Un doctor britanic spune că a rămas fără slujbă deoarece crede că sexul unui om este determinat prin naștere

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 9 iulie 2018, 14:11 Actualitate | Internaţional


Marea Britanie
Foto: sxc.hu
Un doctor britanic spune că a rămas fără slujbă la un departament guvernamental după ce a refuzat să renunțe la credința sa creștină potrivit căreia sexul unui om este determinat prin naștere, scrie The Telegraph.

Bărbatul în vârstă de 55 de ani, tată a patru copii, crede că sexul este determinat genetic și biologic, fiind stabilit prin naștere.

Dr David Mackereth a lucrat timp de 26 de ani la National Health Service și a fost informat că nu se poate angaja la Department for Work and Pensions (DWP), unde ar fi urmat să se ocupe de evaluarea persoanelor cu handicap.

Acesta invocă încălcarea dreptului la libertatea de expresie și spune că a fost exclus din cauza convingerilor sale religioase.

“Nu atac mișcarea transgender. Dar îmi apăr dreptul la libertatea de expresie și de credință. Nu cred că ar trebui să fiu obligat să folosesc un anume prenume. Nu vreau să supăr pe nimeni. Dar, dacă faptul de a supăra pe cineva poate conduce la concedierea unui doctor, noi ca societate trebuie să examinăm încotro ne îndreptăm”, a argumentat el.

Dr Mackereth, un baptist reformat, a început în mai un curs pentru a deveni expert în evaluarea persoanelor cu handicap.

Însă instructorul său l-a informat că rapoartele sale trebuie să se refere la sexul declarat de un pacient.

“Am spus că am o problemă cu asta. Eu cred că sexul este definit biologic și genetic. Biblia ne învață că Dumnezeu face oamenii bărbați și femei. Aș fi putut să  îmi țin gura”, a povestit doctorul, care a intrat într-un schimb de replici cu instructorul său, care l-a informat că a transmis comentariile sale pe lanțul ierarhic al DWP.

Dr Mackereth a primit apoi un e-mail de la Advanced Personnel Management (APM), agenția care îl angajase și urma să îl încadreze la DWP.

În acest mail i se explica faptul că DWP s-a consultat cu avocații și că orice referire la pacienți trebuie să conțină sexul ales de aceștia, riscând în caz contrar să fie considerat un act de hărțuire.

Doctorul a replicat că este conștient că nu se poate conforma cu aceste cerințe iar contractul a luat sfârșit.

“În primul rând, nu ni se permite să spunem ce credem. În al doilea rând, cum arată cazul meu, nu ni se permite să gândim ceea ce credem. În sfârșit, nu ni se permite să apărăm ce credem. Prin a spune ce omenirea a gândit de secole - că genul și sexul sunt determinate prin naștere - poți ajunge ținta unor atacuri feroce”, a spus doctorul.

O purtătoare de cuvânt a DWP a declarat că discriminarea directă sau indirectă este ilegală.

“Dr Mackereth a afirmat clar în timpul cursurilor că refuză să folosească pronume care nu se potrivit cu viziunea sa asupra genului biologic al unei persoane”, a arătat aceasta.

APM nu a comentat cazul.



















3232 vizualizari

  • 0 (26 voturi)    
    hopa ! (Luni, 9 iulie 2018, 14:21)

    CRMS [utilizator]

    Eu cred ca Pamanul este plat...m-or primi astia la NASA ?
  • +11 (21 voturi)    
    Doar crede? (Luni, 9 iulie 2018, 15:12)

    Lok [utilizator]

    Eu stiu ca stiinta cunoaste deja acest fapt.
  • +8 (18 voturi)    
    S-a ajuns prea departe (Luni, 9 iulie 2018, 15:40)

    ACP [utilizator]

    e si normal ca oameni ponderati si-au schimbat optiunea de vot...
  • -9 (19 voturi)    
    Si nu are (pe jumatate) dreptate? (Luni, 9 iulie 2018, 15:46)

    ipolitic [utilizator]

    Sexul (in engleza:sex) este determinat genetic si anatomic. Daca la nastere ai cromosomele XX,si aparate,esti femeie, daca ai XY si scule,esti barbat, daca ai XXY sau alte combinatii ciudate, esti intre ele.
    Sexul (in engleza:gender) in schimb este o notiune socio-culturala, mentala si de alegere. Dreptul fundamental al omului la autodefinire.
    • -1 (1 vot)    
      Nu ai inteles cum functioneaza lumea. (Marţi, 10 iulie 2018, 11:41)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      "Gender" - este o notinue socio-culturala. Dar nu e dreptul omului la autodefinire. E dreptul societatii la categorisire. Societatea iti da numele nu tu. Iar societatea cunoaste doar cele doua sexe normale, barbat si femeie, iar pe langa acestea apar uneori deviatii anormale. E vorba de o singura categorie.
  • -7 (11 voturi)    
    lol (Luni, 9 iulie 2018, 18:16)

    cvi [utilizator]

    Si eu cred ca toti votantii PSD sunt idioti. Si refuz sa ma adresez lor cu “domnule Popescu”, preferand “domnule idiot Popescu”. Daca fac asta la munca si sunt dat afara nu inseamna ca am fost concediat din cauza convingerilor mele, ci din cauza prostiei.
    • 0 (2 voturi)    
      interesant (Luni, 9 iulie 2018, 21:37)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui cvi

      Poate punem de-o religie care stipuleaza ca PSD-ul e Satana pe Pamant !
  • +2 (2 voturi)    
    ati tradus gresit (Luni, 9 iulie 2018, 19:48)

    Adrian_1234 [utilizator]

    omul ala nu a vrut sa se adreseze pacientilor cu sexul cu care vroiau ei ci cu sexul pe care il au.
    Adica daca ai trmpa esti baiat, daca ti-ai taiat-o este femeie. Adica omul era cinstit dar in ziua de azi asta e o pacoste.
  • -2 (4 voturi)    
    Nu are dreptate! (Luni, 9 iulie 2018, 20:19)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Tipul este un spalat pe creier de catre secta religioasa careai ii apartine. Daca nu era doctor nu as fi scris nimic despre acesta chestiune. Dar este doctor! Si ca doctor trebuie sa stii ca in lume exista tot felul de anomalii genetice pe care nu ai cum sa le ocolesti. De hermafroditi ce spune domnul doctor? Exista sau nu? Bineinteles ca exista si atunci cum le stabilesti sexul! Exista o sumedenie de suflete inchise in corpuri care nu li se potrivesc si asta nu este vina lor. Daca un barbat se simte femeie este dreptul lui macar sa afirme acest lucru. Si invers daca o femeie simte ca in corpul ei de fapt exista un barbat de ce trebuie neaparat sa nu ii recunoastem macar dreptul de a spune in public acest lucru!
    • -2 (4 voturi)    
      Pentru ca el traieste (Marţi, 10 iulie 2018, 0:52)

      the-jackall [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      inca in secolul XIX si poarta ochelari de cal.
      Lumea striga de ceva decenii ca e dreptul ei
      sa se considere ce vrea si sa se comporte ca atare.
      E ca atunci cand ti se refuza dreptul de ati schimba numele pentru ca, stii, pe cel actual l-ai primit in fata atotstiitorului...
  • +1 (3 voturi)    
    Vrajitorie! (Luni, 9 iulie 2018, 23:05)

    aresul [utilizator]

    Preocupat de meserie, se pare ca domnu' doctor nu a inteles vremile ce le traieste. Preotii Bibliei au fost inlocuiti de cei ai Corporatiei. Bine ca nu l-au ars pe rug.
  • +1 (5 voturi)    
    Personal / profesional (Luni, 9 iulie 2018, 23:32)

    Barabas [utilizator]

    E o practica comuna in țările civilizate dar, din păcate, o excepție in lumea a treia. Poți sa crezi ce vrei tu acasa la tine. Dacă părerile personale încep sa interfereze cu profesia atunci esti dat afara.
  • 0 (2 voturi)    
    Da, pentru ca (Marţi, 10 iulie 2018, 0:46)

    the-jackall [utilizator]

    nu esti platit sa spui ce vrei tu acolo, esti platit sa faci un lucru si ala e sa muncesti conform fisei postului. Nu poti face asta, nu te incadrezi in cerintele postului, simplu.

    “Nu vorbim dar fu£€m aceeasi limba,
    De ce ramai in urma, timpurile se schimba”

    Nu vad unde e stirea, oamenii demisioneaza zilnic din posturi care nu corespund moralei personale..