Rusia spune că vede semne potrivit cărora SUA pregătesc un posibil atac în Siria

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 27 august 2018, 16:55 Actualitate | Internaţional


Siria
Foto: Agerpres
Ministrul rus al Apărării a spus luni că a observat că Washingtonul își constituie forțele  militare în Orientul Mijlociu în ceea ce pare a fi pregătirea unui posibil atac asupra forțelor guvernamentale siriene, au raportat agențiile ruse de știri, relatează Reuters.

Generalul-maior Igor Konashenkov a declarat pentru mai multe agenții de presă ruse că un distrugător american, USS Ross, a intrat în Marea Mediterană în data de 25 august, înarmat cu 28 de rachete Tomahawk, capabile să atingă orice țintă din Siria.



















1770 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Este Repetitia pentru Eliberarea Ucrainei (Luni, 27 august 2018, 17:15)

    un domn [utilizator]

    Din Crimeea, apoi Marshul Triumfal pana la MosCow
  • -8 (16 voturi)    
    Democrația SUA (Luni, 27 august 2018, 17:20)

    NuSuportProstii [utilizator]

    Exportata cu bombe. Săracii oamenii aia din Siria.
    • -2 (6 voturi)    
      Drepturile omului nu se exporta (Luni, 27 august 2018, 20:45)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui NuSuportProstii

      ci se apara. Oare cum ... te suporti pe tine insuti/insati?
      • +1 (5 voturi)    
        Si cine anume sa le apere? (Luni, 27 august 2018, 22:54)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Si cine anume sa le apere? SUA? Esti comic. O data ca nu i-a chemat nimeni in Siria sa instaleze democratia si in al doilea rand pentru a-i educa pe altii trebuie ca tu insuti sa fii educat. Or stim foarte bine ca americanii sunt depare de a fi vreun model de urmat. Ce plus de valoare ar putea sa aduca SUA societatii siriene? Sa exporte violenta din State? Sau poate au vreun sistem de sanatate performant. Aaa, nici asta? Sau poate ca au un sistem de educatie iesit de comun. Cum asa, nici asta? Si atunci ce pot aduce bun americanii? Sunt curios. Ce anume ar putea ei sa aduca bun in Siria? Bombe, ISIS, moarte, distrugere? Multumesc. Le vad de caiva ani. Ma amuza ideea asta nastrusnica de a-i civiliza vezi Doamne pe primitivii de te miri unde. Tu esti vreo Elvetie? Esti vreo Japonie? Ai tu vreun model viabil de exportat? Nu prea cred. Stai bre acasa, ca ai destula treaba acolo. Vezi-ti bre de instrastructura ta, vezi-ti de sistemul de sanatate. Ai alte urgente, nene. Lasa oamenii sa traiasca asa cum vor in propria tara, ca daca te iau la bani marunti, imi da cu minus.
        • 0 (0 voturi)    
          Ce vorbesti, nene! (Joi, 30 august 2018, 12:15)

          Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

          ca albu-i negru si negru-i alb? Pleaca de-aici.
  • -4 (16 voturi)    
    ah (Luni, 27 august 2018, 17:32)

    Nevermind [utilizator]

    Deci iar se programeaza o "gazare" de catre Assad. :D
    • -2 (6 voturi)    
      Nu, este deja prea tarziu. (Luni, 27 august 2018, 20:49)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Se pregateste de-a dreptul o kk-re in pantaloni. De catre Rusi. Americanii numai furnizeaza decorul dramatic si logistica emotionala.
  • -1 (5 voturi)    
    poate (Luni, 27 august 2018, 18:31)

    CRMS [utilizator]

    Una din cele 28 in gaseste in sfarsit pe Bashar.
    • +2 (4 voturi)    
      Sau poate ca nu (Luni, 27 august 2018, 23:04)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      Sau poate ca nu-l gaseste. Omul a fost votat de catre boborul sirian. Ce ai vrea? Sa decida niste primitivii de te miri unde cine sa conduca acea tara? Poporul sirian s-a exprimat atunci cand a contat, respectiv la ultimele alegeri libere. De ce sa plece sau sa moara Assad? Pentru ca a luptat impotriva nelegiuitilor din ISIS? De ce sa plece? Spune tu. Cu cuvintele tale.
  • +3 (3 voturi)    
    Baietii, totul este despre petrol (Marţi, 28 august 2018, 7:57)

    vudejea [utilizator]

    Si despre pierderea controlului asupra resurselor de petrol pe care nu le controleaza Sua...Sub un pretext or altul, toate statele cu rezerve mari de petrol necontrolate de sua sunt sub sanctiunile americane...Nu numai Syria au facut-o praf ci si Irak-ul si Venezuela unde benzina costa 0,01 dolari/litru...Cu un dolar / 4 lei cumperi 100 litri...Pai cum sa o vanda acestia cui vor ei - sanctiuni, nu au voie sa exporte...Va recomand filmul Syriana, cu o distributie excelenta, premiul Oscar si zeci de alte premii...Pe urma reveniti aici si scrieti cum va dicteaza constiilta or shefii...O sa revin cu un link , un video, despre bombardamentele armatei siriene asupra civililor - filmare cu camera ascunsa, scenariu si regie
  • +1 (3 voturi)    
    Uite (Marţi, 28 august 2018, 8:16)

    vudejea [utilizator]

    A fost prezentat in toata presa mondiala ca fiind atac sangeros rusesc in Siria...A doua jumatate a filmuletului a fost si in stirile tv din Romania...

    https://www.liveleak.com/view?i=e68_1478101011

    Si ca sa vedeti persoanele minunate ale caror drepturi fundamentale sunt incalcate de armata siriana, nu recomand acest filmulet caci este bestial, oribil...E vorba despre decapitarea unui copil de 12 ani de catre rebelii sirieni carora Sua le furnizeaza arme ( atentie, nu de catre Isis )

    http://www.realitatea.md/atentie--imagini-de-groaza--copil-de-pana-la-12-ani--banuit-a-fi----luptator----pro-guvernamental--decapitat-de-rebelii-sirieni-din-aleppo_42592.html

    Sunteti manipulati rau baieti, dar nu vulpea e smechera ci gaina e proasta...Ei , poate ca va si place sa fiti manipulati
  • +2 (2 voturi)    
    Petrol (Marţi, 28 august 2018, 11:32)

    mrn200v [utilizator]

    Petrolul, bată-l vina! Credeți că renunță americanii la democrația care le servește drept motiv pentru acapararea oricărei surse de petrol? N-au făcut nimic tot războiul, ba, mai mult, i-au torpilat pe cei care au făcut ceva împotriva ISIS, iar acum dau din coate să ia laurii. Și petrolul, normal.
  • +1 (1 vot)    
    Au tot dreptul, (Marţi, 28 august 2018, 14:36)

    naftuli [utilizator]

    ei sunt super DEMOCRAȚI și exportă democrație, în Afganistan exportă democrație de peste 20 de ani și încă n-ajunge.
    Apropo, conductele alea de petrol și gaz care trebuiau să ajungă la Mediterană prin Siria le-au început americanii, că Iracul este democratizat și aveau front de lucru sau se încep când se deschide noul front de război în Siria.