Arabia Saudită l-a expulzat pe ambasadorul canadian și și-a rechemat propriul trimis diplomatic de la Ottawa

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 6 august 2018, 7:57 Actualitate | Internaţional


Steagul Arabiei Saudite
Foto: pixabay.com
Arabia Saudită i-a ordonat ambasadorului canadian să părăsească țara și a suspendat orice alte contracte comerciale și investiții pe relația cu Ottawa după ce ministerul de externe din Canada a cerut Riadului să elibereze activiștii pentru drepturile omului arestați, scrie Guardian

Potrivit unui comunicat de presă publicat de Saudi Press Agency, ministerul de externe i-a dat ambasadorului canadian 24 de ore să părăsească țara și l-a rechemat pe propriul ambasador din Canada, rezervându-și și ”dreptul de a lua noi măsuri”.

 ”Regatul Arabiei Saudite nu va accepta amestecul în afacerile sale interne sau să i se impună ceva din partea niciunei țări”, a scris ministerul de externe pe Facebook.

Comunicatul vine după ce ministerul canadian de externe și ambasada au cerut autorităților saudite să-i ”elibereze imediat” pe activiștii pentru drepturi civile. 

Miercurea trecută, Human Rights Watch a spus că Arabia Saudită le-a arestat pe activistele pentru drepturile femeilor Samar Badawi și Nassima al-Sadah, ultimele două victime ale campaniei guvernamentale contra unor activiști, clerici și jurnaliști. Cel puțin 12 activiști pentru drepturile femeilor au fost ținta represiunilor din luna mai și până acum.



















2984 vizualizari

  • +7 (23 voturi)    
    Prietenii lui Trump.... (Luni, 6 august 2018, 8:21)

    Marionette [utilizator]

    Nimic bun nu poti sa te-astepti de la ei!
    • +3 (3 voturi)    
      Insa (Luni, 6 august 2018, 15:34)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Arabia Saudita NU este membra a NATO precum Turcia unde - din pacate - se gandeste la fel in ce priveste detinutii cu opinii diferite de ale guvernului.
  • +11 (19 voturi)    
    A Saudita - pericol mondial (Luni, 6 august 2018, 8:27)

    Veritas [utilizator]

    Cineva ar trebui sa inceapa in lumea civilizata prin a delara Arabia Saudita "stat ostil pacii in lume" sau "pericol mondial"

    Ii compare cu bani, pe toti, pana intr-o zi: speranta vine de la state precum Canada, Suedia, finalnda, Norvegia.
    Ceilalti ar trebui doar sa se ralieze.
  • +15 (23 voturi)    
    e ok (Luni, 6 august 2018, 8:28)

    dum_i [utilizator]

    astia sunt teroristii buni.

    buni sa omoare cati civili vor in yemen fara ca "media" sa scrie orice.
  • +2 (16 voturi)    
    Pe astia i-a mangaiat Trump pe cap (Luni, 6 august 2018, 9:13)

    delco [utilizator]

    Contracte de sute de miliarde de dolari pentru un regim medieval.
    • +3 (7 voturi)    
      Ca si Obama (Luni, 6 august 2018, 10:00)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui delco

      de altfel. O relatie cu petrol si bani ce tine in viata din 1943 cel mai terorist si retrograd stat medieval.
  • +1 (5 voturi)    
    Fluviile de petrol si (Luni, 6 august 2018, 10:08)

    mopsu [utilizator]

    bani nu pot fi oprite de nici un bun simt. Degeaba ne asteptam de la occidentali sa faca zid contra Evului Mediu , nici o sansa...
  • +4 (6 voturi)    
    Neamestecul in treburili interne! (Luni, 6 august 2018, 12:12)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Mulet felictiari!

    excelent a procedat Daddy de la Ryad!

    Cum isi permite Statul Paralel din canada sa se amestece in afacerile interne ale tarii?!

    Jos cu ambasadorii, cu toti exogenii externi!

    Afara cu soroshsitii si ONG-istii!
  • 0 (8 voturi)    
    si care e interesul Canadei aici? (Luni, 6 august 2018, 12:42)

    EXEs [utilizator]

    Intamplator Canada e exportator de gaz si petrol pentru US, care e condusa de Trump, care a devenit noul amic al sauditilor, care sauditi au dat milioane stangii americane, motiv pentru care nu i-a deranjat nimeni pana acum cu astfel de aberatii, culmea e ca dupa ce au oprit robinetul cu bani catre stangisti au inceput sa-si aduca aminte si leprele ca mai exista astfel de drepturi si aberatii semnate de tot felul de imbecili idealisti in vremuri imemoriale si neglobalizate, atat de uitate ca nimeni nu-si mai aduce aminte de ele decat atunci cand are interesul sa si le aminteasca.
    De ce este atat de stresat Trudeau de libertatile dintr-un "regat"? De ce nu este la fel de stresat de cele din alte "republici" bananiere sau islamice sau mafiotizate? De ce nu este stresat de drepturile albilor sau ale dreptei din societati vestice cu populatii barbare din ce in ce mai numeroase? De ce nu este stresat de liberatea lui Tommy Robinson care a fost inchis pentru ca a filmat violatori musulmani? De ce nu este stresat de tratamentul abject la care a fost supus Tommy intr-o inchisoare britanica cu 70% populatie musulmana?