Bombardamente israeliene în ”toată Fâșia Gaza”

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 20 iulie 2018, 18:30 Actualitate | Internaţional


Fasia Gaza
Foto: Wikimedia Commons
Avioanele israeliene au bombardat vineri ”ținte militare din toată Fâșia Gaza” ca răspuns a unor focuri de armă care au vizat trupele israeliene aproape de frontiera cu enclava palestiniană, a spus Armata într-un comunicat de presă, relatează AFP.

Focurile împotriva soldaților israelieni au avut loc în timpul unor ”revolte violente de-a lungul gardului de securitate”, care marchează granița dintre Israel și Fîșia Gaza, a spus Armata. Cu puțin timp înainte, ministrul palestinian al Sănătății din Gaza a anunțat că doi palestinieni au fost omorâți de armata israeliană, în timpul unor noi demonstrații din apropierea graniței cu Israel.

Focurile de armă au vizat un post de observație Hamas, mișcarea islamistă de la putere în Fâșia Gaza, potrivit surselor de securitate palestiniene. Începând cu 30 martie, palestinienii au demonstrat în mod regulat în zona de frontieră pentru a denunța blocada israeliană din jurul Fâșiei Gaza.



















2412 vizualizari

  • -1 (31 voturi)    
    Dupa... (Vineri, 20 iulie 2018, 20:12)

    A.Corneliu [utilizator]

    Dupa peste trei luni de violenta terorista venita din Gaza , dupa lansarea a sute de rachete asupra localitatilor israeliene si incendietea sistematica a peste 3500 de hectare ce culturi, paduri si rezervatii naturale dim Israel, venit insfarsit si ziua platii.
    Sa nu se planga, o merita.
    Iar ipocritii si demagogii lor sprijinitori nu au decat sa faca spume la gura. Ca de obicei.
    • +3 (25 voturi)    
      nimanui nu i pasa (Vineri, 20 iulie 2018, 23:12)

      blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      decat atunci cand israelul se apara sau cand isi protejeaza granitele. atunci brusc sunt "crime de razboi" si "exterminare".

      apropo, stie cineva de unde are gaza curent electric ?
      • +2 (12 voturi)    
        Gargara ! (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 0:23)

        contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui blec-bierd

        Povestiti-ne mai bine cine a fost Yitzhak Rabin si de ce a fost el ucis...
      • -3 (15 voturi)    
        toata lumea stie (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 0:40)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui blec-bierd

        Fasia Gaza este sub ocupatie militara israeliana. Ca altceva decat "crime de razboi" si "exterminare" poate fi?
        Curent electric aveau de la propria centrala electrica, cu generatoare industriale pe diesel. Pana cand Israelul le-a blocat importurile de combustibil.. Spitalele functioneaza pe generatoare diesel proprii. Functioneaza ocazional.. ca nici macar pentru spitale nu au voie sa importe aparatura, medicamente, combustibil..

        Ma mir ca nu stii. Gasesti sute de documentare pe net, facute de organizatii internationale, inclusiv rezolutii ONU. Poate vrei sa citesti ultima declaratie a misiunii permanente la ONU din Palestina?.. http://palestineun.org/25-may-2018-critical-situation-in-occupied-palestinian-territory/
        • +1 (5 voturi)    
          toata lumea stie in afara de tine (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 10:03)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Ca in 2005 Israelul s-a retras din Gaza si a distrus toate coloniile care existau acolo.
          Centrala aia proprie, cu generatoare pe diesel trebuie sa fie o mare minune tehnologica.
          Te plangi ca Israelul le taie periodic alora ba gazul, ba curentul, ba cimentul, tu ai continua sa ii dai apa, papa si energie unuia care ataca permanent si care a jurat sa te desfiinteze? Succes in viziunea sinucigasa.
      • -3 (11 voturi)    
        granite (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 1:01)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui blec-bierd

        Alea stabilite cu de la sine putere si nerecunoscute international?

        Apropo, stii de ce gaza este lagar de exterminare in aer liber? Ca aia n-au voie nici sa pescuiasca, in apele cica ale lor, ca au "iesire" la mare, fara sa-si ia un glont in cap.

        Probabil si hitler furniza curent electric in lagare. Pe logica asta, ati cam facut gat aiurea cu holocaustul, nu? Clar era un baiat de zahar, numai bun de pus la rana, ca doar va dadea curent in lagar. Mda... ce-mi place mie logica asta aplicata cu sens unic, dupa interes...
  • -3 (19 voturi)    
    Opriti-va (Vineri, 20 iulie 2018, 22:24)

    rcaon.ro [utilizator]

    Opriti crimele de razboi!
    • +6 (24 voturi)    
      exact (Vineri, 20 iulie 2018, 23:09)

      blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui rcaon.ro

      stop rachetelor hamas care sunt trase catre gradinite!!!
      • +3 (11 voturi)    
        da da da (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 0:56)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui blec-bierd

        Nu stiu cum dracu' se intampla, de arabetii trag de rup cu toate armele din lume in evrei, dar de murit mor tot ei. Ntz ntz ntz
  • -3 (23 voturi)    
    ce face acum Israelul (Vineri, 20 iulie 2018, 22:42)

    gigibigi [utilizator]

    se numesc crime de razboi. Nu exista tine militare in fasia Gaza. Palestinienii nu au o armata. Ce bombardeaza ei, sunt cladiri in care se afla si luptatori Hamas si civil. Israelul nu discrimineaza: ei omoara tot ce prind.
    • -4 (20 voturi)    
      ia pune mana si citeste (Vineri, 20 iulie 2018, 23:10)

      blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui gigibigi

      si vezi cat de falsa e afirmatia ta
      "Israelul nu discrimineaza: ei omoara tot ce prind"
      • +8 (18 voturi)    
        pai ia sa vezi: (Vineri, 20 iulie 2018, 23:32)

        gigibigi [utilizator] i-a raspuns lui blec-bierd

        cand bombardezi un bloc P+6 in care se alfra 5 militanti Hamas si 50 de civili care nu au treaba cu razboiu' => omori nedicriminat.
        Mai analizeaza si tu situatia putin si nu vorbi ca un copil de 12 ani care crede tot ce se zice la TV
        • +4 (12 voturi)    
          speculatii fara sens (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 1:20)

          blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui gigibigi

          si daca din curtea blocului se lanseaza rachetele ? hamas practica de mult timp lucruri de acest gen. lanseaza din spitale, scoli etc.

          israelul in mod uzual imprastia fluturasi prin care avertizeaza populatia ca o sa vina bombadramente.

          realitatea e ca daca israelul ar vrea sa rada gaza, in cateva zile ar disparea cu totul. nu le ar mai da curent, apa, alimente, medicamente si altele. terorismul nu trebuie tolerat. e asa greu ?
    • -4 (18 voturi)    
      asa, si? (Vineri, 20 iulie 2018, 23:26)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui gigibigi

      daca civilii aia le permit celor din Hamas sa atace Israelul din mijlocul lor, e alta solutie decat nimicirea in masa?
      • 0 (12 voturi)    
        berbec (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 0:39)

        Albion [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Te bate logica. Daca un terorist iti tine familia captiva in casa ,politia ar trebui sa arunce casa in aer cu tot cu familia ta?
        Nu iti pute a exterminare/intimidare a populatiei bastinase?
      • +2 (12 voturi)    
        istoria este intotdeauna scrisa de invingator (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 0:59)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        si eu as incerca sa ii omor pe cei care imi invadeaza tara si-mi asupresc poporul pentru ca asa le-a spus lor un prieten imaginar cu 3000 de ani in urma.. ca ala e pamantul lor.
        • -1 (5 voturi)    
          mdea, e plina istoria de vestigii (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 10:08)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          ale fabuloasei civilizatii "palestiniene"
          Care a fost invadata de aia cu prietenul imaginar.
          Apropo, stiai ca "prietenul imaginar" sta si undeva la baza Islamului?
          • +2 (2 voturi)    
            argumentul fatal (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 15:48)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            "noi suntem mai avansati, deci putem sa-i exterminam pe ceilalti".. fabuloasa civilizatie!

            eu sunt agnostic, dar am citit un pic din Eliade, in speta din tratatul lui de istoria religiilor, deci pot spune ca inteleg cum e cu prietenii imaginari. ca tot veni vorba de civilizatia lor, iti recomand un exercitiu de imaginatie: oare cum ar arata civilizatia europeana daca acum 1000 de ani, cand Europa se intorsese in epoca de piatra, civilizatia islamica n-ar fi pastrat si dezvoltat toate stiintele antice?
  • +9 (17 voturi)    
    fasia Gaza nu este enclava (Vineri, 20 iulie 2018, 22:51)

    mcris [utilizator]

    Se invecineaza si cu Egiptul si are iesire la mare.
    Vezi si Wikipedia.ro la "enclava"
    • -3 (9 voturi)    
      Regulile razboiului (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 0:17)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui mcris

      Sper sa si credeti în ceea ce spuneti altfel este o manipulare plina de ipocrizie.
      O "enclava" înconjurata de forte ostile care filtreaza arbitrar intrarile si iesirile (inclusiv la mare, sau mai ales la mare) se numeste un "ghetou". Reveniti la Wikipedia, cautati "ghetou" si poate ca veti gasi si alte referinte, la fel de dureroase si inumane, unele chiar în Europa.
      Daca evreii nu si-ar fi ucis singurul om pragmatic si inteligent (Rabin) si care a vrut sa aduca pacea în tara aia, acum nu am mai fi asistat la toate aceste gretoase comentarii xenofobe si rasiste.
      • +1 (3 voturi)    
        Contributoare, (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 10:14)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

        Ma intreb de ce granita cu Egiptul nu e deschisa si libera. Astfel incat saracii gazani sa iasa si sa intre din "ghetou" cand vor. Ma intreb daca evreii din Varsovia au avut si ei o astfle de granita cu un stat de aceeasi religie cu ei?
        Sa iti povestesc de ce granita cu Egiptul e inchisa si chiar supravegheata stric de Egipt? Fiindca gazanii exporta doar teroristi coane, nu doctori in stiinte sociale.
    • -1 (7 voturi)    
      adica are granite pe care le administreaza? (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 0:39)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui mcris

      nu cred.
    • 0 (10 voturi)    
      este lagar, nu enclava (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 0:52)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui mcris

      Israelul a primit prin acordul de la Oslo dreptul sa controleze spatiul aerian si maritim al fasiei Gaza. In plus, exista o zona "tampon" de securitate pe care palestinienii nu au voie sa o cultive. ONU estimeaza ca 30% din terenul arabil zace astfel neutilizat. Similar, palestinienii nu au dreptul sa pescuiasca in Mediterana..
  • -3 (11 voturi)    
    Deja vu (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 0:32)

    Albion [utilizator]

    Totul pare foarte asemanator cu ce vroia germania nazista sa faca in polonia si rusia ..adica exterminarea populatiei bastinase pentru spatiul vital. Ironic
    Nu prea sunt aduse probe de catre evrei cand vine vorba de asa zisele atacuri hamas si noi trebuie sa credem ce vor unii ca altfel suntem anti semiti. Penibil
    Si acum sa ploua cu minusuri ..bring it on!
    • -1 (1 vot)    
      Uită-te mai bine (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 13:30)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Albion

      Păi nu arăbeții atacă tot timpul?! Ce tot vorbești prosti? Că doar nu polonezii i-au aacat pe nemți
      • +3 (3 voturi)    
        rusine (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 14:11)

        Albion [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Amerlocu, evreii spun multe dar fara probe pt ca ele nu exista. De ce nu se arata niciodata la televizor pagubele sau victimele produse in urma atacurilor palestiniene?
        E bine ca europa nu mai inghite propaganda asta de autovictimizare a agresorilor.