Preşedintele filipinez Rodrigo Duterte promite că va demisiona dacă cineva îi va demonstra că Dumnezeu există

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 iulie 2018, 11:05 Actualitate | Internaţional


Rodrigo Duterte
Foto: Wikimedia Commons
Preşedintele filipinez Rodrigo Duterte a promis că va demisiona dacă cineva îi va putea demonstra că Dumnezeu există, la numai două săptămâni după ce a stârnit furia oamenilor pentru că l-a făcut "prost" pe Dumnezeu, informează sâmbătă dpa, citată de Agerpres.

Într-un discurs susţinut vineri seara, Duterte a declarat că vrea să vadă măcar o singură persoană care să-i spună că a fost în Rai şi că a vorbit acolo cu Dumnezeu. "Am nevoie de numai o persoană care să-mi spună.... că Dumnezeu există cu adevărat. Uite, am o fotografie. Am un selfie cu Dumnezeu", a spus Duterte. "Din atâtea miliarde (de oameni), am nevoie de unul singur. Şi dacă un astfel de om va exista, doamnelor şi domnilor, eu îmi voi da imediat demisia", a promis el.

Luna trecută, Duterte a devenit ţinta criticilor în această ţară predominant catolică după ce a ironizat logica lui Dumnezeu în povestea biblică de creare a lui Adam şi Eva.

"Adam a mâncat (din fructul cunoaşterii), apoi s-a născut răul. Cine este acest Dumnezeu prost? Creezi ceva perfect şi apoi te gândeşti la un eveniment care să distrugă calitatea muncii tale", a spus Duterte într-un discurs susţinut la 22 iunie în oraşul său natal Davao.

Rodrigo Duterte, în vârstă de 73 de ani, şi-a susţinut în continuare afirmaţiile, susţinând că este dreptul lui să nu creadă în nicio religie.

În trecut, Duterte a criticat dur Biserica Catolică din Filipine, unde mai mult de 80% din populaţie este catolică. El i-a acuzat pe preoţi de corupţie şi abuz sexual, declarându-se chiar el victimă a unor astfel de abuzuri sexuale când era elev la şcoala din Davao.


















1824 vizualizari

  • -5 (39 voturi)    
    Putem doar dovedi (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 11:09)

    mitg [utilizator]

    Ca prostia exista sub forma acestui sinistru dar mai ales sub forma alegatorilor sai.
    • +1 (7 voturi)    
      Moldova (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 19:18)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Cea mai procesiune creștină din România are loc în Iași la Sf. Parascheva, regiunea Moldova este plina de biserici dar zona este cea mai săracă regiune din România, nu are nici 5 metri de autostrada iar drumul E85 are cele mai multe accidente mortale din România .. cum sa existe Dumnezeu dacă nu-și protejează credincioșii din Moldova ?
  • -4 (34 voturi)    
    He he... (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 11:10)

    Nyk1 [utilizator]

    Inteligentă și curajoasă luare de poziție! Bravo!
    • +7 (17 voturi)    
      din pacate (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 13:35)

      dessik [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Omul asta nu are chiar cea mai pozitiva imagine. Mai mult pune pe cei nereligiosi intr-o situatie jenanta. Sa ne mai aducem aminte ca se lauda ca a omorat pe cineva cand era adolescent. Doar le da apa la moara criticilor ateismului sa generalizeze mizerii despre toti ateii.
  • -16 (26 voturi)    
    rara avis... (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 11:41)

    demaGOGU [utilizator]

    ...desi un trend, cu lideri care au curajul unui discurs al adevarului, pare a se infiripa in lume: trump, duterte, kim, poutine, europa de est, y compris, cu voia dvs., dragnea.
    • +3 (3 voturi)    
      Mda... (Duminică, 8 iulie 2018, 1:48)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ...cu voia noastra l-ai pus pe hotul de dracnea, acolo unde-i este locul: langa un indiot (aka preşedintele filipinez Rodrigo Duterte) care se lauda ca a omorat un om.

      Frumoase modele de viata ai. Dar, la hoti si borfasi totul este posibil.

      Dovada si comentariul tau: "desi un trend, .., pare a se infiripa in lume". Poftim logica in aceasta constructie de sens.
  • +1 (9 voturi)    
    ba, s-avem iertare, (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 14:05)

    victor L [utilizator]

    "y compris, cu voia dvs. @ demaGOGU :P
  • +7 (13 voturi)    
    Sa-i trimita (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 14:36)

    vasile-roaita [utilizator]

    Sa-i trimita careva de la PSD niste poze cu Drac-nea si atunci se va comvinge ca exista. Dumnezeul dracilor. A fost vorba de Dumnezeu nu? Nu s-a specificat care .
  • +2 (14 voturi)    
    Cine uita istoria.. (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 14:40)

    Altiro [utilizator]

    Duterte nu e original deloc, inaintea lui dictatorul italian Musolini facea o demonstratia asemanatoare la o intalnire cu Hitler: "daca Dumnezeu exista, astept sa ma trazneasca in urmatoarele doua minute", clama el. Evident nu s-a intamplat nimic, atunci. Dupa un an si ceva el și amanta sa, Claretta Petacci, au fost capturați pe 27 aprilie '45 de către partizanii locali de langa Lacul Como. Mussolini și Petacci au fost împușcați în după-amiaza următoare, cu două zile înainte de sinuciderea lui Hitler⁠.
    Ei au fost apoi spânzurați cu capul în jos de o grindă metalică deasupra unei benzinării..
  • +1 (3 voturi)    
    Un dobitoc (Sâmbătă, 7 iulie 2018, 16:03)

    tordz [utilizator]

    ...
  • 0 (2 voturi)    
    Ce sa zica si el.. (Duminică, 8 iulie 2018, 7:36)

    europeanul2 [utilizator]

    Pai la cata minte are nici nu putea spune altceva. Avem si noi liber-mugetatorii nostrii: vezi Iliescu...
  • 0 (2 voturi)    
    Evident ca nu exista (Duminică, 8 iulie 2018, 16:32)

    Vlad-I [utilizator]

    Ideea de dumnezeu este o inventie, ne place sau nu. biblia are o multime de errori istorice . Povestea ei nu corespunde cu realitatile geologice, planeta pamant cu viata pe ea are sute de milioane de ani. Ori unde analizezi contrazice biblia. Insule vulcanice care au crescut in milioane de ani, cosuri vulcanice erodata profund, depozite de fosfati din insule cu milioane de tone rezultatul defecatiei pasarilor care mananca peste si au cuiburi pe insule.(insula Nauru). rezerve de sare ale unor marii sau lagune, disparte care s-au evaporat. Straturi de corali fosile de cateva sute de matri grosime.