Autoritățile germane afirmă că au dejucat un atentat cu bombă biologică, o premieră în această țară

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 20 iunie 2018, 17:00 Actualitate | Internaţional


Seminte de ricina
Foto: Wikimedia Commons
Autoritățile germane au anunțat miercuri că au dejucat un atentat cu "bombă biologică" în urma arestării recente a unui tunisian, o tentativă fără precedent în Germania, scrie AFP.

"Au existat pregătiri concrete pentru a comite un astfel de act, cu un fel de bombă biologică, și este un fapt fără precedent în Germania", a declarat șeful poliției criminale germane, Holger Münch, la postul regional de radio RBB.

Anchetatorii dispun de elemente care indică legături cu organizația Stat Islamic, a subliniat Münch. Potrivit agenției germane dpa, suspectul, prezentat sub identitatea Sief Allah H., ar fi frecventat medii islamiste în țara sa de origine.

Pregătirile în vederea unui atac erau în curs, potrivit autorităților. Arestarea a avut loc marți.

Ricină

"Perchezițiile au arătat că suspectul făcuse deja rost de ricină", cea mai puternică otravă de origine vegetală cunoscută, a spus șeful poliției.

Această substanță, de 6.000 de ori mai puternică decât cianura, este mortală în caz de ingerare, inhalare sau injectare. Nu există antidot pentru această otravă.

Poliția a anunțat în urmă cu o săptămână arestarea de către forțele speciale a unui tunisian de 29 de ani, în Koln, după descoperirea in apartamentul său a unei substanțe foarte toxice, respectiv ricina.

După ce inițial au vorbit de suspiciuni, anchetatorii au de acum convingerea că acesta voia să frabrice o bombă biologică.

"Am descoperit un număr mare de semințe de ricin, care permiteau producerea" otrăvii, a precizat Münch, "precum și diverse alte instrumente necesare fabricării unui exploziv".

Potrivit parchetului antiterorist german, au fost confiscate circa o mie de semințe.

Potrivit presei germane, CIA a avertizat Germania după ce a reperat achiziții, pe internet, de substanțe care ar fi putut servi fabricării unei bombe.

Luna trecută, în Franța, autoritățile au afirmat că au dejucat un atentat cu exploziv sau ricină prevăzut în Paris. Un egiptean de 20 de ani a fost arestat.



















3141 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Care atentat biologic? (Miercuri, 20 iunie 2018, 17:08)

    Frank777 [utilizator]

    O vizita a coanei Vasilica Dancila? Sigur ca da, pute rau.
  • +5 (17 voturi)    
    Refugees wellcome! (Miercuri, 20 iunie 2018, 17:12)

    un_deget_de_secaturi [utilizator]

    Religia Pacii in plina actiune:

    "Perchezițiile au arătat că suspectul făcuse deja rost de ricină"
    • +3 (3 voturi)    
      Un tunisian si un egiptean (Joi, 21 iunie 2018, 8:39)

      seby19 [utilizator] i-a raspuns lui un_deget_de_secaturi

      Nu se vorbeste de migranti care majoritatea erau sirieni.
  • +3 (17 voturi)    
    . (Miercuri, 20 iunie 2018, 17:48)

    Ingwar [utilizator]

    pai asta se cheama "welcome to Germany", din 2000 pina in 2014 mii de cetateni din R. Moldova nu puteau sa vina sa lucreze in Germania ca erau deoadata deportati, altii chiar au facut puscarie. insa teroristilor li se da unda verde, chiar sunt platiti lunar cu sute de euro . asta se cheama "sinuciderea Europei" si e facuta cu mina nemtilor, astia au mare talent la distrugerea continentului
    • +1 (5 voturi)    
      Ce spui tu acolo ? (Joi, 21 iunie 2018, 8:42)

      seby19 [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      Teroristi carora li se da unda verde ? Poti sa-mi dai un exemplu in care autoritatile stiau ca e terorist si i-au dat "unda verde" ?

      MIgratia s-a petrecut involuntar, a fost un razboi in Siria si oamenii si-au parasit casele. In plus Germania are deficit de forta de munca. Nu se distruge deloc Europa asa cum nu s-a distrus cand Germania a acceptat muncitori turci in anii "60 sau muncitori est europeni dupa 1990.
  • +3 (3 voturi)    
    amatori (Miercuri, 20 iunie 2018, 19:21)

    sadestwank [utilizator]

    caldura exploziei ar fi neuitralizat mare parte din toxina. In plus suflul unei explozii nu asigura o distributie uniforma. Cel mai probabil ar fi fost un mare "fas". Dar nu poti spune ca nu au originalitate :)
    • 0 (0 voturi)    
      CORECT!!! (Joi, 21 iunie 2018, 14:01)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui sadestwank

      Nu inseamna ca nu a exista pericol, sau ca nu ar fi fost victime!
      totusi, explozia este o solutie tare proasta, era mult mai "bine" daca dispersau ricina in apa poatbila!

      idee este ca nu se poate extrapola simplu, o afirmatie de genul "s-a gasit ricina in cantitate suficienta pentru a ucide 50.000 de oameni" nu inseama ca puteau face intr-adevar atatea victime ...
  • -1 (5 voturi)    
    Norocul nemtilor (Joi, 21 iunie 2018, 2:02)

    vagabond [utilizator]

    E ca "migrantii pasnici" sunt doar un pic peste paviani. Altfel ar reusi sa faca mai mult decat bombe cu chibrite.
    • +3 (5 voturi)    
      Unde scrie ca sunt migranti ? (Joi, 21 iunie 2018, 8:43)

      seby19 [utilizator] i-a raspuns lui vagabond

      Erau agenti ISIS.
      • -2 (4 voturi)    
        hai gata (Joi, 21 iunie 2018, 10:01)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui seby19

        ca ti-ai facut norma,tovarase.mai lasa si pe altii
        • -2 (4 voturi)    
          lasa-l sa-si castige painea! (Joi, 21 iunie 2018, 14:03)

          iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Point

          Are si omul norma de postari pro-Daesch, de ce nu il lasi sa trolleze?!
      • 0 (0 voturi)    
        Da-i pe google, Sebastiane (Joi, 21 iunie 2018, 19:37)

        vagabond [utilizator] i-a raspuns lui seby19

        "German police commandos on June 12 stormed the Cologne apartment of the 29-year-old Tunisian migrant identified only as Sief Allah H. and discovered "toxic substances" that turned out to be ricin."