Donald Trump a difuzat imagini de la summitul G7, pentru a contracara "ştirile false"

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 iunie 2018, 15:15 Actualitate | Internaţional


Macron, Trump si Trudeau
Foto: Twitter @realDonaldTrump
Preşedintele SUA, Donald Trump, a postat sâmbătă, pe Twitter, mai multe imagini de la întâlnirea pe care a avut-o cu liderii din Grupul ţărilor puternic industralizate (G7), afirmând că, în pofida "ştirilor false", s-a înţeles foarte bine cu omologii lui, relatează Mediafax.

"Presa Ştirilor False susţine că nu m-am înţeles cu liderii ţărilor din G7 la summitul din Canada. Se înşeală din nou!", a afirmat Donald Trump prin Twitter.

Preşedintele Statelor Unite a postat mai multe fotografii în care apare alături de liderii care au participat la summitul Grupului ţărilor puternic industralizate (G7). Din organizaţia G7 fac parte Canada, Franţa, Germania, Italia, Japonia, Marea Britanie şi Statele Unite. La reuniune au fost prezenţi şi preşedinţii Consiliului European şi Comisiei Europene, Donald Tusk şi Jean-Claude Juncker.

"Am avut discuţii extraordinare cu preşedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, şi cu preşedintele Consiliului European, Donald Tusk, la summitul G7 desfăşurat săptămâna trecută în Canada", a precizat Donald Trump.

"Am o relaţie foarte bună cu Angela Merkel din Germania, dar presa ştirilor false arată doar imagini negative (sugerând supărare), de la negocierea acordului - unde solicit lucruri pe care nu le-ar cere niciun alt preşedinte american!", a subliniat Donald Trump.

Presa a relatat că Donald Trump a avut discuţii tensionate la summitul G7, desfăşurat sâptămâna trecută în apropierea oraşului canadian Quebec, pe fondul disensiunilor generate de taxele vamale impuse de preşedintele SUA asupra importurilor de oţel şi aluminiu din Canada şi din statele Uniunii Europene.










Citeste mai multe despre   

















1816 vizualizari

  • -8 (26 voturi)    
    Adevărul este că (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 15:38)

    Nyk1 [utilizator]

    Până și Kim Jong Un pare un lider rezonabil în comparație cu cei occidentali vânduți ideologiei globaliste de stânga, precum Trudeau, Merkel și Macron.
    Aceștia din urmă nici nu realizează cât de penibili și lipsiți de credibilitate sunt de fapt!
    • +8 (10 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 16:44)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Cîrmaciul Înțelept, adulat mai ceva ca faraonii egipnteni, neales de nimeni, care-și bagă populația în lagăre de muncă, și-și omoară rudele cu otravă sau cu tunul antiaerian e mai rezonabil decît șefi de state democratice, aleși democratic, și care vor să protejeze o alianță care funcționează de 70 de ani.

      Dacă ți se pare că Merkel e penibilă și Kim e credibil, de ce nu emigrezi în Coreea de Nord? Trump zice că are plaje frumoase!
    • -5 (9 voturi)    
      era si timpul sa fie laudat Kim... (Sâmbătă, 16 iunie 2018, 16:57)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      pana acum 3 luni era dictatorul gras si nebun, criminal si care isi torturaeza poporul etc.
      • +6 (6 voturi)    
        Nu pare sa fi slabit (Duminică, 17 iunie 2018, 0:12)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Deci gras, cel putin, inca este. Ce s-a schimbat insa e lumea, pare mai dobitoaca pe zi ce trece. Deja avem indivizi care il considera mai ok decat lideri occidentali alesi democratic si care nu-si omoara rudele cu tunul.
    • +5 (5 voturi)    
      Statul paralel nu e singur (Duminică, 17 iunie 2018, 0:13)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Avem si realitatea paralela ce pare sa devina din ce in ce mai aglomerata.
  • -6 (8 voturi)    
    Mda (Duminică, 17 iunie 2018, 0:48)

    KostasP [utilizator]

    Eu am o singura intrebare: de ce e canada considerata puternic indistrializata? Lol.
    • +6 (8 voturi)    
      Lol (Duminică, 17 iunie 2018, 1:53)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Ai fost vreodată în Canada?
      • -5 (5 voturi)    
        Tu ce crezi? (Duminică, 17 iunie 2018, 4:24)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        Ca vorbesc ca tine, de pe cnn?
        • +3 (3 voturi)    
          Tu vorbesti ca la bodega (Duminică, 17 iunie 2018, 9:42)

          kent8 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

          Probabil ai vizitat multe cand ai fost in Canada.