O fostă prostituată, înnobilată de ziua reginei Marii Britanii pentru serviciile aduse industriei

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 4 iunie 2018, 15:07 Actualitate | Internaţional


Catherine Healy
Foto: Captura video
O fostă prostituată, Catherine Healy, care a militat pentru legalizarea acestei meserii în Noua Zeelandă, a fost înnobilată de ziua reginei Marii Britanii, în semn de recunoaștere pentru serviciile aduse industriei sexului, scrie Mediafax, citând AFP.

Datorită campaniei inițiate de Healy, prostituția a devenit legală în Noua Zeelandă, în 2003.

Femeia în vârstă de 62 de ani a declarat pentru Radio New Zealand că a fost foarte surprinsă că i s-a acordat o astfel de onoare, aceea de a fi inclusă pe lista Ordinului de Merit al Noii Zeelande, primind titlul de "dame".

"De fapt, mereu spun că mă aștept să fiu arestată în zorii zilei, nu să am parte de această onoare imensă și am fost foarte afectată, foarte mișcată", a mai spus aceasta.

Healy a contribuit major la adoptarea legii din 2003 care permite ca bordelurile și prostituatele să activeze legal. Prostituatele beneficiază de drepturi în ceea ce privește sănătatea și securitatea la locul de muncă.

Guvernul din Noua Zeelandă acordă aceste titluri de două ori pe an, de Anul Nou și de ziua oficială a reginei Elizabeth a II-a a Marii Britanii. 21 aprilie 1926 este data de naştere a reginei Elizabeth a II-a, însă suverana britanică mai are o aniversare oficială în luna iunie, tradiţional marcată printr-o ceremonie denumită "Trooping the Colour" ("Salutul Culorilor).




















4145 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    :DD (Luni, 4 iunie 2018, 15:15)

    mitg [utilizator]

    "primind titlul de "dame"."

    Amuzant.

    Pe de alta parte, chiar merita. Prositutia legala nu numai ca imbunataseste conditiile de trai ale prostituatelor (asigurare medicala, analize regulate, protectie din partea autoritatilor), dar si societatea, ca la cat de mare e industria, taxele nu-s de neglijat. Pana si clientii beneficiaza, stiind astfel ca se reduce mult riscul de BTS-uri sau alte probleme.

    Se vede de ce a fost premiata doamna, bravo ei.
    • +3 (7 voturi)    
      Pe de alta parte, ... (Luni, 4 iunie 2018, 16:40)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      legalizarea prostitutiei mai are un avantaj major: sumele enorme de bani, care acum se duc si alimenteaza crima organizata, ar fi redirectionate catre economia "alba" si ar aduce sume frumoase la buget.
      Daca legiuitorii Romaniei ar avea minte sa legalizeze prostitutia si drogurile usoare, ar inflori turismul si s-ar reduce drastic criminalitatea.
      Dar nu, noi suntem o natie ortodoxa, care tine la parerile bisericii si la propria saracie.
    • -4 (4 voturi)    
      Bravo? (Luni, 4 iunie 2018, 16:45)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Deoarece si-a sacrificat pis-ica pentru o cauza dreapta [!] a fost inclusă pe lista Ordinului de Merit al Noii Zeelande.

      Iata, deci, un minunat exemplu de devotament pentru binele tarii sale. Bravo, si noi succese in activitate...!
      • +1 (1 vot)    
        nu incerca sa iti bati capul (Luni, 4 iunie 2018, 17:45)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        cu astfel de mentalitate de adolescent la ora de anatomie, nu poti sa intelegi despre ce e vorba in articol.
        ramai la articole de sport masini etc
      • +2 (2 voturi)    
        Pisica nu (Luni, 4 iunie 2018, 18:04)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        Dar demnitatea* si intimitatea si-a sacrificat-o de dragul legalizarii si reglementarii unei activitati care nu pune in pericol societatea sau pe cei din jur, ceea ce e de admirat.

        *Demnitatea sub anumite rezerve, ca munca cinstita e demna orice fel de munca ar fi ...
  • +1 (1 vot)    
    win-win strategy... (Luni, 4 iunie 2018, 16:47)

    ..13 [utilizator]

    si cate alte castiguri mai greu de contabilizat...
  • 0 (0 voturi)    
    ... balonashe viu colorate (Luni, 4 iunie 2018, 20:51)

    jugastru [utilizator]

    ... mai, mai, ce de freebees acum la apus, se renunta si la bre..?