Oksana Shachko, co-fondatoare a mișcării feministe Femen, s-a sinucis la 31 de ani

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 iulie 2018, 14:07 Actualitate | Internaţional


Oksana Shachko
Foto: Femen
Oksana Shachko, co-fondatoarea și fosta membră a grupării feministe Femen, s-a sinucis în apartamentul său din Paris la vârsta de 31 de ani, a anunțat marți, pentru AFP, Inna Șevcenko, liderul organizației.

"Oksana a fostă găsită ieri în apartamentul său, s-a sinucis", a precizat Inna Șevcenko.

În cursul dimineții, Anna Gutsol, o altă cofondatoare a mișcării, a confirmat decesul, pe pagina sa de Facebook: "Cea mai curajoasă (...) Oksana Shachko, ne-a părăsit. Alături de prieteni și familie, suntem în doliu și așteptăm versiunea oficială a poliției. Pentru moment, ce știm este că (...) corpul Oksanei a fostă găsit în apartamentul său din Paris. Potrivit prietenelor sale, a lăsat o scrisoare de adio".

Împreună cu alte trei militante, Oksana Shachko a fondat mișcarea feministă, cunoscută pentru acțiunile sale cu sânii goi, în aprilie 2008, la Kiev, în Ucraina.

Exilată în Franța din 2013, tânăra a părăsit organizația și și-a continuat cariera de pictoriță.



















11382 vizualizari

  • +23 (39 voturi)    
    “Sinucisa” (Marţi, 24 iulie 2018, 14:22)

    mitg [utilizator]

    La fel ca alti disidenti ai Moscovei.
    • +6 (14 voturi)    
      Si ultimele ei cuvinte... (Marţi, 24 iulie 2018, 15:31)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ...au fost probabil identice cu ale lui Maiakovski inainte de sinucidere : "Nu trageti tovarasi !"
  • +3 (17 voturi)    
    Tot cu Noviciok? (Marţi, 24 iulie 2018, 14:56)

    IancuJianu [utilizator]

    .
  • +18 (22 voturi)    
    HotNews, mai crestem si noi calitatea un pic? (Marţi, 24 iulie 2018, 15:25)

    MinDepous [utilizator]

    "o scrisoare de sinucidere"
    EN: "suicide note"
    RO: "scrisoare de adio"

    1) Daca tot traduceti doar, de ce nu puteti sursele?
    2) Daca nu puneti surse, sa intelegem ca R.M. a fost personal in Paris si-a "cules" stirea?
    3) Mai aveti o droaie de erori (typos and whatnot), cand angajati pe cineva pentru proofreading?

    Iar, daca raspunsul la toate de mai sus este "daca nu-ti convine, nu mai citi HN", pacat, nu veti merge decat in jos fara critica constructiva...
  • +3 (33 voturi)    
    RIP (Marţi, 24 iulie 2018, 15:40)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Fata asta a avut balls mai mari decit multi barbati.
    • -3 (13 voturi)    
      In ce sens? (Marţi, 24 iulie 2018, 19:16)

      Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui oopsie_daisy

      Ca s-a sinucis? Sa stii ca in fata lui Putin si eu imi pot arata sanii, chiar daca sunt barbat.
      • -9 (9 voturi)    
        Valabil și viceversa (Marţi, 24 iulie 2018, 23:26)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

        Vezi aici:

        https://www.quora.com/Does-Putin-ride-bears
  • -8 (14 voturi)    
    Păcat de ea, chiar era frumoasă (Marţi, 24 iulie 2018, 17:44)

    Nyk1 [utilizator]

    Sunt convins că avea și ce arăta. Spre deosebire de actualele membre, unde calitatea a scăzut vizibil.

    Dar nu e de mirare că a ales moartea, nu poți să nu rămâi cu sechele și fără să-ți fie afectată sănătatea mintală dacă permiți unui libidinos ca Soros să-ți folosească trupul ca armă politică.

    Dacă unul ca Weinstein e după gratii pentru ce a făcut, atunci și Soros ar merita să fie.
    • +9 (13 voturi)    
      Esti sarcastic sau pe bune? (Marţi, 24 iulie 2018, 23:43)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ca nu m-a dus capu ca soros ar fi de vina....si aici.
      • +2 (6 voturi)    
        pai (Miercuri, 25 iulie 2018, 4:26)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Daca nu esti documentat ca nyk1, nu ai de unde sa stii ca nu Iuda la vandut pe Gizas pt 30 de arginti, ci Soros !