Musulmanii germani acuză Bavaria de standarde duble în urma legii crucifixelor

de A.L.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 iunie 2018, 0:46 Actualitate | Internaţional


Crucifix
Foto: pixabay.com
Grupurile musulmanilor din Germania au acuzat conducerea landului Bavaria de standarde duble, după ce o nouă lege cere ca toate clădirile administraţiei locale să afişeze un crucifix, scrie Reuters.

Noua lege privind prezenţa crucifixelor a fost introdusă de Markus Soeder, premierul Bavariei din partidul conservator Uniunea Social Creştină, şi a atras reacţii furioase din partea politicienilor din opoziţie şi a multor clerici, relateaza News.ro.

„Credem că simbolurile religioase şi valorile sunt importante pentru societate”, a declarat Burhan Kesici, şeful organizaţiei Consiliul Islamic.  

Vorbind despre decizii precum cea din Munchen, acolo unde au fost interzise vălurile care acoperă faţa, el a declarat că în timp ce vălul islamic este perceput ca fiind negativ, crucifixele sunt celebrate în spaţiile publice, ceea ce este „un standard dublu”.

„Noi musulmanii nu avem o problemă cu crucea sau cu punerea în valoare a religiei în viaţa socială. Totuşi, neutralitatea Guvernului trebuie să rămână protejată”, a declarat Aiman Mazyek, şeful unei alte organizaţii musulmane.  

Toate birourile şi departamentele guvernamentale din Bavaria sunt obligate să afişeze o cruce la intrare conform noilor reguli. De asemenea, prezenţa crucifixelor va fi recomandată şi şcolilor, muzeelor şi teatrelor. 

În jur de patru milioane de musulmani locuiesc în Germania, fiind astfel cea mai numeroasă minoritate religioasă din ţară.


















1310 vizualizari

  • -6 (12 voturi)    
    dupa crucifix (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 2:32)

    ras-putin [utilizator]

    urmeaza legaturile de usturoi
  • +2 (14 voturi)    
    Germania se trezeste (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 3:30)

    srpc [utilizator]

    Churchill zicea ca nemtii stiu doar doua pozitii: sclavi si stapani. Pana acum au fost sclavi in fata musulmanilor.. Urmeaza varianta B.
    • -2 (8 voturi)    
      adica (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 11:03)

      michimihai [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Adica sa extermineze si musulmanii dupa ce au exterminat evreii? Asta propuneti dvs? Un genocid? Aveti ceva bun simt si va ganditi la consecintele comentariilor pe care le faceti?
      • +3 (5 voturi)    
        Deloc (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 16:06)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui michimihai

        E suficient doar sa le asigure transpoortul in tarile de origine unde nu risca sa fie oripilati de crucifixe.
  • +3 (13 voturi)    
    Trăiască carnea de porc (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 3:49)

    Observatory [utilizator]

    Cât mai multă carne de porc pentru musulmani ...
    • -3 (9 voturi)    
      adica? (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 11:08)

      michimihai [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      De unde vine ura asta impotriva musulmanilor? De ce si pana unde? cati musulmani cunoasteti si din ce sursa va hraniti ura asta oarba? Ma intreb si eu de unde pana unde si de ce moderatorul acestui site nu mai pune frana discursurilor astora care incita ura.
  • +6 (14 voturi)    
    Musulmanii,dacă nu le convine să emigreze. (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 9:31)

    asavreau [utilizator]

    Înapoi în țările de origine.
    • -1 (9 voturi)    
      ar emigra... (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 11:04)

      michimihai [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      ...daca nu ia-r fi adus nemtii la munca (platita prost) prin anii 70. Mai cititi ceva istorie despre populatia musulmana in Germania si cum de a ajuns ea acolo.
      • +3 (5 voturi)    
        Poate n-ar fi rau sa mai citesti si tu un pic (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 16:13)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui michimihai

        Intre 1961 si 1974 Germania a invitat aproxiomaiv 600000 de muncitori turci sa lucreze pe cate 2 ani in Gerrmania dupa care sa se intoarca inapoi in Turcia cu o calificare si ceva bani economisiti.

        Turcii acceptati in Germania trebuiau sa fie necasatoriti si chiar daca se casatoreau pe durata sederii in Germania nu puteau sa-si aducca familiile. In acelasi regim Germania a mai invitat in aceeasi perioada cate un milion de Italieni si spanioli, sute de mii de yugoslavi si greci. Cu exceptia trucilor nici unii din muncitorii oaspeti n-au devenit o problema pentru Germania. Si nici unii din ei nu au ramas intr-un numar atat de mare

        Din cei 600000 de turci aproximativ jumatate au reusit prin tot soiul de smecherii sa ramana definitiv in Germania. Ei sunt azi peste 3 milioane si o probklema imensa pentru tara.
  • +5 (15 voturi)    
    Sa ceara azil politic/religios in Arabia Saudita (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 9:42)

    CezarN [utilizator]

    Pentru toti cei nemultumiti sau persecutati exista intotdeauna institutia azilului.
    Sa ceara azil in Arabia Saudita, iar acolo sa lupte impotriva discriminarii la adresa crestinilor.
    • -3 (9 voturi)    
      pt ca... (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 11:07)

      michimihai [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      toti musulmanii sunt la fel, nu? iar iese la suprafata ignoranta. De unde sunt majoritatea musulmanilor in Germania/ De unde provin ei si cum au ajuns acolo? Va spun eu, sunt turci adusi la munca de exploatare de guvernul german cu multe decenii in urma.

      La cati imigranti romani sunt in tari europene si la cat rasism exista importriva lor, ar fi bine sa va ganditi de doua ori inainte de a ataca orice grup de imigranti.
      • +3 (5 voturi)    
        De aia (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 16:17)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui michimihai

        Nu sunt toti musulmanii la fel. Numai ca acolo unde sunt foarte multi viata devine de netrait. Poti sa-mi incii o tara majoritar musuilmana unde se taieste civilizat si libe? Pai vezi?

        Poti sa-mi indici un cartier european locuit majoritar de musulmani care sa nu fi fost transformat intr-=u infern dupa chipul si asemnarea infernurilor din tarile de origine?! Pai vezi?
      • +2 (4 voturi)    
        "turci adusi la munca de exploatare " (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 20:06)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui michimihai

        Si cum au fost adusi ? I-a prins cu arcanul si i-a urcat cu forta in tren ?
  • +4 (12 voturi)    
    Foarte bine (Sâmbătă, 2 iunie 2018, 11:17)

    adrian88000 [utilizator]

    a facut Bavaria. Bavaria este crestina, nu musulmana si are dreptul ca sa-si arata identitatea crestina in cladirile publice. Musulmanii trebuie sa se obisnuiasca cu ideea ca multiculturalismul a murit. Mai exact ei l-au omorat cu atentatele comise in Europa.