Suedia: Un avion de vânătoare Gripen s-a prăbușit după ce a lovit o pasăre / Pilotul a reușit să se catapulteze

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 21 august 2018, 15:18 Actualitate | Internaţional


JAS 39 Gripen
Foto: Raw Aviation Crew
Un avion de vânătoare suedez, un Jas Gripen produs de grupul Saab, s-a prăbușit marți în sudul Suediei, după ce s-a ciocnit cu o pasăre, au anunțat autoritățile, care au precizat că pilotul a reușit să catapulteze înainte de impact, scrie AFP.

"E vorba de o coliziune cu o pasăre, pilotul a trebuit să se catapulteze", a declarat Johan Lundgren, purtător de cuvânt al forțelor armate suedeze.

Accidentul a avut loc la 8 km nord de o bază aeriană militară, un loc izolat și împădurit în apropiere de orașul Ronneby, în sudul Suediei.

Pilotul efectua o misiune de antrenament cu un Jas Gripen, un avion de vânătoare produs de Saab.

Coliziunea avioanelor cu păsările nu reprezintă un eveniment rar în Suedia, unde 400 de incidente de acest tip se produc anual, a declarat Charlotte Billgren, analist la Agenția suedeză a transporturilor, pentru agenția de presă TT.

Grupul suedez de apărare și aeronautică Saab produce avioanele de luptă Gripen folosite de forțele aeriene braziliene, ungare, thailandeze sau sud-africane și încearcă să intre și pe piața indiană.


















2563 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Usor de contracarat (Marţi, 21 august 2018, 16:28)

    meme_youyou [utilizator]

    O escadrila de cocostarci poate baga Gripenul-n gripa.
    • 0 (0 voturi)    
      Cel mai tare (Marţi, 21 august 2018, 18:53)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui meme_youyou

      Cel mai tare comentariu citit astazi. Rad de unul singur de cateva minute :D. Ar trebui sa crestem si noi cateva "escadrile" de crocobauri.
    • +1 (1 vot)    
      Well (Marţi, 21 august 2018, 20:48)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui meme_youyou

      Pai, astfel de accidente se pot intampla. Ingestia unui corp strain inseamna pericol major pentru orice avion, nu doar pe Gripen.
      Amintiti-va de amerizarea de pe Hudson...
  • -1 (5 voturi)    
    foarte solide, or fi din panza ? :) (Marţi, 21 august 2018, 17:10)

    jescu [utilizator]

    Banuiesc ca la altitudine mica un AK47 face mai multa paguba decat o pasare in fuselaj.
    • +1 (1 vot)    
      Heh (Marţi, 21 august 2018, 20:48)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Daca tu il nimeresti, eu mananc AK47 ala.
    • 0 (0 voturi)    
      Hmm (Marţi, 21 august 2018, 21:17)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Ai ales o arma interesanta. AK47 nu-i facuta originar de rusi?
  • +2 (2 voturi)    
    La 8 km de pista, in August, (Marţi, 21 august 2018, 17:34)

    Rahan5 [utilizator]

    nu poate fi decat un vultur, ca sa ajunga la Gripen. Ar trebuii atras/ stimulat vulturul acela cu un iepure eliberat din cusca pe camp in momentul decolarii Gripen-ului. Saracu' vultur poate nu a inteles situatia, si zburand la inaltime poate pune in pericol alte Gripen-uri. :-))))
    • 0 (0 voturi)    
      Proiecte diferite! (Marţi, 21 august 2018, 18:12)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      1 - Cineva a proiectat AVIONUL.

      2 - ALT-CINEVA a proiectat PASAREA.

      Cu acest prilej s-a dovedit cine este mai BUN...!
  • +1 (3 voturi)    
    era o pasare mare, probabil (Marţi, 21 august 2018, 17:41)

    mihaitzateo [utilizator]

    O fi fost vreo barza sau alta pasare mare.
    Eu am sustinut in trecut ca mai bine lua Romania Gripen noi decat F16 la mana a treia....
    Mea culpa...
    • 0 (0 voturi)    
      Berzele zboara jos, (Marţi, 21 august 2018, 17:56)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      mai ales in August. Nu putea ajunge la Gripen.
    • +1 (1 vot)    
      Gripen (Marţi, 21 august 2018, 20:51)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Gripen are multe avantaje comparativ cu F16. Manevrabilitate, coordonare cu aparatele din jur, armament, abilitatea de a opera de pe o sosea oarecare etc. Plus ca le-am fi avut de noi, nu mana a treia.

      Altfel, ingestia unei pasari nu poate fi imputata avionului, se poate intampla oricarui pilot cu orice avion.