VIDEO Jurnalistul rus Arkady Babchenko, un critic virulent al lui Putin, a fost asasinat la Kiev

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 29 mai 2018, 22:38 Actualitate | Internaţional


Arkady Babchenko
Foto: Wikimedia Commons
Un cunoscut jurnalist rus de opoziție, Arkady Babchenko, a fost împuscat marți, la Kiev, și a decedat la scurt timp, în ambulanță, din cauza rănilor, a anunțat poliția ucraineană, transmit Reuters și AFP.

O femeie a alertat serviciile de urgență anunțând că și-a găsit soțul plin de sânge în locuința lor din Kiev, a explicat poliția. Anchetatorii suspectează că asasinatul a fost comis din cauza "activității profesionale" a lui Babchenko.

Babchenko (41 de ani) era unul dintre cei mai cunoscuți corespondenți de război din Rusia, dar și-a părăsit țara pentru că se temea pentru viața sa.

Critic virulent al regimului președintelui Vladimir Putin, Babchenko a părăsit Rusia în urmă cu circa un an, după ce a primit amenințări. S-a mutat mai întâi la Praga, apoi la Kiev.

"Era la el acasă, în cartierul Dniprovskyi din Kiev. Soția sa era în baie și a auzit lovitură puternică. Când a ieșit, l-a văzut pe soțul său sângerând", a relatat un purtător de cuvânt al poliției, Yaroslav Trakalo, adăugând că jurnalistul era "mort în ambulanță".

"Arkady Babchenko a fost împușcat de trei ori în spate în scara blocului, când se întorcea de la magazin", a scris la rândul său, pe Facebook, unul dintre colegii lui, jurnalistul Osman Pashayev.

Pashayev a amintit totodată că se împlinea un an de când Babchenko găzduia o emisiune la postul privat de televiziune ATR din Ucraina.

****

Acest asasinat aduce aminte de cazul Anna Politkovskaia, scriitoare și jurnalistă din Rusia, militantă pentru respectarea drepturilor omului, cunoscută pentru poziția ei critică față de regimului lui Vladimir Putin. Politkovskaia a fost asasinată în fața locuinței sale din Moscova, pe 7 octombrie 2006.





Citeste mai multe despre   


















5876 vizualizari

  • +36 (38 voturi)    
    . (Marţi, 29 mai 2018, 23:03)

    Ingwar [utilizator]

    a fost un o persoana curajoasa care nu a cedat presiunilor kgb'iste si a continuat sa spuna adevarul.
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace
    • +24 (26 voturi)    
      Da, un adevarat erou, (Marţi, 29 mai 2018, 23:39)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      nu ca la noi, unde jurnalistii ar putea spune adevarul, dar majoritatea sunt vanduti si cumparati si lucreaza in folosul neocomunistilor din PSD si ALDE.
    • -6 (12 voturi)    
      Îi dorim , asemenea lui Putin ! (Marţi, 29 mai 2018, 23:47)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      Viață lunga si tihnită ....;)
  • +22 (30 voturi)    
    Sa fii ucis doar pentru ca iti faci meseria.. (Marţi, 29 mai 2018, 23:21)

    animatron [utilizator]

    E cumplit si ar trebui sa inspaimante guvernele europene dispuse la amabilitati cu Rusia lui Putin.

    La Moscova e un guvern de siloviki, legati cu totii de diverse structuri de informatii, civile sau militare, guvern care e un instrument in mana grupului condus direct de Putin, fost ofiter KGB.

    Acest dictator pe placul mentalului colectiv rus nu a renuntat nicicand la ideea de a reface o Rusie imperiala prin orice mijloace si de a lovi adversarii oriunde, fie si "asimetric" (cum face cu democratiile occidentale prin manipulare si propaganda).

    Acolo unde i s-a permis sa isi instaleze agentii nu ezita sa utilizeze asasinatul ca metoda de infricosare si disuasiune a celor care ar avea chef sa "tradeze".

    A facut asta in inima Marii Britanii, e un mizilic sa o faca in inima Ucrainei.
    Mesajul fiind un avertisment de ucigas mafiot la adresa celor din spatiul fostei URSS.

    Desigur, ca si in cazul Skripal, vor exista negari si indignari, dar opinia publica din Rusia si fosta URSS stie deja ca meseria de jurnalist in tara lui Putin e una cu risc foarte mare de mortalitate.

    Putin este un dusman al libertatii si democratiei, un inamic declarat al oricarei tari foste sovietice care ar avea ambitii de independenta reala fata de Moscova.

    Cat timp el va fi la putere, ar fi o eroare tragica pentru orice stat din centrul si estul Europei sa ii ignore planurile de expansiune si de razboi.

    Romania nu are incotro, va continua sa isi antreneze militarii si ii va dota in anii urmatori cu tot ce exista mai modern ca echipamente militare, terestru, aerian si naval.
    Ideea nu e sa "batem" Rusia (ca nu poate nimeni in afara de USA), ci sa o facem sa plateasca un pret uman si material extrem de ridicat pentru orice tentativa de a ocupa teritorii locuite de romani.
  • +22 (24 voturi)    
    Lumina de la Est? (Marţi, 29 mai 2018, 23:26)

    nano2k [utilizator]

    Altii merg sa ia lumina de la est... Cum putem ingadui asa ceva?
  • +20 (24 voturi)    
    solutia putinista pentru opozanti (Marţi, 29 mai 2018, 23:51)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    de asta era revoltat acum cateva zile Putin pentru ca auoritatile ucrainene (doar) au retinut un jurnalist rus! cum e posibil asa ceva, la ei se impusca (se sinucid, accidenteaza, teroristi, chestii), si gata, ce atatea demersuri judiciare?

    Mai are cineva dubii legate de ce reprezinta regimul Putin? Unul care e de teapa celor autocratice/teocratie, gen Iran, Arabia Saudita, Coreea de Nord...

    Rastimp, mai-marii UE gen Germania, Franta se fac "pres" la Putin la Soci, disperati dupa gazul rusesc si isi dau mana sa apere acordul nuclear cu Iranul, pentru miliardele "mita" primite de corporatiile lor acolo.

    Rusine UE, daca nu actioneaza in acest caz!!! Ar trebui trecut la nivelul urmator, de la sanctiuni punctuale, tintite, la embargo-uri bilaterale. Gaz se poate procura si din alte surse, doar sa doreasca cu adevarat europenii asta!
  • +17 (21 voturi)    
    Cum zicea Macron? (Miercuri, 30 mai 2018, 0:05)

    Gojifruit [utilizator]

    Vrea sa ancoreze Rusia in Europa...
    Sa-si bage el ancora ruseasca in fund...ul marii.
  • +2 (2 voturi)    
    Wow, (Miercuri, 30 mai 2018, 11:21)

    Romulanul [utilizator]

    tipic Sovietic, astia nu se mai fac bine. Europa mai discuta cu Rusia si Putin? Pe bune? Ce-i mai poate trezi pe liderii occidentalai, poate asasinarea unuia dintre ei la comanda lui Putin. Doamne fereste!
  • 0 (4 voturi)    
    mda... (Miercuri, 30 mai 2018, 12:21)

    liviu_ [utilizator]

    sper ca UE sa-si dea seama ca Rusia si Ucraina NU au ce cauta in Europa!!!

    bine nici Polonia, Ungaria si ROmania nu au ce cauta... dar e mai usor sa scapi de ele (lucru la care sper ca lucreaza UE) decat de Rusia...

    din pacate asta e adevarul Romania nu are ce cauta in UE.... nu meritam banii lor, nu meritam sa traim bine si suntem prea prosti ca sa intelegem ca fara justitie si cara UE suntem morti!