulie de organizațiile NatCen și The UK in a Changing Europe, pe un eșantion de 2.048 de respondenți. 

Guvernul de la Londra a anunțat în mai multe rânduri că exclude posibilitatea organizării unui nou referendum privind apartenența Marii Britanii la UE.

















1533 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    59+49? (Joi, 6 septembrie 2018, 8:45)

    mihaela.b [utilizator]

    Nu vi se par ciudate procentele astea?
  • +4 (6 voturi)    
    il au pe dragnea ala lor?! (Joi, 6 septembrie 2018, 8:51)

    liviu_ [utilizator]

    nu de alta dar 49% + 50% e ceva mai mult de 100%....
  • +7 (7 voturi)    
    59% + 49% = 108% :-)))) (Joi, 6 septembrie 2018, 8:56)

    neagoe [utilizator]

    Greu cu imoglobina :-))))
  • +3 (3 voturi)    
    irelevant (Joi, 6 septembrie 2018, 8:59)

    an_drei [utilizator]

    Daca ar venii urna la ei in pat sau si mai bine, daca s-ar face un pool pe facebook. Cat timp cat participatia la vot nu e mai apropiata de 100%, aceste sondaje nu nu spun prea multe. Totul tine de mobilizarea votantilor adica sa ai o motivare (a se citi: ulei, faina) sau o cauza. Cei ce o au vor iesii in numar mai mare si toti vor fi apoi surprinsi de rezultat deoarece sondajele spuneau alceva.
  • +7 (7 voturi)    
    Greu cu aritmetica... (Joi, 6 septembrie 2018, 9:01)

    IoPaNet [utilizator]

    59% ar vota pentru a ramane in UE si 49% ar vota pentru a iesi.
    Restul de -8% probabil ca nu s-au hotarat inca... :-))
  • +3 (5 voturi)    
    59% cu 49% (Joi, 6 septembrie 2018, 9:10)

    graveyard_shift [utilizator]

    Ori s-a multiculturalizat Marea Britanie in ultimii doi ani pana a început sa dea pe afara, ori sondajele astea sunt la fel de exacte ca alea care dădeau 10% șanse Brexitului sau 2% șanse lui Trump la președinție.
  • +4 (4 voturi)    
    108% (Joi, 6 septembrie 2018, 9:15)

    lerim70 [utilizator]

    59%+49%=
  • -2 (6 voturi)    
    Ce fel de sondaj este? (Joi, 6 septembrie 2018, 9:24)

    Popescul [utilizator]

    Ce fel de sondaj este? Daca e din acela manevrat ca ante brexit, care spunea ca briții vor sa ramana in UE, sunt lămurit. Tabara anti UE a castigat atunci cand a contat. Restul nu mai conteaza, ptr ca nu va exista un al doilea vot.
  • +3 (3 voturi)    
    49+59 (Joi, 6 septembrie 2018, 9:41)

    SKBjull [utilizator]

    =?
  • +6 (8 voturi)    
    Too little, too late (Joi, 6 septembrie 2018, 10:06)

    Soarele [utilizator]

    ... sau "mintea cea de pe urma a englezului".
    La fel ca si in Romania, degeaba 60% din populatie nu mai vrea PSD la guvernare, daca la vot s-au dus numai cei care au votat PSD.
    • +2 (4 voturi)    
      Treaba cu sondajele... (Joi, 6 septembrie 2018, 14:04)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      La englezi participarea la referendumul pentru Brexit fost masivă de peste 72%.A fost peste cea de ~ 60%-65% ce se înregistrează în mod normal la alegerile britanice. Acolo nu sunt posibile nebuniile din România unde Dragnea & PSD câsștigă de două ori la rând majoritatea în legislativ cu sub 20% din voturile alegătorilor înregistrați pe listele electorale.

      Revenind lasondaje, cu o zi înainte de referendumul pentru Brexit, cel puțin un sondaj de opinie afirma că scorul va fi 55% pentru „remain” și 45% pentru „leave”. A doua zi a fost un pic invers. Am văzut un singur sondaj (Fox & Sky News) care afirma că tabăra „leave” are de fapt un avans de ~2%-4% așa cum s-a și întâmplat. Însă acel sondaj a fost lut la bășcplie de toți „experții” ce afirmau că e o încercare stângace de „manipulare” a lui Murdoch. Exact aceași figură s-a repetat apoi la alegrile americane, unde doar două din nenumăratele sondaje au prezis cu acuratețe victoria lui Trump cu o singură excepție: Niciunul n-a prezis că va câșiga în Michigan unde a fost un scor foarte strâns. Dar ajungea președinte și fără să câștige acolo...
  • +2 (4 voturi)    
    Corecție! (Joi, 6 septembrie 2018, 13:50)

    juliandumitru [utilizator]

    Pentru ieșirea din UE ar vota 41%, nu 49%, așa cum greșit se scrie în articol. Faceți corectura!
  • +2 (2 voturi)    
    hai sa (Joi, 6 septembrie 2018, 16:42)

    wintershadow [utilizator]

    repetam acum fiecare referendum anual, sa vedem, poate iese altceva. stupid...