Africa de Sud: Trei braconieri plecați să vâneze rinoceri au fost mâncați de lei

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 6 iulie 2018, 15:34 Actualitate | Internaţional


Lei
Foto: Captura YouTube
Cel puțin trei braconieri care voiau să vâneze rinoceri au fost devorați de lei într-o rezervație privată din Africa de Sud, a anunțat joi proprietarul rezervației, citat de AFP.

Înarmați cu o pușcă și un topor, aceștia au intrat în rezervația Sibuya luni dimineață, fiind găsiți dezmembrați marți dimineață, a declarat Nick Fox.

„S-au trezit în mijlocul unui grup de lei, un grup mare, deci nu au avut prea mult timp să reacționeze”, a povestit el. „Nu știm exact câți erau, nu a rămas mare lucru din ei. Am găsite haine pentru trei persoane”, a adăugat Nick Fox.

În fiecare an, mii de rinoceri sunt uciși în Africa pentru cornul lor, foarte apreciat de adepții medicinei tradiționale din China și Vietnam.

Pe continentul african mai trăiesc 5.000 de exemplare de rinocer negru, dintre care aproape 1.900 în Africa de Sud. Țara adăpostește și circa 20.000 de rinoceri albi, respectiv 80 % din populația mondială.

















3164 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Erau unii scapati din mana de Mazare (Vineri, 6 iulie 2018, 15:48)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    din madagascar
  • +14 (14 voturi)    
    natura... (Vineri, 6 iulie 2018, 15:53)

    grongobar [utilizator]

    ...reuseste sa-si faca uneori dreptate singura.
    • 0 (0 voturi)    
      Eu (Vineri, 6 iulie 2018, 18:58)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Cred ca a fost vorba de SOLIDARITATE intre animalele din rezervatia respectiva.

      Oricum, la oameni predomina INDIVIDUALISMUL!
  • +11 (11 voturi)    
    Mdeah... (Vineri, 6 iulie 2018, 15:54)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Instant Karma...
  • +9 (9 voturi)    
    O primă veste bună din Africa (Vineri, 6 iulie 2018, 15:58)

    Popescul [utilizator]

    Aceasta este o veste minunată. Au rămas mai putin cu trei lifte. Foarte probabil ca nimeni nu le va simti lipsa.
  • +8 (8 voturi)    
    doar 3?! (Vineri, 6 iulie 2018, 15:59)

    liviu_ [utilizator]

    pacat! speram sa fie mai multi!
  • -6 (8 voturi)    
    tragedia e defapt mai mare (Vineri, 6 iulie 2018, 16:02)

    jescu [utilizator]

    In momentul asta, leii vor trebui probabil impuscati. Chiar si puii mai mari. Odata ce s-au invatat sa manance oameni, o vor face din nou, de data asta cu oameni nevinovati de prin satele din jur. Cam asta e procedura standard.
    • 0 (0 voturi)    
      boss (Vineri, 6 iulie 2018, 22:45)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      nu sunt ursi din Marginime, sunt lei din rezervatie. Au destula prada acolo si oamenii care intra in rezervatie stiu la ce se asteapta, nu-s niste pantofari prima data cu cortul din gimnaziu.
  • +7 (7 voturi)    
    Riscul meseriei :)))) (Vineri, 6 iulie 2018, 16:18)

    delco [utilizator]

    :))))
  • 0 (0 voturi)    
    Lion King! (Vineri, 6 iulie 2018, 20:37)

    rubberduck [utilizator]

    Este o veste buna. Daca ar fi dupa dupa mine i-as invita pe acesti lei-paralei sa vine la Romanica sa tina niste cursuri necuvântătoarelor de aici despre cum sa „gestioneze” optim problema braconajului. Apoi i-as invita pe la guvern sa prinda o maimuta cu mantie si pe la PSD sa alerge oleaca, bini di tat, un Țap Bătrân cu mintile pierdute.