IMAGINEA ZILEI Peste 19.000 de avioane pe cer, în același timp

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 1 iulie 2018, 8:14 Actualitate | Internaţional


Aproape 20.000 de zboruri in aer in acelasi timp
Foto: flightradar24.com
Cu 202.157 de zboruri înregistrate, vineri a fost cea mai aglomerată zi aeriană, scrie pe Facebook Flightradar24.com, unul dintre cele mai cunoscute site-uri de urmărire a traficului avioanelor.

A fost pentru prima oară când am înregistrat peste 200.000 de zboruri într-o singură zi, adaugă sursa citată. 

În momentul de vârf al zilei, peste 19.000 de avioane erau în aer. 


















4496 vizualizari

  • +4 (24 voturi)    
    astia n-au treaba cu emisiile... (Duminică, 1 iulie 2018, 8:57)

    schroedinger [utilizator]

    De CO2?! Avioanele folosesc combustibil inferior motorinei.
    • -5 (11 voturi)    
      esti pe langa (Duminică, 1 iulie 2018, 10:22)

      Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      avioanele zboara cu un fel de mix de kerosen purificat care se aprinde la 49 grade +
      • +7 (11 voturi)    
        si nu polueaza? (Duminică, 1 iulie 2018, 10:49)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

        n-as crede.
      • +8 (10 voturi)    
        Se pare ca (Duminică, 1 iulie 2018, 10:57)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

        "pe langa" esti tu. In urma arderii oricarei hidrocarburi, rezulta CO2 si apa (+ alti oxizi). Avioanele consuma cantitati enorme de combustibili, generand poluare masiva!
        • -3 (3 voturi)    
          ... (Duminică, 1 iulie 2018, 21:29)

          cartograful [utilizator] i-a raspuns lui unins

          1. Raportat la numarul de pasageri transportati si distanta parcursa, avioanele nu consuma chiar atat de mult. De exemplu un aparat Boeing 787 sau un Airbus 370 consuma in medie 2.4 litri de combustibil per pasager la suta de km.
          2. Motoarele de aviatie moderne civile functioneaza cu un amestec in care aerul/oxigenul e puternic in exces. In plus timpul de ardere e de zeci de ori mai lung decat in motorul cu piston. In felul asta gazele de ardere contin aproape doar CO2 si apa si urme slabe de carbon (fum).
          3. In afara de aeroporturile de plecare si sosire avionul nu are nevoie practic de nici o infrastructura fizica lasand mediul natural aproape neatins prin comparatie cu transportul rutier sau feroviar care au cai dedicate, construite cu o enorma energie inglobata, care au tot felul de servicii accesorii (tehnice, de alimentatie, cazare) care la randul lor consuma resurse si polueaza pe tot traseul.
          Deci daca tragem linie avioanele nu-s chiar asa de poluante. Chiar in comparatie cu trenurile de mare viteza.
          • +2 (2 voturi)    
            Totusi... (Luni, 2 iulie 2018, 0:07)

            viorel.petrescu [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

            Airplanes emit particles and gases such as carbon dioxide (CO2), water vapor, hydrocarbons, carbon monoxide, nitrogen oxides, sulfur oxides, lead, and black carbon which interact among themselves and with the atmosphere.

            Despite emission reductions from automobiles and more fuel-efficient and less polluting turbofan and turboprop engines, the rapid growth of air travel in the past years contributes to an increase in total pollution attributable to aviation. From 1992 to 2005, passenger kilometers increased 5.2% per year. And in the European Union, greenhouse gas emissions from aviation increased by 87% between 1990 and 2006.

            Comprehensive research shows that despite anticipated efficiency innovations to airframes, engines, aerodynamics and flight operations, there is no end in sight, even many decades out, to rapid growth in CO2 emissions from air travel and air freight, due to projected continual growth in air travel.
            https://en.wikipedia.org/wiki/Environmental_impact_of_aviation
  • -2 (2 voturi)    
    Organizatiile aste de mediu....si nu numai, ... (Duminică, 1 iulie 2018, 16:17)

    Costello [utilizator]

    ... se iau de poluarea masinilor, mai nou au gaselnita cu cancerul provocet de motoarele diesel, dar de avioane, rachete, si alte dracovenii aero, nu se ia nimeni... Interesul, poarta fesul!