Doi din trei ruși cred că un guvern secret conduce lumea

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 12 iulie 2018, 20:42 Actualitate | Internaţional


Kremlin background
Foto: Colaj foto
Un "guvern" secret conduce lumea, cred doi din trei ruși (67%), potrivit unui sondaj realizat de institutul VTsIOM care arată o creștere a adepților teoriilor conspiraționiste în Rusia, scrie AFP.

Respondenții au fost rugați să răspundă la întrebarea dacă există "o organizație sau un grup de persoane care au o influență asupra tuturor proceselor mondiale și controlează acțiunile șefilor de stat din numeroase țări".

Pentru 74% dintre cei care cred în această teorie conspiraționistă, acțiunile acestui "guvern mondial" sunt "contrare intereselor Rusiei", arată acest sondaj realizat la finalul lunii mai pe un eșantion de 2.000 de persoane. 

Circa  23% dintre cei care cred în existența acestui "guvern" din umbră cred că este format din oligarhi și bancheri. 

Numărul rușilor care cred în această teorie a crescut puternic în ultimii patru ani, de la 45% în 2014.

Un rus din zece se declară convins de existența "guvern secret" și spun că au găsit dovezi privind televiziunile și citind cărți.

Televiziunile din Rusia își multiplică emisiunile privind "dușmanii Rusiei", amenințări și comploturi care amenință țara, teorii răspândite prin propaganda oficială. 

Circa 24 la sută dintre ruși nu cred în aceste teorii, arată sondajul.



















1482 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Mazeta este Chemata (Joi, 12 iulie 2018, 20:48)

    un domn [utilizator]

    Sa Confirme sau sa spuna de palton si Pobeda
  • +2 (2 voturi)    
    se pare ca russia e gata (Joi, 12 iulie 2018, 20:58)

    paranoid_android [utilizator]

    de razboi
  • +3 (3 voturi)    
    au si ei un stat paralel (Joi, 12 iulie 2018, 20:58)

    nedumeritul [utilizator]

    vad si ei ca azi conducerea lor declara una, iar maine se intampla pe dos.....atat la ei cat si in lume....
  • +5 (5 voturi)    
    Ca si la noi (Joi, 12 iulie 2018, 21:09)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Si cam tot in aeasi proportie romanii cred in existenta unui stat paralel.

    E doar o coincidenta? Explicatiile le las la latitudinea fiecaruia
  • +3 (3 voturi)    
    Da, Putin (Joi, 12 iulie 2018, 21:24)

    mr_mojo [utilizator]

    El conduce o mare parte din cea mai mare țara din lume.
  • -7 (7 voturi)    
    Și nu e așa? (Joi, 12 iulie 2018, 21:54)

    Nyk1 [utilizator]

    Posibil să aibă dreptate rușii!
  • +7 (7 voturi)    
    saracul popor (Joi, 12 iulie 2018, 22:27)

    rov [utilizator]

    daca-i spui de dimineata pana seara ca hidrogenul in combinatie cu oxigenul e rau pentru sanatate, trece pe vodca automat,,,si natural !!
  • +3 (3 voturi)    
    Credeam ca (Joi, 12 iulie 2018, 22:27)

    ruskimushki [utilizator]

    trei din doi.
    M-am inselat.
  • +5 (5 voturi)    
    waaait, parca am mai auzit pe cineva (Joi, 12 iulie 2018, 23:33)

    stupidu [utilizator]

    dragnea si statul lui paralel :))
  • 0 (0 voturi)    
    sa repete sondajul si cu rusii beti :) (Vineri, 13 iulie 2018, 18:58)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .