VIDEO Donald Trump: Uniunea Europeană, Rusia și China sunt „inamicii” noștri

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 15 iulie 2018, 18:05 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Wikimedia Commons
Uniunea Europeană, Rusia și China sunt, din motive diferite, „inamicii” Statelor Unite, a apreciat președintele american Donald Trump într-un interviu difuzat cu o zi înainte de prima sa întâlnire bilaterală cu omologul său rus Vladimir Putin, la Helsinki, relatează AFP și Reuters.

Întrebat, într-un interviu acordat postului american CBS News, care sunt cei mai mari adversari ai SUA la nivel mondial, Donald Trump a răspuns:

„Ei bine, cred că avem o mulțime de inamici. Cred că Uniunea Europeană este un inamic, cu ceea ce ne face în materie de comerț. Nu v-ați gândi la Uniunea Europeană, dar este un inamic. Rusia este un inamic în anumite privințe. China este un inamic economic, fără îndoială este un inamic. Dar asta nu înseamnă că sunt răi, nu înseamnă nimic. Înseamnă că sunt concurenţi”, a detaliat Trump.

La remarca ziaristului că multă lume ar fi surprinsă să îl audă menționând Uniunea Europeană ca adversar înaintea Chinei și a Rusiei, Trump a afirmat că „UE este foarte dificilă”.

„Îi respect pe liderii acestor ţări, dar, din punct de vedere comercial, chiar au profitat de pe urma noastră, iar multe dintre aceste ţări sunt în NATO şi nu îşi achită contribuţiile", a susținut președintele american, lansând în special un atac la adresa Germaniei, așa cum a făcut și zilele trecute.

„De exemplu, am o mare problemă cu Germania, fiindcă Germania a încheiat un acord pentru un gazoduct cu Rusia, prin care îi va plăti Rusiei miliarde și miliarde de dolari pe an pentru energie, iar eu spun că asta nu e bine, nu e corect. Tu ar trebui să te lupţi pentru cineva, iar acel cineva dă miliarde de dolari către cel de care tu îl păzeşti. Cred că e ridicol... Vă spun, este multă furie la adresa faptului că Germania plăteşte Rusiei miliarde de dolari", a declarat Trump, adăugând: "Cred totodată că este un lucru foarte rău şi pentru Germania. Ce, ridică un steag alb?"

Interviul lui Donald Trump pentru CBS News, în cadrul programului de știri "Face the Nation", a fost prezentat parțial duminică și va fi difuzat integral luni.




Citeste mai multe despre   
















3776 vizualizari

  • +26 (36 voturi)    
    Poftim (Duminică, 15 iulie 2018, 18:28)

    mitg [utilizator]

    Pentru cine mai avea dubii ca santajatul are intentii bune.
    • -9 (23 voturi)    
      Acuzațiile lui sunt obiective (Duminică, 15 iulie 2018, 20:31)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Europa nu cheltuiește pentru armată și chiar dacă ar cheltui cât zice Trump, tot de americani depinde. SUA și Anglia apără Europa. Europa da in sus și jos cu NATO.
      Iar de despre energie, ce nu e adevărat? Că toată lumea tine Rusia sub embargou, dar Germania importă energie? E foarte adevărat că doar nu inventează Trump conducte. Iar Germania a oprit toate centralele termonucleare. De ce? Între timp Anglia se bazează pe energie nucleară și chiar va construi încă o centrala uriașă.
      • +6 (18 voturi)    
        Vorbesti numai aiureli. (Luni, 16 iulie 2018, 0:20)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

        Germania nu importa gaz sa incalzeasca locuintele.
        Importa pentru utilizari industriale in care gazul nu poate fi inlocuit.
        Polonia, raportat la PIB, importa mai mult gaz din Rusia decat Germania.
        Apoi de cand Anglia apara Europa ?. Anglia nu a fost in stare sa-si respecte Angajamentul de Garantare a Integritatii Ucrainei in schimbul Armelor Nucleare Ucrainiene din Tratatul din 1993, daramite sa apere Europa. Deocamdata englezii nu sunt in stare nici sa apere Londra de emigranti pakistanezi/ indieni/ arabi si africani, daramite sa apere Europa.
      • +9 (19 voturi)    
        concurent = dușman ?? (Luni, 16 iulie 2018, 0:23)

        viorrell [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

        Fara a discuta corectitudinea acestor afirmații, de ce ele ar justifica tratarea UE ca fiind un inamic? Asta e dovada unei inconștiențe teribile si extrem de periculoase. UE este cel mai important partener comercial pt economia SUA - si, deci, bunăstarea cetățenilor americani. Iar pt China, a confunda un concurenta cu războiul este o eroare foarte gravă pt un președinte de țara. Cred ca aceste afirmații ar constitui un motiv suficient pentru a justifica o procedura de impeachment, prin care sa fie înlăturat de la conducere. Se poarta ca un adolescent necopt si frustrat. In loc sa menții si sa dezvolți parteneriate (in care să-ți urmărești interesele dar într-un mod pașnic) ii transformi pe toți cei din jur in inamici. Noroc ca nu e luat in serios, intre timp au înțeles cu toții ca cel mai bine e sa dea “ignore” la toate ieșirile astea aiurea si sa caute sa conlucreze cât mai bine se poate in condițiile date.
        • -2 (8 voturi)    
          A specificat pe final, "concurent" (Luni, 16 iulie 2018, 6:38)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui viorrell

          Si acum, nu ar fi fair ca taxearea produselor sa fie la fel, sau deloc, both ways, si cu UE si cu China???
  • +24 (32 voturi)    
    Toți sunt împotriva mea (Duminică, 15 iulie 2018, 18:55)

    JoshuaTree [utilizator]

    Suna cumva a simptome paranoide ? Politica in ziua de azi e făcută de oameni absurzi
    • +8 (8 voturi)    
      asta-i (Luni, 16 iulie 2018, 7:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui JoshuaTree

      un pacalici care confunda "afacerea" prezidentiala cu cea imobiliara.
      Daca acolo si-a revenit din falimente cu ajutorul banilor lui taticu, acum se crede mare om politic si e convins ca avand in spate industriasii plini de bani care i-au finantat alegerea ca presedinte, e si un geniu al politicii mondiale. Mai curand el insusi pare un fake president.
  • +17 (27 voturi)    
    Trist si periculos acest personaj distopic. (Duminică, 15 iulie 2018, 19:59)

    1A [utilizator]

    Cel putin acum lucrurile sint clare dincolo de orice dubiu.
    Partea trista e faptul ca si inaintea clownului Uniunea nu era vazuta altfel daca ne amintim de o cucoana care
    a tras un ''F*ck EU'', inaintea unor intalniri importante...

    De fapt ''America first'' pare sa fie din ce in ce mai mult (in viziune fatarnicului de la casa alba) fu*ck the world !
    • -13 (19 voturi)    
      Victoria Nuland, cucoana, nu reprezenta (Duminică, 15 iulie 2018, 20:39)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui 1A

      parerea SUA, ci doar prostia din capatana ei.
      Dovada cea mai concludenta este ca politiciene de neam prost ca Nuland nu o sa mai calce in Departamentul de Externe a SUA. Dezmatul politic al lui Obama s-a terminat.
    • -11 (17 voturi)    
      gandeste dincolo de titlu (Duminică, 15 iulie 2018, 21:57)

      sorinnc [utilizator] i-a raspuns lui 1A

      Nuland era din administratia Obama si gandeau ce gandeste si Trump doar ca o spuneau pe la spate.
      SUA lui Obama ne-au adus refugiatii in EU si razboi in Ucraina.
      Ti se pare ca au fost partenerii UE pana acum?
      Trump spune ca UE, Rusia, China si SUA sunt concurenti economici, lucru evident.
      Iar ca nu ii convine ca Germania si Rusia si-au dat mana fatis e tot o dovada ca e omul rusilor, nu?
      Vrea ca Germania sa nu mai le dea mormane de bani pe gaze
      • +10 (14 voturi)    
        Si SUA da mormane de bani pe (Luni, 16 iulie 2018, 0:04)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

        chinezarii facute cu gaz rusesc. Este acelasi lucru cu a cumpara gaz din Rusia si ati face propriile produse.
        Dar Trump s- a educat de mic ca un copil rasfatat, si s-a obisnuit ca totul i se cuvine.
  • -5 (15 voturi)    
    Axa Bucuresti - Varsovia - New York (Duminică, 15 iulie 2018, 20:45)

    adrian67ro [utilizator]

    Axa Bucuresti - Varsovia - New York era sau este deviza tot ascultata. Varsovia poate nu e prea placuta in UE. America ne considera "inamicii" fiind un UE. Primim bani de la UE daca demonstram ca facem ceva bun cu ei. Concluzia o tragem fiecare. Parerea mea este sa tragem la caruta UE si sa ne facem placuti chiar daca nu ne plac sau nu ne convin uneori sfaturile primite.
  • +11 (19 voturi)    
    Mda (Duminică, 15 iulie 2018, 20:46)

    Tony_K [utilizator]

    Lasa ca si cand se pune Europa pe inarmat nu mai are nevoie de America, A inceput decaderea americii.
  • +6 (10 voturi)    
    Omul e sluga lui Putin. (Luni, 16 iulie 2018, 3:31)

    Marionette [utilizator]

    Dupa ce Putin a avut victorii uimitoare in razboiul hibrid impotriva UE si SUA prin interferenta in Brexit si in alegerile americane, aceste aspecte fiind documentate, se pare ca Vestul incepe sa faca anticorpi la zombii pro trump/probrexit/antiue si astfel de linguseli fata de Stapan ale lui Trump sa nu aiba ca efect decat si mai multi anticorpi. Castelul de carti al razboiului hibrid putinian se va darama.
    • -8 (10 voturi)    
      Dream on (Luni, 16 iulie 2018, 6:39)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      UE a captiva lui Phutin, America niciodata nu o sa fie sluga unor mujici bashinosi alcoolici.
  • +6 (6 voturi)    
    nu e rau sa fim pregatiti (Luni, 16 iulie 2018, 7:42)

    cugetatorul [utilizator]

    UE trebuie sa ramana aliata cu SUA d.p.d.v. militar, dar sa-si aiba si propria armata in caz ca vor urma presedinti
    cu aceleasi idei ca Trump. Iar d.p.d.v economic, daca Trump ne vede dusmani, cine ne impiedica sa avem
    relatii bune cu China, Japonia, India, Brazilia, Canada
    s.a.m.d.?