Germania: Migrantul care și-a înjunghiat mortal fosta prietenă a fost condamnat la 8 ani și jumătate de închisoare

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 3 septembrie 2018, 13:02 Actualitate | Internaţional


Politia germana
Foto: pixabay.com
Un migrant care a înjunghiat mortal o adolescentă de 15 ani a fost condamnat luni la 8 ani și jumătate de închisoare, într-un dosar care a șocat Germania și a fost folosit de extrema dreaptă pentru a face campanie împotriva străinilor, scrie AFP.

Tânărul solicitat de azil, care a afirmat că este afgan dar a cărui naționalitate nu a putut fi stabilită cu certitudine, risca până la 15 ani de închisoare în acest proces care s-a derulat în fața tribunalului din Landau, în sud-vestul Germaniei.

Acesta și-a ucis la sfârșitul anului 2017 fosta prietenă, într-un supermarket din orașul Kandel, cu mai multe lovituri de cuțit.

Acesta și-a recunoscut vina și a declarat că are remușcări, în timpul audierilor. Acuzarea a afirmat că motivul crimei a fost gelozia.

Identificat drept Abdul D., tânărul solicitant de azil a fost adus în fața unei curți pentru minori și audiat cu ușile închise, în condițiile în care a afirmat că avea 15 ani la momentul faptelor. Un expert i-a evaluat vârsta între 17 și 20 de ani.

Potrivit mai multor martori, în 27 decembrie 2017 acuzatul a urmărit-o pe fosta sa prietenă, Mia, și a înjunghiat-o de șapte ori.

Crima a făcut parte dintr-o serie de agresiuni foarte mediatizate în Germania și în care au fost implicați solicitanți de azil, alimentând furia unei părți a populației față de migranți și de cancelarul Angela Merkel.

Aceasta a devenit ținta privilegiată a extremei dreapta, care o acuză că a fost la originea unei creșteri a insecurității în Germania, după ce a deschis ușile pentru peste un milion de migranți, în 2015 și 2016.



















1553 vizualizari

  • +13 (21 voturi)    
    dupa doi (Luni, 3 septembrie 2018, 13:08)

    nash pandelica [utilizator]

    il lasa pe buna purtare.
    de la zdup, pe ajutoare sociale.
    • 0 (4 voturi)    
      Varanul are nevoie de ghostwriters (Luni, 3 septembrie 2018, 14:17)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      cariera pe muchie de cutzit...
    • +1 (3 voturi)    
      De observat (Luni, 3 septembrie 2018, 22:15)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      ca nu se stie EXACT nationalitatea, si nici VARSTA, caci: 'Un expert i-a evaluat vârsta între 17 și 20 de ani'.

      Deci, programul se numeste "Bine ati venit imigrantilor! caci nu conteaza NICI macar cine sunteti, de unde ati venit, meseria, starea sanatatii fizice si mentale, etc

      Va iesi din inchisoare repede si cu noi 'experiente', asa incat va fi unul dintre tinerii promitatori din masa imensa de noi veniti in Euro-Merkel...!
  • +12 (18 voturi)    
    nu-i cam mica pedeaspa? (Luni, 3 septembrie 2018, 13:11)

    ion_de_la_tara [utilizator]

    totusi, omul a omorat cu cutitul... asta spune multe despre psihicul acestui ucigas (nu comentez etnia, nationalitatea, etc). Pedeapsa de 8 ani nu face decat sa incurajeze astfel de fapte...practic, ei iti dau 8, dar pentru buna purtare faci 4-5... in 5 ani nici cadravul victimei nu putrezeste complet in pamant...
    • -2 (4 voturi)    
      Hmmm, discutabil (Luni, 3 septembrie 2018, 22:44)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui ion_de_la_tara

      Hmmm, discutabil. Trebuie analizate circumstantele crimei. Trebuie studiata inclusiv atitudinea victimei. Daca nu cumva il irita permanent pe tanarul afgan. Daca nu cumva fiind nemtoaica nu a incercat cumva sa se comporte infumurat fata de adolescent. Poate ca acesta traind intr-o societate patriarhala nu a acceptat un comportament libetin din partea prietenei (inteleg ca mobilul crimei a fost gelozia baiatului). La o prima vedere eu cred ca instanta a fost mult prea dura. Opt ani inseamna cam mult pentru un tanar de 15 ani dezorientat.

      Germania ar trebui sa puna osul la integrarea sutelor de mii de imigranti, sa nu mai comenteze ca o țață si sa descurajeze la sange atitudine fasciste de tipul Chemnitz. Imi amintesc ca ei si franțujii ne tineau predici in acest sens inainte sa intram in UE. Acum nemtii au ocazia sa ne arate cat sunt de eficienti. :))))))). Payback time. Dap. Trei ani de la invazia musulmana in Germania si vad ca minunata lor societate incepe sa arate bine. Frumooos. Mi-am pus la rece cateva sticle de bere...germana, ca sa pot savura spectacolul mai bine. Mi-am luat loc in primul rand, ca sa nu pierd nimic din evenimente de tip Chemnitz. ”Fascistilor” din Chemntiz le-am citit in ochi disperarea, inversunarea, indignarea fata de evenimentel recente din Germania. Eeee, cum este? Si ganditi-va ca asta e doar inceputul. Nu mai sunt decat cateva sute de mii de imigrantii musulmani in Germania :))))). Eiii, pana la urma un bobor de 80 si ceva de milioane nu are cum sa nu integreze cateva sute de mii de medici, IT-isti, contabili, directori, artisti si savanti refugiati in urma razboaielor din Siria si Irak :))))))
      • +1 (3 voturi)    
        am inteles frate pospesule (Marţi, 4 septembrie 2018, 7:43)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        cutzitu' fu de vina ! :-)
        deci, nu imigrantii sunt de vina, ci nemtii ca le lasa cutzite la indemana.
        sau, mai sigur, sa taiem raul din radacina, sa se interzica cutzitele.
        dar si aici e o problema, ca poate victima a jignit cutzitul, s'a uitat la el de sus.....
        copilul afgan sa fie lasat liber, dar sa fie educat cum sa foloseasca cutzitu', caci d'aia au fost invitati acolo, sa se invete cu furculita si cutitul.
        cand va creste, va folosi kalasnikovul, mai eficient.
  • -8 (22 voturi)    
    Oare cati germani (Luni, 3 septembrie 2018, 13:14)

    t4v1 [utilizator]

    Sunt anual gasiti vinovati de omor? E cumva media mai mare la migranti?
    • +3 (9 voturi)    
      Este. (Luni, 3 septembrie 2018, 13:59)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      Nu e un secret.
    • +5 (9 voturi)    
      T4V1 (Luni, 3 septembrie 2018, 14:18)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      o fi codul bara al neuronului ?
    • +1 (7 voturi)    
      pai... (Luni, 3 septembrie 2018, 14:25)

      Fapte [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      Pai de ce sa facem media asa, pe parti? De ce sa zicem in 2018 media germanilor criminali e de 10,5 la mie iar a refugiatilor e de 10,23?
      Hai sa facem pe total, pe ani, si sa vedem ce ne spun numerele.
      Uite, te ajut eu, o comparatie 2017 cu 2016: https://www.n-tv.de/politik/Starker-Anstieg-bei-Mord-und-Totschlag-article19807048.html
      Daca citesti cu atentie o sa vezi ca "productia" a crescut la violente. O fraza cheie e "numarul suspectilor fara cetatenie germana a crescut la 40%".
  • +12 (14 voturi)    
    lasa ca (Luni, 3 septembrie 2018, 13:16)

    alex34 [utilizator]

    face 3 ani si iese cu forte proaspete gata de noi omoruri/violuri, are mare noroc ca e afgan si migrant si se bucura de o gramada de privilegii, daca ar fi fost german nu mai vedea lumina..
    • +5 (7 voturi)    
      Plus ca-i cresc ouale in temnita (Luni, 3 septembrie 2018, 14:18)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui alex34

      sa vezi dorintza de multiplicare la ieshire.
  • +13 (19 voturi)    
    nah... (Luni, 3 septembrie 2018, 13:18)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    Mia era si ea nemtzaloaica? Din aia cu pro-imigratie?
    Ca mai era una din asta PRO-IMIGRATIE anu' trecut care a fost violata brutal de vreo 7 negrotei.
    • +3 (7 voturi)    
      "Ghinion"... (Luni, 3 septembrie 2018, 14:19)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Talibanu' cu turban Armani

      … trenul merge inainte...
    • +1 (5 voturi)    
      nu ea... era ta'so, mah!... (Luni, 3 septembrie 2018, 14:43)

      Fapte [utilizator] i-a raspuns lui Talibanu' cu turban Armani

      Cica "Der Vater ignorierte die Gefahr, in der sich seine Tochter befand. Er konnte sich, indem er einen Kulturbereicherer "wie einen Sohn" aufnahm[5], als Gutmensch profilieren und sich von seinen "rassistischen" Nachbarn, die AfD wählen, positiv abgrenzen."
      Adica "Tatal a ignorat pericolul in care se gasea fie-sa. El a putut, tratind un "imbogatitor-de-cultura" ca pe un fiu, sa pozeze intr-un om bun si sa se distanteze de vecinii lui rasisti, care votasera cu AfD-ul".
      Kulturbereicherer e un termen peiorativ folosit de cei de dreapta pentru a-i desemna pe cei care nu au radacini germane sau nord-europene. Kultur = cultura, Bereicherung = imbogatire.
      • +4 (8 voturi)    
        aha, ms pentru lamuriri... (Luni, 3 septembrie 2018, 16:50)

        Talibanu' cu turban Armani [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

        ... deci a imbogatit-o pe fii-sa pana n-a mai putut.
        • -1 (3 voturi)    
          ehem (Luni, 3 septembrie 2018, 17:07)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui Talibanu' cu turban Armani

          la 15 ani.
          dupa capul meu si tatanesu' ar trebui sa faca parnaie cu abdul.
          asaaa,sa se mai imbogateasca cultural si el
  • +11 (13 voturi)    
    mda (Luni, 3 septembrie 2018, 13:31)

    c1 [utilizator]

    Un tembel omoara o pustoaica de 15 ani cu 7 lovituri de cutit in public (la supermarket) si primeste inchisoare 8 ani si jumatate (de fapt va fi liber peste 5 ani).

    Progres sau prostie?
    • +7 (11 voturi)    
      Sotzialismus (Luni, 3 septembrie 2018, 14:19)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui c1

      :).
    • +3 (7 voturi)    
      cee? (Luni, 3 septembrie 2018, 16:52)

      Talibanu' cu turban Armani [utilizator] i-a raspuns lui c1

      Poate ai vrut sa spui dupa 2 ani.. atentie, doi ani in care traieste mai bine decat oriunde la el in tara. Asta dupa ce nemernicul a luat viata cuiva.
  • +5 (11 voturi)    
    sunt (Luni, 3 septembrie 2018, 14:14)

    martel55 [utilizator]

    curios cum ar fi vuit media progresista daca agresorul ar fi fost roman....asa, au pus batista pe tambal ca doar astia sunt preitenii lor, se chinuie de 20 de ani sa aduca cat mai multe zeci de miliaone in europa sa duca la indeplinire planul Khallergi de metisare a populatiei europene
    • +1 (1 vot)    
      N-a vuit cine ştie ce (Marţi, 4 septembrie 2018, 0:24)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      https://www.wr.de/staedte/dortmund/sex-ueberfaelle-in-dortmund-dna-spur-aus-rumaenien-fuehrte-zum-verdaechtigen-id215167491.html

      Nu i s-a dat numele în articol, cetăţenia e dată ca fapt divers, mai mult se pune accentul pe colaborarea poliţiei germane cu cea din România pentru prinderea infractorului.

      Sau în opinia ta ar fi trebuit ca românul nu numai să le agreseze sexual, ci să le şi omoare pe cele trei femei ca să "vuiască" presa?