Tăriceanu: Maior face o greșeală impardonabilă pentru un ambasador, se implică în jocurile din America  

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 29 august 2018, 16:52 Actualitate | Internaţional


Tariceanu
Foto: Facebook
Liderul ALDE, Călin Popescu-Tăriceanu, a declarat, miercuri, la Școala Politică de Vară a Organizației Femeilor ALDE, că Ambasadorul României în SUA face o greșeală „impardonabilă pentru că se implică în jocurile din America”, iar rechemarea la București este „obligatorie”, potrivit Mediafax.

„Eu nu sunt convins că Giuliani a făcut lobby, pentru că nu am auzit să fie angajat de cineva. Cred că este mai de grabă o atitudine civică și politică a unui om care a are un rol important în administrația americană, adică este unul dintre confidenții lui Trump și chiar cel care conduce echipa de avocați a lui Trump”, a declarat liderul ALDE, Călin Popescu-Tăriceanu.

Prepedintele ALDE mai spune că ambasadorul României în SUA a criticat scrisoarea transmisă de Rudolph Giuliani liderilor români, dar a lăudat-o pe cea a fostului senator american, John McCain .

„Supărarea mea a apărut în momentul în care am văzut reacția ambasadorului nostru la Washington, domnul Maior. Și domnul Maior își permite să îl ia în balon pe Giuliani, dar în schimb, când a fost în urmă cu două-trei săptămâni scriosare adresată de John McCain (fost senator american - n.r), a avut o serie de cuvinte de apreciere.”, a mai declarat Călin Popescu-Tăriceanu

Președintele Senatului spune că această poziționare a lui George Maior între „taberele prezidențiale si anti-prezidențiale”, nu face bine României și că acesta trebuie rechemat la București.

„Ambasadorul Maior are cuvinte laudative la scrisoarea lui John McCain , care era un adversar pe față al președintelui Donald Trump și critică atitudinea lui Giuliani, care este un susținător înfocat și pe față al președintelui Trump. Cu alte cuvinte el face o greșeală care este impardonabilă pentru un ambasador, faptul că se implică personal în jocurile din America, între cele două tabere, prezidențială și anti-prezidențială, angajând România. Acolo el nu este persoană privată. Pentru acest lucru eu consider că rechemarea lui Maior la București este obligatorie. Maior va fi chemat la comisia pentru monitorizare a activității SRI și sunt foarte interesat să aflu ce explicații va da în legătură cu aceste protocoale”, a mai spus liderul ALDE.


















1426 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Surdu' (Miercuri, 29 august 2018, 16:58)

    brabus [utilizator]

    "„Eu nu sunt convins că Giuliani a făcut lobby, pentru că nu am auzit să fie angajat de cineva. "

    Politico.eu: Giuliani spune că a fost plătit pentru a trimite scrisoarea către Iohannis
    • +1 (1 vot)    
      pai, (Miercuri, 29 august 2018, 17:25)

      Mecelalalt [utilizator] i-a raspuns lui brabus

      inseamna ca bucatarul lui Trump e o persoana si mai importanta in administratia americana...sa mai apara o scrisoare?
    • +3 (3 voturi)    
      este senil (Miercuri, 29 august 2018, 17:37)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui brabus

      declaratiile din ultima vreme nu mai au nici o legatura cu vreo realitate, fie ea si fabricata. omul este deja senil si singura lui durere este ca poate oricand sa ajunga dupa gratii cu mizeriile alea de retrocedari.
  • +6 (8 voturi)    
    Măi să fie... (Miercuri, 29 august 2018, 17:09)

    midufi [utilizator]

    Dacă ar fi fost vorba de interese legate de firme din Rusia, să vezi ce ar fi guițat trădiceanu.
    De când a devenit aiuritul ăsta de trădiceanu expert în politica americană ?
  • +3 (3 voturi)    
    Asta (Tariceanu) (Miercuri, 29 august 2018, 17:25)

    VARCIOROVA [utilizator]

    ori e prost....ori e cretin. O tine langa, langa cu...."greseala impardonabila" a lui Maior.
    Ori, ambasadorul, a spus exact ce trebuia sa spuna intr-un astfel de caz, iar seful sau de la minister s-a grabit s-o dea in bara exact ca fata mare la pat ca....deh i-a cerut-o stapanul de la partid. Jalnic ministru de externe avem!!!!!.
  • +4 (4 voturi)    
    Tariceanu lupta pentru problemele dinsului (Miercuri, 29 august 2018, 17:32)

    Dizidentul [utilizator]

    afirmatia ca Maior se implica in jocurile din America este aberanta, Maior s-a exprimat ca "scrisoarea lui Giuliani este o scrisoare a unui om care nu are in politica nimic de spus sau sa faca propuneri pentru alte state"
  • +3 (3 voturi)    
    plătit pe față (Miercuri, 29 august 2018, 17:56)

    zavalitaa [utilizator]

    Louis Freeh, fost director FBI, și care conduce firma de consultanță care a dat șpaga lui Giuliani îl reprezintă pe nimeni altul decât pe Puiu Popoviciu. Fugit din țară chiar înainte de condamnarea la 7 ani de pușcărie pt. jaful din dosarul Băneasa cu prejudiciu de zeci de milioane de euro.
    Iată pe cine i-a în serios Tăriceanu, Dragnea, măruntul ăla de Corlățean, și alte nevertebrate.
  • +4 (4 voturi)    
    .....Daca grecul azi tacea (Miercuri, 29 august 2018, 18:34)

    Rahan5 [utilizator]

    ....,,filosof" el ramanea.
    ......Ia zi Tradi !? Nu-i asa ? : -)))
  • +2 (2 voturi)    
    individul are nevoie de ajutor specializat (Joi, 30 august 2018, 1:28)

    Coco Whistle [utilizator]

    oricum se observa f bine cu ochiul liber atasamentul fata de valorile mafiei.