Israelul elaborează un proiect de lege prin care cei care afișează steagul palestinian sunt condamnați la închisoare

de Anda Zahiu     HotNews.ro
Marţi, 4 septembrie 2018, 8:04 Actualitate | Internaţional


Palestina
Foto: Wikipedia
Anat Barko, reprezentantă a partidului conservator Likud din Israel, a propus un proiect de lege prin care oricine afișează steagul Palestinei pe teritoriul țării va fi condamnat la închisoare. Măsura vine după ce steagul palestinian a fost afișat la un protest din Tel Aviv, anunță Middle East Monitor.

Barko susține că proiectul legislativ va fi prezentat Parlamentului unicameral al Israelului, Knesset, în sesiunea de iarnă. Aceasta mai precizează că pedeapsa prevăzută în noua lege pentru cei care afișează ,,steagul inamic” este un an de închisoare.

Partidul Likud susține această inițiativă legislativă. Guvernul a promis să aprobe proiectul legislativ pentru ca acesta să ajungă în Knesset după ce și partidele din coaliție își vor exprima sprijinul. 

Barko a mai precizat că legea se bazează pe principiul reciprocității. Prin urmare, oricine va afișa steagul unei țări care interzice steagul Israelului va fi de asemenea pedepsit.


















841 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    Urmeaza lagare? (Marţi, 4 septembrie 2018, 8:31)

    Lok [utilizator]

    Ba stai... le au deja,
    • -4 (8 voturi)    
      da (Marţi, 4 septembrie 2018, 10:53)

      Hexadanus [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Da, arabii au si judecatori la Curtea Suprema de Justitie. Ia, zi-mi tu, cati israelieni traiesc in tarile arabe, cati sunt in parlamentele acestor tari si cati au drepturi.
  • +2 (14 voturi)    
    Tipic nazist. (Marţi, 4 septembrie 2018, 9:35)

    Marionette [utilizator]

    Mai ramane sa le puna palestinienilor o semiluna galbena pe usi si imbracaminte si apoi sa-i arda cu totul pentru a-i mirosi frumos lui Dumnezeu!
    Israelul a luat-o rau de tot pe aratura!
    • 0 (8 voturi)    
      .... (Marţi, 4 septembrie 2018, 10:54)

      Hexadanus [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Ia, zi-mi cate steaguri israelite sunt in tarile din jur. Aia nu au luat-o razna nu?
      • +3 (3 voturi)    
        Steaguri (Marţi, 4 septembrie 2018, 16:32)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Hexadanus

        Merita sa vedeti cum arata Steagul Palestinian in 1939! Il puteti gasi in Dictionarul Francez Laroose:

        <Flags from the Larousse French dictionary>

        https://www.reddit.com/r/vexillology/comments/2mknhl/flags_from_the_larousse_french_dictionary_1939/
  • 0 (8 voturi)    
    democratia originala (Marţi, 4 septembrie 2018, 10:46)

    tarsic [utilizator]

    Urmeaza biciuirea in public.
  • +1 (5 voturi)    
    N-o sa treaca legea... (Marţi, 4 septembrie 2018, 10:57)

    _eu_ [utilizator]

    Peste tot in lume sunt extremisti, iar israelul nu face exceptie. Legea nu o sa treaca!