Senatorul american John McCain a murit la vârsta de 81 de ani

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 26 august 2018, 7:57 Actualitate | Internaţional


John McCain
Foto: Flickr/ Gage Skidmore
​Senatorul american John McCain, fost candidat la președinția Statelor Unite, a murit la vârsta de 81 de ani, din cauza unei tumori la creier, transmite Mediafax.

Familia lui anunțase vineri că McCain nu va continua tratamentul pentru cancer cerebral. John McCain fusese diagnosticat cu o tumoare cerebrală agresivă şi era sub tratament din iulie 2017.

John McCain, în vârstă de 81 de ani, a fost diagnosticat cu o tumoare cerebrală agresivă şi este sub tratament din iulie 2017.

McCain s-a retras din viața politică în decembrie 2017. A fost senator de șase ori și desemnat candidat republican la președinția SUA în 2008.

John Mc Cain a fost fiu și nepot de amirali și a luptat ca pilot de avion în timpul răboiului din Vietnam. A fost doborât și a petrecut peste cinci ani ca prizonier de război.

Președintele Donald Trump și-a declarat, într-un mesaj pe Twitter, simpatia și respectul pentru senator și familia sa. Mesaje au mai fost postate de Sarah Palin, care i-a fost parteneră în campania din 2008, Barack Obama, candidat democrat în 2008 și câștigător al alegerilor, precum și fostul vicepreședinte Joe Biden.



















3855 vizualizari

  • +34 (50 voturi)    
    Dumnezeu să-l odihnească! (Duminică, 26 august 2018, 8:31)

    asavreau [utilizator]

    A fost un luptător pentru democrație și libertate.
    • +3 (29 voturi)    
      Cu el moare orice urma de demnitate (Duminică, 26 august 2018, 13:55)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      in randul partidului republican american, mai nou devenit un cult al lui Trump.
  • -32 (52 voturi)    
    sa-l ierte Dumnezeu (Duminică, 26 august 2018, 9:55)

    srpc [utilizator]

    din pacate, are tare multe de iertat
  • +20 (32 voturi)    
    ! (Duminică, 26 august 2018, 10:09)

    tudorr [utilizator]

    Of, of, numai Soros la 88 nu mai poate de grija lui dracgnea printul Teleormanului!
  • +24 (40 voturi)    
    Condoleante familiei (Duminică, 26 august 2018, 10:38)

    viorel.petrescu [utilizator]

    John McCain a fost un erou american si un prieten al Romaniei, credea puternic in valorile americane, in democratie si stat de drept si si-a pus viata in slujirea Americii. Din pacate fost terfelit incalificabil de Trump in ultimele sale luni de viata.
    • -10 (20 voturi)    
      Am o intrebare (Duminică, 26 august 2018, 15:11)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui viorel.petrescu

      Ideea mareata de democratie, atat de draga lui McC, se poate aplica si celorlalte state? Ma gandesc aici la alegerile din Siria si Ucraina. Acolo nu trebuia respectata vointa poporului care alesese deja (Al Assad si Ianukovic). Ca in Ucraina dupa ce președintele care tocmai castigase alegerile a anuntat ca prefera Rusia, a inceput imediat razmerita. Sigur, nu a fost acolo vreun picior de agent CIA. N a mancat nimeni usturoi. Ideea de democrație este minunata atata timp cat o aplici in mod egal. Cand stabilesti ca exista tari unde nu ti convine cine a iesi si incerci sa schimbi lucrurile, a clama ca tu ca american sustii democrația e pur si simplu un sacrilegiu.
      • +5 (9 voturi)    
        Daca te-ai lamurit cu rusii (Duminică, 26 august 2018, 17:48)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        in curand, cam o decada o sa te lamuresti cum e cu chinejii…..si o sa plangi dupa americani, again.
        • -5 (9 voturi)    
          Eu nu privesc lucrurile asa (Duminică, 26 august 2018, 23:56)

          Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          Eu nu privesc lucrurile asa. In ele doua tari a existat un vot. Respecta-l si punct. N-ai ce sa cați tu yankeu pe te miri unde. Stai in tara ta si imbunatatesti-o. N-ai tu treaba sa-i civilizezi pe altii, pentru ca i) nu te-a chemat nimeni si ii) ca sa-i civilizezi pe altii trebuie ca tu insusti sa fii civilizat, or nu e cazul. Mie imi place China de exemplu. E o tara de admirat din punctul meu de vedere. Mi-as dori sa vad investitii chineze in infrastructura de la noi. Mi-e lene sa descriu acum de ce. Pot sa spun doar ca atata timp cat o tara poate sa faca orice de la un capat de ață la rachete cosmice, pentru mine este ceva de invidiat. Nu ma intereseaza absolut deloc despre presupuse incalcari ale drepturilor omului, intrucat CEDO e plin de dosare in care state europene ”civilizate” au incalcate drepturile propriilor cetateni. De SUA nu are rost sa mai pomenesc. Sa stii ca da, China chiar mi se pare o tara de admirat. Imi pare rau ca Rusia cu al ei potential in materia resurselor naturale nu a evoluat precum China, ca nu au avut o viziune. China a tacut si a facut de cateva decenii. Dap. In privinta Chinei sunt deja lamurit si mie mi-a dat cu plus :)
          • +5 (5 voturi)    
            Hahahaha, m-ai lamurit cand ai spus (Luni, 27 august 2018, 1:54)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

            Imi place China, habar nu ai cum e in China, bati campii cu gratie.
          • +4 (4 voturi)    
            Si btw, Altii fac in China (Luni, 27 august 2018, 2:05)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

            Ce face China de capul ei e copy paste, furaciuni, pt ca ei nu-s capabili de inovatie. Habar nu au de ex sa faca o masina, una buna nu panarama aia de geely...
  • +20 (36 voturi)    
    Trist (Duminică, 26 august 2018, 11:06)

    mitg [utilizator]

    Un puternic aliat al Romaniei vestice s-a stins.
    • +6 (16 voturi)    
      ... (Duminică, 26 august 2018, 12:51)

      gorky.park [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      vestice, separatistule?
      • +12 (18 voturi)    
        Mai e si Romania rusificata, (Duminică, 26 august 2018, 13:55)

        Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui gorky.park

        cea care voteaza PSD si se milogeste la partid pentru un post la stat.
  • -18 (38 voturi)    
    Un criminal mai puțin (Duminică, 26 august 2018, 12:58)

    Nyk1 [utilizator]

    Prin acțiunile promovate de el, a distrus viețile a sute de mii de irakieni și libieni. Merita să moară în închisoare, condamnat pentru genocid.
  • +15 (25 voturi)    
    Cel mai tare american din ultimii ani !!! (Duminică, 26 august 2018, 13:12)

    MihneaR [utilizator]

    McCain ar fi trebuit sa fie presedinte in 2000.
    Era de departe cel mai bun.
    Din ratiuni.... republicane de familie... sa retras in favoarea lui Bush jr. Apoi, in 2008, a fost prea tarziu...
  • -22 (32 voturi)    
    Nicio pierdere (Duminică, 26 august 2018, 13:50)

    Popescul [utilizator]

    Slava Domnului ca s a dus! Un individ care a imbatranit urat, care vedea peste tot razboaie. Un om urat care a gasit justificari pentru invazia americana din Libia si Siria si care a afirmat ca SUA ar trebui sa ramana in Iraq probabil 100 de ani. Pe scurt, il vad ca pe un individ hârșâit in rele. Un om meschin, care daca ar fi avut puterea unui președinte american, ar fi tinut o intr un razboi permanent. Un zeu al războiului, dar in sensul rau al cuvantului. In ziua de azi avem nevoie de zei ai pacii. Poate i s a tras de la caznele suferite in Vietnam. Chiar si asa, nu inseamna ca trebuie sa ti versi ura peste restul planetei. Ăsta e un model de urmat sau de admirat? Mie mi ar fi jena. In istoria SUA au fost n alte personalitati demne de toata isprava, nu ăsta.
    • -11 (19 voturi)    
      da (Duminică, 26 august 2018, 14:58)

      SerbanBjd [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

      LA fel ca in corea de sud, sua trebuia sa ramana in irak pentru o perioada indelungata. asta ar fi adus stabilitate si prosperitate. ai auzit de isis in Afganistan?

      Dementa cu retragerea din timpul lui Obama e la fel cu retragerea din vietnamul de sud dupa arimstitiu. Decizie care a facut ca armata rosie sa poata avansa usor si sa ocupe toata tara. Cum ar fi aratat Vietnamul de sud acum, daca ramaneau sua? cum ar fi aratat irak acum daca armata sua era acolo cand a aparut ISIS? Mai bine ar fi aratat. mult mai bine.
      • -10 (24 voturi)    
        Glumesti bănuiesc (Duminică, 26 august 2018, 15:24)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui SerbanBjd

        Cred ca glumești cu ISIS. Aparitia lor a fost posibila exact din pricina mizeriei facute de SUA in Iraq. Americanii nu aveau ce sa cate in Iraq, Siria sau in celelalte state din zona. Coreea de sud s a dezvoltat datorita unui cumul de factori, nu ptr ca au intervenit americanii. Ma uit pe harta si e distanta mare din SUA pana in Asia. Esti american, staoinsa in tara ta. Ce sa cați la mii de km distanță? Ce plus valoare ai putea sa aduci cand propria ta tara e subtirica din n puncte de vedere. Fiecare stat trebuie sa si croiasca propriul destin fara sa aiba nevoie de distrugerea provocata de catre niște haidamaci de te miri unde. Vor sauditii sa fie o monarhie primitivă? Foarte binetare. Vor perșii sa i aibaplaca pe aiatolahi? Sa ia acasa din partea mea. Ce treaba au niste yankei care nu stiu unde e Asia pe harta sa ucida si sa distruga la mii de kmkm distanta? I a chemat cineva acolo? Au ei acasa vreo societate de succes, care sa fie luata de model?
        • +8 (10 voturi)    
          Tu esti Ivan, nu Popescu (Duminică, 26 august 2018, 17:51)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

          Fake adica.
          • -6 (6 voturi)    
            Sa fim seriosi (Luni, 27 august 2018, 1:27)

            Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

            Sa fim seriosi. Nu inseamna ca daca in general am o parere buna despre Rusia, sunt platit sa scriu astfel. Un subiect are n nuante. Nu mai judecati simplist in alb si negtru. Ăla e bun, celalalt e rau, ca-i rus. Da, mi-ar placea sa vizitez Rusia, pentru ca eu cred ca as avea ce sa vad. La naiba, e cat un continent! Dar asta nu inseamna ca sunt rus/platit de propaganda rusa.
            • +5 (5 voturi)    
              Pai, e si mai grav daca nu esti platit (Luni, 27 august 2018, 5:03)

              Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

              Inseamna ca esti brainwashed, nu poti face diferenta dintre, nu bine si rau, ci dintre Right and Wrong. Felicitari, esti o zombie, utila...unora.
  • +8 (20 voturi)    
    Pacat! (Duminică, 26 august 2018, 15:41)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Uitati-va la biografia lui, omul asta chiar a fost un american adevarat, erou de razboi.
    Lumea ar fi aratat altfel daca castiga el presedintia si nu Bush jr.
    Papagalii au fentat razboiul, cu tot felul de jmecherii, vezi Trump.
    Omul asta a fost in Vietnam, a fost torturat, prozonier.
    RIP big man.
    • -7 (11 voturi)    
      In mod cert (Duminică, 26 august 2018, 16:32)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      In mod clar a fost un mare om. In afara de razboi mai stia si altceva? Ce lucruri marete a facut acest McCoi? A creat vreun sistem de gandire? Ce plus valoare a adus societatii individul asta de e asa mare american? Poate a inventat vreun medicament. Sau stai. Stiu: a fost un general al pacii. Aaa, nu, ăsta voia doar războaie. Mare ordinar a mai fost. Unul din cei mai mari ordinari pe care SUA a avut ghinionul sa i aiba in politica. Stai linistit. In scurt timp istoria va trage apa dupa el. Bine ca n a avut vreodata puterea adevarata. Daca pierea in Vietnam, societatea americana era castigata. Asa individul a putut improsca venin decenii de a randul. Bine ca s a dus. Lumea e un loc in pic mai bun fara ăsta.
    • -8 (14 voturi)    
      Si ce daca a fost in Vietnam? (Duminică, 26 august 2018, 19:57)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      Si ce daca a fost in Vietnam? Asta înseamnă sa ucida oamenii si sa distruga tari? Nu inteleg? Il excitau distrugerile pe hârșâitul ăsta in rele? Sa mi explice si mie cineva daca stie. Tineti minte trei cuvinte: istoria il va arunca la groapa de gunoi. Cred ca n a facut nimic memorabil in ciuda a ceea ce sustin altii pe hotnews. Omu n a patentat nimic. N a produs nimic notabil. Era doar un hater de meserie. O scursura ahtiata dupa razboaie si distrugeri. Nu am auzit o idee inteligentă de la el. Nimic constructiv. Sa aud si eu o vorba inteleapta, sa vad ca n a îmbătrânit degeaba. Obama era cu cateva clase peste ăsta. Daca asta candida in locul lui Trump, Hillary castiga si daca statea acasa si le spunea fanilor sa n o voteze.
      • +6 (10 voturi)    
        popescule, mai usor cu votca tata (Duminică, 26 august 2018, 20:30)

        carvil [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        ca uite ce-a facut din tine !
      • +6 (8 voturi)    
        Vietnam soldier... (Duminică, 26 august 2018, 20:44)

        Ion_RoaitaDA [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        Omul asta a fost ofiter, nu soldat.
        Adica a avut si un IQ mai mare decat trebue/se impune.
        Cu atat mai mult trebuie respectat, omul a trebuit sa execute niste ordine, nu sa gandeasca.
        Numai niste bolsevici pot sa critice un astfel de OM.
        • -5 (9 voturi)    
          mai precis, pilot (Duminică, 26 august 2018, 23:35)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

          doborat in prima sa misiune in vietnam, luat prizonier si petrecut razboiul in prizonierat la comunistii din vietnam. vreo sase ani in prizonierat ....
          un bun republican, devotat polticii partidului.
          e o minciuna ca trompa l'a terfelit, a fost respectat de tot partidul republican, inclusiv de trompa, care, conf. uzantelor americane, este automat seful partidului care l'a propulsat la putere.
          un nume onorabil in america, trei generatii de militari, in slujba tzarii lor.

          RIP
          • +1 (1 vot)    
            Trump despre McCain (Luni, 27 august 2018, 11:11)

            carvil [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            "He's not a war hero. He's a war hero because he was captured. I like people that weren't captured."
        • -6 (10 voturi)    
          Sunt lucruri diferite (Luni, 27 august 2018, 0:07)

          Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

          Cariera militara e una si viziunea politica e alta. Omu avea obsesiile lui. Peste tot vedea razboiae ce trebuie declansate pentru a cuminti statul X. Dar mai stai nene si in banca ta, ca sunteti departe de a avea o societate de succes. Nu trece ziua si aveti atacul cu n morti in marea voastra democratie. Bai nene poate ai treaba cu reformarea sistemului de sanatate, cu traficantii de droguri, cu armele obtinute de toate liftele. Nene poate ai treaba la tine acasa si eu te retin. Oricine poate fi criticat. Ii condamni pe comunisti, dar esti mai inchistat decat ei. Esti la fel de urat in lozincile tale. McCoi ăsta e un fel de Dumnezeu? Mergea pe apa? Era ubicuu? Ce avea asa special de nu poate fi criticat? Poate facea toate astea si nu am aflat eu. E posibil. Ma voi interesa. Retine: istoria va trage apa dupa McCoi. Nu va ramane in memoria oamenilor prin ceva bun, durabil. Si nu ma refer aici la niste aplaudaci care acum ii ridica osanale. Nu. Ma refer la ISTORIE, adica pe termen lung. A fost doar un alt politruc scelerat ca si McCarthy din anii 50. Doi hadamaci ai istoriei. Cel putin McCoi nu a avut o putere insemnata, fata de McCarthy care starnise o adevarata isterie in anii 50 la care lumea normala se raliase. Cica nu poate fi criticat. Si tu-mi zici mie bolsevic...
      • +3 (7 voturi)    
        Insisti (Luni, 27 august 2018, 8:17)

        deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        Cu aburerile tale cu miros de hrisca puturoasa.Tot iti iei minusuri dar cu obsesie raspunzi de fiecare data. Esti un trol rusnac de 2 copeici tavarisci popiescu.
        • 0 (0 voturi)    
          Cui pasă de minusuri? (Luni, 27 august 2018, 23:15)

          Popescul [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

          Cui pasă de minusuri? Ce treaba am eu cu minusurile? Asta e masura valorii mele? Eu depind de plusuri sau de minusuri? Esti complexat sau ce? Ai nevoie de confirmarea celorlalti ca sa fii cineva? Daca da, esti subtirel prietenaș. Esti tare subtirel. Discutam fapte sau ne masuram... ăăă... minusurile? Eu si cu familia mea o duceam bine aici in Romania fara sa lucram pe doua copeici. Stai linistit. Vezi ca subiectul articolului este altul. Aici nu ne luam ...ăăăă...minusurile la masurat, ci dezbatem idei, fapte etc. ”Dezbatere” e cuvantul de baza aici.
  • -9 (17 voturi)    
    Personalitate (Duminică, 26 august 2018, 16:22)

    UpNext [utilizator]

    interesanta si controversata. John "Nuke'em all" McCain a fost expresia explicita a militarismului agresiv american, pe principul "termina-i si mai vorbim", un neoMcCarthist de esenta pura, util in negocieri dure, dar ramas cu sechele din Vietnam. Despre morti numai de bine...
  • -2 (10 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca (Duminică, 26 august 2018, 22:37)

    RaduMischie [utilizator]

    Daca McCain ajungea presedinte in 2008, nu aveam nici primavara araba, nici razboi civil in Siria, nici valul de migratie araba din ultimii ani, nici un Putin cu puterea de astazi. Si nici chiar Trump. SUA ar fi fost o mare putere respectata, nu o chestie de la care nu stii la ce sa te astepti.