Bărbat, crucificat în Arabia Saudită pentru crimă și furt

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 8 august 2018, 16:12 Actualitate | Internaţional


hn_4529321675983591146
Foto: Reuters
Arabia Saudită a executat și crucificat, miercuri, un bărbat din Myanmar în orașul sfânt Mecca, într-o formă de pedeapsă rezervată doar pentru cele mai grave infracțiuni, relatează Bloombergquint.com.

Elias Abulkalaam Jamaleddeen a fost acuzat că a intrat în casa unei femei din Myanmar, a tras cu arma apoi a înjunghiat-o de mai multe ori, ceea ce a condus la moartea acesteia, a spus Agenția Saudi Press, citând o declarație a ministrului de Interne. Bărbatul a fost de asemenea acuzat că a furat arme și a încercat să omoare alt bărbat, în casa căruia a intrat prin efracție, dar și că a încercat să violeze o femeie.

Decizia ca acesta să fie crucificat a fost aprobadă și de Curtea Supremă a țării și avizată de rege.

Crucificările în Arabia Saudită implică atârnarea corpului în public după execuție și sunt neobișnuite. Un yemenit a fost crucificat în 2010 pentru violarea și uciderea unei fetițe și uciderea tatălui acestuia prin împușcare.



















15204 vizualizari

  • -1 (19 voturi)    
    mda (Miercuri, 8 august 2018, 16:29)

    SoulSearcher [utilizator]

    pe cat de barbar suna...

    pe atata le dai dreptate cand citesti motivele pentru care pe la arabi ti se taie capul sau esti omorat cu pietre in mijlocul orasului... pentru ce ai facut

    nu de alta dar la noi prin romania din cauza legilor blande, in urmatorii ani ne va fi frica sa umbla noaptea pe afara, si sa ne punem 2 randuri de usi la intrare...

    toderel tot compara legislatia noastra cu cea din vest... dar in vest e alta civilizatie si nu sunt atat de saraci sa te fure, sau frustrati sa violeze tot ce prind.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu e chiar asa (Miercuri, 8 august 2018, 22:35)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Diferenta va fi niciuna ! Hotii PSD vor fura in continuare cu milioanele si nu vor pati nimic pe cand un amarastean ca tine si ca mine vom ramane fara o mana pt ca nu am platit o amenda la timp (tot furt e si ala in sharia).
    • +1 (3 voturi)    
      serios ? (Miercuri, 8 august 2018, 23:42)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      deci daca eu te prind pe tine cu o inghetata in mana si nu ai hartiuta ca ai cumparat-o inseamna ca pot sa iti tai mana acolo ca e furt ?
      Chiar vrei asta ? eu ma bag sa execut, tu te bagi la capatul satarului ?
      • +2 (4 voturi)    
        mda (Joi, 9 august 2018, 7:56)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        nu dar daca cineva iti violeaza un copil si omoara si un parinte... atunci ce-i faci ? ii dai 8-10 ani, si iese dupa 5 pt buna purtare ?
        • +1 (1 vot)    
          Si daca e eroare judiciara ? (Joi, 9 august 2018, 10:47)

          seby19 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

          Tocmai ai omaorat un om nevinovat. Tundrea ?
          http://www.mediafax.ro/social/cazul-tundrea-adevaratul-criminal-a-fost-condamnat-definitiv-la-25-de-ani-de-inchisoare-10071941
  • +8 (18 voturi)    
    pai (Miercuri, 8 august 2018, 17:17)

    asadar... [utilizator]

    nu trebuia semilunizat?
  • +5 (13 voturi)    
    Dar vrajitorii, ce mai fac vrajitorii? (Miercuri, 8 august 2018, 17:48)

    amicugri [utilizator]

    Acum vreo ceva ani au taiat capul unuia in public ca era vrajitor. Cred ca Arabia Saudita nu e foarte sigura de secolul in care se afla.
    • +1 (5 voturi)    
      Al XIV-lea! (Miercuri, 8 august 2018, 19:47)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

      Va spun eu:

      1 - Islamul se afla in secolul al 14-lea dupa profetul Mahoumed [nascut in 570 la Mecca. si decedat in 632 la Medina]. Aveti mai jos informatii in limba romana:

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Mahomed

      2 - Crestinismul se afla in anul 2018 dupa Isus, iar date suplimentare aveti la adresa urmatoare:

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_din_Nazaret

      3 - Evreii sunt in anul 5778 de la facerea acestei civilizatii, dar asta este ceva mai complicat:

      http://antipas.net/heb_cal.htm

      Deci, fiecare cu ...TIMPUL lui!