Angela Merkel și Emmanuel Macron susțin crearea unui buget comun pentru Zona euro

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 19 iunie 2018, 18:14 Actualitate | Internaţional


Angela Merkel
Foto: Agerpres/AP
Germania și Franța susțin crearea unui buget comun pentru Zona euro cu scopul de a o proteja mai bine în fața crizelor, a anunțat marți, la Berlin, cancelarul german Angela Merkel, potrivit AFP.

"Ne angajăm pentru un buget al euro", a declarat Angela Merkel, într-o conferință de presă comună cu președintele francez Emmanuel Macron, care pledează de mai mult timp pentru instaurarea unui astfel de instrument de solidaritate și stabilitate pentru cele 19 țări membre ale Zonei euro.

Acest buget ar putea să devină realitate în 2021, a precizat Macron.



















1054 vizualizari

  • -8 (10 voturi)    
    noul imperiu dual FR-DE isi trage buget... (Marţi, 19 iunie 2018, 18:29)

    demaGOGU [anonim]

    ...curand armata+politie proprii!

    quo vadis Ro, vom continua sa slujim la unchiul Sam sau schimbam (din nou) barca istoriei?
    • +2 (2 voturi)    
      Statele Unite ale Europei (Marţi, 19 iunie 2018, 19:30)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ...va vor baga pe voi la zdup, iar pe mama voastra rusie o vor tine la respect.
      Manariti codurile penale pana puteti!
    • 0 (0 voturi)    
      ... mda ... (Marţi, 19 iunie 2018, 19:46)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ... politica pendulara ...
    • 0 (0 voturi)    
      Iar aberezi (Marţi, 19 iunie 2018, 20:26)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Vezi-ti de treaba ta, in tara ta, rossia prea slavita de tine.
      Acolo totul e perfect, deci ramai acolo, lasa-ne pe noi aici.
    • 0 (0 voturi)    
      Si ce daca??? (Marţi, 19 iunie 2018, 21:23)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Este foarte important. In fata ocupantilor-trebuie sa te aperi, iar unde-s multi puterea creste.
  • 0 (0 voturi)    
    Franta si Germania, buget comun?! (Marţi, 19 iunie 2018, 18:59)

    Habermas [utilizator]

    Din seria "Politicienii au umor, uneori".

    Daca din zona Euro ar face parte numai tarile UE din Europa de Nord si Centrala (unde intra si Romania), atunci, da, ar fi posibil. Clima, landschaft-ul, cultura si istoria sunt asemanatoare. Problema eventuala ar fi in acest caz lipsa unui lider real, caci Germania nu vrea sa fie lider si atunci ar fi doar un lider informal datorita dimensiunii si increderii de care se bucura. Dar poate ca nici nu trebuie lider explicit; doar sa stea aproape cu SUA.

    In schimb, daca in bugetul asta comun intra tarile din centura mediterraneana, unde este alta clima, landschaft, cultura si istorie (ma rog, ultimile doua aspecte cu cumva legate si de Europa Centrala si Nordica), atunci NU va functiona. Imi pare rau, dar asta este realitatea. Si o spun desi sunt European Federalist. Ceata de mediterraneeni sunt o altfel de grupare, in frunte cu Franta, desi Franta nu ar putea sa-i conduca pentru simplul motiv ca nu ar asculta-o nimeni, poate cel mult Portugalia.

    In peisajul asta, Romania este cumva ca Belgia si Luxemburgul: in zona de contact dintre cele doua tipuri de Europa, si vorbind o limba romanica, dar totusi o tara predominant Nordica-Central-Europeana (adica ne-mediteraneana).

    Cre ar fi totusi solutia pentru unitatea Europei? Greu de spus. Pot doar sa speculez folosind o analogie cu SUA: re-infiintarea zonei Euro cu includerea numai a tarilor din zona Central-Nordica, si lasarea tarilor din centura mediterraneana sa-si rezolve treburile fiecare cu moneda proprie. Iar dupa 10-20-30 de ani, eventual si tarile mediterraneene ar putea adera una cate una sau in bloc la noul Euro. In felul asta, Nordul va fi motorul, dar macar va fi lasat sa fie motor, zona mediterraneana fiind tractata.
    • +1 (1 vot)    
      asta cu clima, landschaft, cultura si istorie (Miercuri, 27 iunie 2018, 19:37)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      ...nu tine.
      Si SUA au clima, landschaft, cultura si istorie diferite dar asta nu face imposibila guvernarea federala.
      Unica diferenta in Europa ar fi complicatie cu o tona de limbi diferite. Dar in epoca tehnologiei, asta nu ar trebui sa fie o piedica in calea SUE.
  • 0 (0 voturi)    
    Pot sa sustina (Marţi, 19 iunie 2018, 19:46)

    mitg [utilizator]

    Dar uita ca zona euro are mai mult de doi membri ...
  • 0 (0 voturi)    
    Adică un fond suveran... (Miercuri, 20 iunie 2018, 0:33)

    Nyk1 [utilizator]

    ...asemănător cu ceea ce a făcut PSDul.

    Scopul este același în ambele cazuri: furtul.