După Polonia, Ungaria intră oficial pe lista neagră a UE. Comisia LIBE din Parlamentul European propune activarea articolului 7 din Tratatul UE, acuzând Budapesta de încălcarea valorilor fundamentale ale Uniunii

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 25 iunie 2018, 21:28 Actualitate | Internaţional


Viktor Orban
Foto: Facebook
​Comisia pentru libertăţi civile, justiţie şi afaceri interne (LIBE) a Parlamentului European a recomandat luni activarea procedurii articolului 7 al Tratatului Uniunii Europene împotriva Ungariei pentru încălcarea valorilor fundamentale ale Uniunii Europene sub guvernarea lui Viktor Orban, informează site-ul Euractiv, citat de Agerpres. În decembrie 2017, Comisia Europeană a propus Consiliului adoptarea aceleiași măsuri în cazul Poloniei.  

„Cât timp va mai sta Uniunea Europeană pasivă şi asista la îndepărtarea 'iliberală' a Ungariei de la democraţie? Drepturile poporului ungar la liberă exprimare şi egalitate în faţa legii trebuie protejate de dorinţa lui Orban de a împinge ţara spre autoritarism”, a declarat eurodeputata Judith Sargentini, autoarea raportului, după vot.  

Raportul privind situaţia statului de drept în Ungaria, adoptat cu 37 de voturi pentru şi 19 împotrivă, cheamă statele membre să deschidă o procedură disciplinară împotriva acestui stat, constatând „un risc clar de încălcare gravă a valorilor Uniunii Europene”. 

Documentul, care se bazează pe opiniile unui mare număr de experţi şi de reprezentanţi ai unor instituţii naţionale şi europene, arată că acţiunile guvernului condus de Viktor Orban au condus la o deteriorare serioasă în ce priveşte statul de drept, democraţia şi drepturile fundamentale. Raportul mai constată că, în Ungaria, independenţa justiţiei, libertatea de exprimare şi a presei, libertatea instituţiilor academice sunt în pericol, şi arată spre corupţia la nivel de stat şi relele tratamente aplicate migranţilor şi solicitanţilor de azil. Raportul LIBE a fost adoptat după ce parlamentul de la Budapesta a votat, săptămâna trecută, un pachet de legi antiimigraţie. 

„Vremea complacerii a trecut, Comisia şi Consiliul nu pot ignora vocea Parlamentului European. Ele trebuie să acţioneze în sfârşit pentru a-l pune la punct pe Orban”, a declarat Louis Michel, raportorul din umbră al Grupului Alianţei Liberalilor şi Democraţilor pentru Europa (ALDE), după vot.  

Plenul PE urmează să supună la vot pe 12 septembrie iniţierea procedurii legale care ar putea priva Ungaria de dreptul de vot în Consiliu. Deşi este cu totul improbabil că procedura să se încheie cu cel mai ridicat nivel de sancţiuni, votul LIBE poate fi considerat o acţiune mai degrabă simbolică împotriva lui Viktor Orban şi a familiei sale politice europene, Partidul Popular European (PPE), care a fost acuzat recent că îi protejează pe premierul ungar şi partidul său FIDESZ, închizând ochii la acţiunile acestora în plan intern. Reacţionând după votul LIBE, Orban a susţinut că este vorba despre un 'raport Soros', ce are ca scop să facă presiuni pentru ca Ungaria să-şi schimbe poziţia faţă de migraţie, notează MTI. 'Cu toate acestea, de vreme ce alegătorii ungari au luat deja o decizie pe această temă, nu a rămas nimic de discutat', a afirmat premierul, în faţa presei, referindu-se la victoria în alegerile din aprilie a partidului său. Orban a mai afirmat că raportul a fost pregătit de eurodeputata Verzilor Judith Sargentini, care face parte din echipa miliardarului american George Soro



















4096 vizualizari

  • +17 (35 voturi)    
    hmmmm (Luni, 25 iunie 2018, 21:32)

    liviu_ [utilizator]

    deci o sa fim numarul 3...
    numai ca la viteza cu care avansat, eu cred ca o sa atacam f curand locul 1

    PS: de remarcat ca si ungurii sunt cu Soros... vai de capu nostru... incep sa-i cred pe aia care zic ca IQu la nivel global scade... altfel nu-mi explic cum putem sa credem asemenea aberatii!
  • +19 (35 voturi)    
    Ghici cine urmeaza? (Luni, 25 iunie 2018, 21:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Raspuns: Teleormanstan-ul = rusinea Europei, tara in care parlamentul de hoti da legi pentru hoti, iar hotii voteaza hoti,
  • +19 (29 voturi)    
    Atentie, se inchid usile! (Luni, 25 iunie 2018, 21:56)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    All aboard! Next stop, Romania!
  • -27 (41 voturi)    
    pai (Luni, 25 iunie 2018, 22:21)

    cucuveauamov [utilizator]

    sper sa intram si noi pe lista neagra. Exista un motiv clar. Nerespecatarea de catre Presedintele Republicii a unei Decizii CCR publicata in Monitorul Oficial.
    • +15 (21 voturi)    
      Serios? (Luni, 25 iunie 2018, 22:41)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Poate iti aduci aminte de absolut toate certurile dintre Romania si UE. Stii tu, cand contestau legile propuse si avertizau sa nu fie atacat statul de drept. Daca legile stapanilor tai respectau regulile UE, atunci de ce UE era impotriva lor?

      Eh, mai greu cu logica, nu?

      Poate iti aduci aminte si ce e cu domnu' MCV si de ce nu e eliminat de atata timp. Ah stai, uit ceva: in 2017 in Ianuarie parca, era evalaurea UE a MCV si fix atunci dadea PSD pe shustache OUG13. Mai sa fie!
    • +17 (21 voturi)    
      voi vedeti-va de doza zilnica de pufoaica, (Luni, 25 iunie 2018, 22:53)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      nu va mai dati romani
    • +17 (21 voturi)    
      Pai grabeste-te ce mai stai (Luni, 25 iunie 2018, 23:23)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ca sa poata sa chiuie Phutin, de trei ori!
    • +10 (12 voturi)    
      esti caraghios (Marţi, 26 iunie 2018, 7:45)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      cu base ati tinut-o langa cu flota, cu Johannis cu casele si acum cu decizia curtii constitutionale a rusinii, aservita in primul rand intereselor lui dragnea.
      Voi sunteti si paranoici, nu doar prosti. Pana si spectatorii fideli ai a3 va vor da in cap.
    • +3 (3 voturi)    
      A vazut ca exista precedent (Marţi, 26 iunie 2018, 9:22)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Referendumul despre reducerea numarului de parlamentari nu a fost implementat, daca atunci a fost ok, acum de ce nu ar fi? In plus, acum se face un bine tarii prin amanarea deciziei.
    • +3 (3 voturi)    
      ...... (Marţi, 26 iunie 2018, 9:27)

      Andpr [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Cand o sa fie CCR compus din judecatori apolitici si profesionisti, atunci sa se respecte.
  • -20 (38 voturi)    
    Prostie (Luni, 25 iunie 2018, 22:23)

    NituCt [utilizator]

    Ce inseamna ca UE sa fie condusa de niste comunisti incompetenti. Oare nu isi dau seama ca Orban isi va juca cartea sa le arate ungurilor ca din cauza ca nu primesc negrii si musulmani, ei sunt penalizati ? Oare nu asa Ungaria se va indrepta mai mult spre Rusia decat spre vest ? Oare nu vor pierde comunistii de la Bruxelles si mai mult influenta in zona centrala a Europei ?
    • +19 (25 voturi)    
      ??? (Luni, 25 iunie 2018, 22:41)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

      Si asta face ca UE sa fie condusa de comunisti?
      OK...
      • -10 (16 voturi)    
        Absolut (Marţi, 26 iunie 2018, 2:24)

        NituCt [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        tu esti din aia de asociaza Rusia cu comunistii, poate oligarhi da, DAR nu comunisti. Acestia sunt de mult la Bruxelles ; dar ce stiu eu, ca doar locuiesc intr-un sat in rrromania.
        • +3 (5 voturi)    
          Gresit (Marţi, 26 iunie 2018, 8:47)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

          Nu asociez cu Rusia. Asociez cu orice inseamna mentalitatea respectiva. Eu inteleg unde bati, dar acelasi lucru il poti spune si despre Romaniai, iar Romania a rezistat euro-scepticismului.
    • +8 (12 voturi)    
      muta-ti (Marţi, 26 iunie 2018, 7:47)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

      propaganda pe canale rusesti.
      @Mazeta te va pupa de fericire pentru aberatiile scrise.
  • -2 (26 voturi)    
    Ca sa fie clar, (Luni, 25 iunie 2018, 22:31)

    Vade Retro [utilizator]

    Eurodeputata Judith Sargentini este de extrema stanga. O comunista pro-imigratie, favorabila deschiderii granitelor si primirii tuturor africanilor.
    • -11 (15 voturi)    
      Stai asa (Marţi, 26 iunie 2018, 2:25)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui Vade Retro

      Nu poti sa asociezi UE cu comunistii ce insista la imigratie necontrolata a africanilor ; trebuie sa fii ignorant, ca altfel te mananca cainii.
    • +1 (7 voturi)    
      Care e in echipa lui Soros (Marţi, 26 iunie 2018, 9:25)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Vade Retro

      Acelasi Soros care impreuna cu statul paralel si binomul comploteaza la bunastarea ta. Ai dracului, cum comploteaza astia impotriva unor lideri cinstiti care se sacrifica pentru binele tarilor pe care le conduc.
  • +8 (12 voturi)    
    Si (Luni, 25 iunie 2018, 22:32)

    Jar [utilizator]

    uite as se reface Uniune Tarilor Surori.
    Sa traiasca...!
  • -8 (22 voturi)    
    Ipocrizie -- Ungaria are investitii germane masive (Luni, 25 iunie 2018, 23:24)

    andipetre [utilizator]

    Astea-s povesti. Mult-blamata Ungarie beneficiaza de investitii masive din Europa de Vest, in special din Germania. Ii merge bine si nu se va atinge nimeni de ei. Orban Viktor nu isi face nicio problema, stie nu vor pati nimic, dar va specula politic situatia. E doar un bla bla bla neomarxist european.
  • -6 (22 voturi)    
    Prioritatea UE: cei ce se împotrivesc imigranților (Luni, 25 iunie 2018, 23:39)

    Nyk1 [utilizator]

    Și care chiar luptă pentru interesele țărilor lor.

    Cu liderii ca Liviu Dragnea nu au nici cea mai mică problemă, atâta timp cât primesc cotele de imigranți pot să fure în voie și să dea legi cu dedicație - la fel ca frații lor roșii din Vest!
  • -7 (19 voturi)    
    Fake news (Luni, 25 iunie 2018, 23:41)

    CalinMircea [utilizator]

    Aplicarea prevederilor art. 7 presupune unanimitate, ceea ce e imposibil, așa că totul e doar un subiect fals pentru lozincile fraierilor.
    • +1 (7 voturi)    
      Au si alte parghii (Marţi, 26 iunie 2018, 9:27)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      Asteapta doar sa se mai stranga cateva tari d-astea "iliberale" si-o sa vezi surpriza.
  • -1 (7 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 26 iunie 2018, 9:17)

    tordz [utilizator]

    Cine nu respecta democratia nu are ce cauta in UE.
  • 0 (6 voturi)    
    opinii, valori si fapte (Marţi, 26 iunie 2018, 11:07)

    Adu84 [utilizator]

    Citind printre linii:
    - "Documentul se bazează pe opiniile unui mare
    număr de experţi "

    - acţiunile guvernului condus de Viktor Orban au condus la o deteriorare serioasă în ce priveşte statul de drept, democraţia şi drepturile fundamentale.

    - Raportul a fost adoptat după ce parlamentul de la Budapesta a votat, săptămâna trecută, un pachet de legi antiimigraţie.

    In Romania situatia mi se pare mult mai grava, acceptam migranti si aparent UE nu zice nimic. Nu arata prea bine pentru UE.
  • -3 (3 voturi)    
    Noi (Marţi, 26 iunie 2018, 14:12)

    naftuli [utilizator]

    suntem cuminți, executăm tot, sau nu facem nimic.