Suedia: Doi hoți au furat o parte dintre bijuteriile Coroanei și au fugit cu o barcă cu motor

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 1 august 2018, 13:15 Actualitate | Internaţional


Furt de bijuterii regale in Suedia
Foto: Politia suedeza
Poliția suedeză a lansat o vastă operațiune de căutare după ce doi hoți au furat o parte dintre bijuteriile Coroanei dintr-o catedrală și au fugit cu o barcă de viteză, potrivit BBC

Două coroane cu valoare inestimabilă și un glob ce au aparținut unui rege și unui rege din secolul XVII au fost furate marți, în jurul orelor prânzului, din Strangnas, aflat lângă Stockholm. 

Martorii au spus că au observat doi bărbați ieșind în fugă din catedrală, care era deschisă publicului și găzduia un târg. Aceștia au fost văzuți pe lacul Malaren, unde li s-a pierdut urma. Poliția a lansat o amplă operațiune de căutare, dar nu are niciun suspect până acum. 

”Deocamdată este 1-0 pentru ei”, a declarat Thomas Agnebik, purtător de cuvânt al poliției. El a spus că nu poate fi avansată o valoare financiară a obiectelor, ”sunt obiecte neprețuite de interes național”.



















2546 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 1 august 2018, 13:25)

    mitg [utilizator]

    In curand le va inlocui sudorul Lofven cu niste "artefacte" care vor dovedi ca de fapt Gustav Vasa era arab.
    • +1 (5 voturi)    
      Vikingii erau de fapt pirati somalezi. (Miercuri, 1 august 2018, 15:23)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Acum se intorc acasa si vor sa revendice tronul. D-aia le trebuie bijuteriile coroanei.

      In a 2007 report on Somalis in Gothenburg the following findings were made: only 3 out of 10 young Somalis have passing grades in primary education (Swedish: Grundskola), 1 out of 5 Somali men aged 18-23 have been suspected of a violent crime and about half the Somalis had no income from work in 2005. Also in the 12-17 age group, violent crime was common. On average, each suspect was suspected of about 10 cases of robbery or assault. Local police stated that unlike other criminals where the violence levels escalate along with the career in crime, Somalis use knife violence already as youngsters.
    • 0 (4 voturi)    
      Gresesti partial (Miercuri, 1 august 2018, 15:59)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      are si ceva radacini bengali.
  • +7 (7 voturi)    
    Este razbunarea PSD (Miercuri, 1 august 2018, 13:25)

    Frank777 [utilizator]

    au trimis doi membrii de partid sa razbune umilinta provocata de placuta de inmatriculare MUIEPSD
    • +1 (3 voturi)    
      heh (Miercuri, 1 august 2018, 14:05)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      lucru care se va dovedi.
      si bineinteles ca erau din vaslui
    • -1 (5 voturi)    
      sau invers... :) (Miercuri, 1 august 2018, 14:14)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Razbunare pentru faptul ca Suedia a suspendat respectivele placutse. LOL
  • -7 (11 voturi)    
    fiecare cu vasilica lui (Miercuri, 1 august 2018, 13:42)

    revo [utilizator]

    Si alinuta? Iar alinuta? Din mafia lui Vlasov? Anchetata pentru trafic de influenta? Fosta amanta a unui anchetat penal?

    Nici nu mai pot comenta, nu-mi vine in minte decat "perseverare diabolicum".
    Pentru mine, Iohannis este mult mai periculos decat PSD-ul intreg pentru ca actioneza in interiorul a ceea ce ar trebui sa fie opozitia la PSD.

    E a nu stiu cata oara cand intreb: pentru cine lucreaza Iohannis? In solda cui actioneaza el, muteste, pas cu pas? Dar chiar nu mai exista niciun serviciu care sa apere interesele si securitatea Romaniei?
    • +2 (2 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 1 august 2018, 14:43)

      pypy [utilizator] i-a raspuns lui revo

      la intrebarea "pentru cine lucreaza Iohannis?" > pentru noi toti
      • -1 (1 vot)    
        crezi? (Miercuri, 1 august 2018, 16:59)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui pypy

        .
    • 0 (0 voturi)    
      sorry (Miercuri, 1 august 2018, 16:58)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui revo

      nu stiu cum a ajuns postarea aici, trebuia sa fie la intalnirea de taina a fantomelor.
  • +1 (1 vot)    
    ha! (Miercuri, 1 august 2018, 13:53)

    codyrocco [utilizator]

    asta-i noua carte a lui Jonas Jonasson?