Aproape 60% dintre ruși cred că americanii nu au ajuns pe Lună

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 29 iulie 2018, 13:41 Actualitate | Internaţional


Misiunea Apollo 15
Foto: Wikimedia Commons
Majoritatea ruşilor pun la îndoială faptul că astronauţii americani au ajuns pe lună în 1969, iar Statele Unite au falsificat date pentru a dovedi contrariul, potrivit unui sondaj realizat de Centrul pentru Studierea Opiniei Publice din Rusia (VTsIOM), informează agenţiile de presă EFE şi RBK, citate de Agerpres.

Autorităţile americane au falsificat imagini ale misiunii lor pe Lună şi astronauţii de la NASA nu au aterizat pe satelitul natural al Pământului, consideră mai mult de jumătate din ruşii intervievaţi în sondaj, 57%. De menţionat că 65% dintre aceşti oameni au studii secundare.

Cu toate acestea, 24% dintre respondenţi nu se îndoiesc că misiunea a avut loc efectiv.

În plus, conform aceleiaşi anchete, publicate la 27 iulie, 45% dintre ruşi cred în existenţa extratereştrilor, în timp ce 42% dintre respondenţi cred că extratereştrii nu vizitează Pământul sau că nu există.

O largă majoritate a respondenţilor (93%) consideră că planeta noastră are o formă sferică. Doar 3% dintre ruşi cred că Pământul este plat şi că oamenii de ştiinţă ascund în mod deliberat acest fapt. 4% dintre respondenţi au considerat că este dificil să răspundă la această întrebare.

















1181 vizualizari

  • -7 (21 voturi)    
    interesant (Duminică, 29 iulie 2018, 14:02)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    dar si 60% dintre americani cred ca Soarele se invarte in jurul Pamnatului...
    • +2 (2 voturi)    
      Citeam ca rusoaicele au cele mai mari busturi (Duminică, 29 iulie 2018, 21:08)

      PUIEMSD [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      din lume.
      Si cand am fost la rusi, femei mai plate ca alea n-am vazut in viata lor. Plus ca aproape orice fotomodeala de la ei are implanturi de silicon.
      Propaganda, tovarasi, propaganda.
  • +8 (16 voturi)    
    Majoritatea ruşilor cred că (Duminică, 29 iulie 2018, 14:07)

    2087 [utilizator]

    Putin e cel mai bun conducător al Rusiei, nu un dictator de doi bani care-i minte şi îi exploatează pentru scopurile lui meschine
    • 0 (0 voturi)    
      Trist:sa multumim lui D-zeu ca Putin conduce Rusia (Duminică, 29 iulie 2018, 21:06)

      PUIEMSD [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Citeam un articol ca datorita mafiei lui Putin, o foarte mare parte din PIB al Rusiei (si ala bazat pe vanzari de materii prime, nimic produs intern) este sifonat in afara tarii de oligarhi si cheltuit pe rahaturi scumpe (case in UK, Elvetia, Germania etc de cateva milioane bucata).

      Daca nu era el si mafia lui, banii aia se investeau in economia rusa, creeau joburi, evolutia demografica era pozitiva, cresteau bugetul armatei, exportau produse finite, rubla devenea o valuta puternica si in 10-15 ani aveau destui mujici sa le puna arme moderne in mana si sa cucereasca Europa.

      Europa a avut un Hitler, Rusia are cateva sute de milioane. Adica oameni care considera ca doar rusii merita sa traiasca, restul sunt vite de muls sau sacrificat. Xenofobia e acolo daily business. Amestecul in treburile altor state e pentru ei o provocare intelectuala, o datorie fata de tara.

      O fi el mafiot, dar cu el la conducere tara aia se duce naibii. Si asta ne dorim cu totii.
  • +4 (10 voturi)    
    Asa este ! (Duminică, 29 iulie 2018, 14:10)

    paulbutoi [utilizator]

    Ramane neclar doar motivul pentru care , la vremea respectiva , URSS nu a demascat - oficial - inselatoria !
    ???????
    Pentru ca la vremea respectiva a existat - in Realitate - o cursa intre SUA si URSS ( si ) pentru cine reuseste primul sa puna piciorul pe Luna .
    Chestie de prestigiu international , dupa ce URSS a trimis primul om in spatiu .
    Oficial , URSS a esuat sa atinga Luna cu echipaj uman ( nu a reusit sa dezvolte o racheta sufficient de puternica ) .
    De ce oare URSS nu a negat - atunci - succesul SUA ?
    Rusii e destepti tare , nene !
    Nu poti sa-i prostesti cu una cu doua !
    • -6 (8 voturi)    
      unde sa fi negat? (Duminică, 29 iulie 2018, 15:16)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui paulbutoi

      la vocea aamericii? In revistele stiintifice rusesti, deci mincinoase?
  • -1 (9 voturi)    
    Interesant,dar in restul lumii...... (Duminică, 29 iulie 2018, 14:14)

    gigiN [utilizator]

    ….vreo 95 % nu cred "Povestea lui Gagarin"!!!
  • +2 (8 voturi)    
    de intrebat !!!! (Duminică, 29 iulie 2018, 14:32)

    asada [utilizator]

    Oare cateaua si Gagarin or fi ajuns in cosmos !!??? Circula un zvon ca l-au casapit sa nu spuna adevarul !!!
  • +7 (11 voturi)    
    cand o sa ajunga si ei in vreo 100-200 de ani (Duminică, 29 iulie 2018, 14:35)

    Francisc 1 [utilizator]

    vor gasi urmele misiunilor ( 6 , sase ) ca multi se refera ca la o singura misiune!
  • +2 (8 voturi)    
    50% din rusi cred ca pamantul e plat (Duminică, 29 iulie 2018, 14:40)

    Zimbru [utilizator]

    Asta chiar am citit intr-un articol.
  • +4 (10 voturi)    
    Si, bineinteles (Duminică, 29 iulie 2018, 14:45)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    tot aia cred si ca rusii au ajuns pe Luna?
    • +6 (10 voturi)    
      haha (Duminică, 29 iulie 2018, 15:49)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      La asta se mai lucreaza. In zece ani vor fi convinsi ca unul din astronautii din poza de mai sus era Putin.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce cred aia e complet irelevant (Duminică, 29 iulie 2018, 16:00)

    Dalinar [utilizator]

    Asta este diferenta dintre Credinta si Stiinta, prima e Oarba, Stiinta se bazeaza pe logica/fapte/evenimente etc. Orice ai crede, daca nu poate fi demonstrate stiintific este irrelevant si fals. Daca un sat intreg crede in vampiri, nu inseamna ca e si adevarata, ceea ce in societatile inapoiate tinde sa fie the rule of thumb.