Burger King Rusia a anunțat că oferă 50.000 de dolari și burgeri gratis pe viață femeilor care rămân însărcinate cu un fotbalist de la Cupa Mondială

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 21 iunie 2018, 8:23 Actualitate | Internaţional


Promotie Burger King in Rusia
Foto: VK
Lanțul de restaurante fast-food Burger King a fost nevoit să-și ceară scuze pentru o reclamă de prost-gust postată pe rețelele sociale din Rusia, scrie Guardian

Marți, Burger King a anunțat pe VK (echivalentul rusesc al Facebook) o promoție prin care oferă femeilor 3 milioane de ruble (47.000 de dolari) și burgeri gratuit pe viață dacă rămân însărcinate cu un fotbalist de la Cupa Mondială. 

Compania a pus capăt campaniei la scurt timp după lansare din cauza reacțiilor negative. Burger King a publicat pe VK un comunicat cu scuze și a spus că a retras toate materialele care au legătură cu această promoție. 

Divizia rusească a Burger King are antecedente oribile când vine vorba de campaniile publicitare, anul trecut ironizând o adolescentă violată, într-o campanie online de marketing prin care anunța că la un burger cumpărat oferă încă unul gratis.

















3615 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    URSS rezervatie Naturala de la Caucaz (Joi, 21 iunie 2018, 8:27)

    un domn [utilizator]

    Pana in Siberia
    • +2 (4 voturi)    
      Burger King (Joi, 21 iunie 2018, 8:58)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      a facut misto de oficiali care au recomandat populatiei feminina ca pe perioada cupei mondiale sa se abtina de la sex (cu straini) pt ca se expun riscului de a ramane mame singure.
      • 0 (2 voturi)    
        Orice fotbalist indragostit, (Joi, 21 iunie 2018, 9:48)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        Orice fotbalist indragostit, este un fotbalist care creste sansele echipei Rusiei...

        Este cunoscuta restrictia de a face dragoste in timpul perioadelor de cantonament la fotbalisti, iar aceasta oferta nu face decat sa creasca numarul ispitelor!

        Cu siguranta schema, este perfect ruseasca!
  • +3 (3 voturi)    
    cine era (i)responsabilul campaniei? (Joi, 21 iunie 2018, 9:03)

    anonim3 [utilizator]

    un rus sau un american?
  • -1 (1 vot)    
    Rusine! (Joi, 21 iunie 2018, 9:55)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Bataie de joc pentru femeile care s-au grabit si au acceptat provocarea!
    Acum ce vor face cu copii?
  • 0 (0 voturi)    
    a la Hebdo ?! (Joi, 21 iunie 2018, 10:37)

    baimarean [utilizator]

    E totusi un pas inainte aceasta "premiere" : in razboi si dupa , soldatii rusi o faceau pe gratis, lasand o gramada de femei insarcinate...
  • 0 (0 voturi)    
    Tipic (Joi, 21 iunie 2018, 13:03)

    Liolikk [utilizator]

    Odată, prin anii 30 ai secolului trecut în Germania o condiție necesară era părul blond al fotbalistului. Altfel nu puneau sare in burgherii oferiți drept recompensă femeilor însărcinate.