O familie de români din Spania a organizat o nuntă cu 200 de invitați și a plecat fără să platească o factură de peste 8.000 de euro

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 mai 2018, 9:49 Actualitate | Internaţional


Plaja Viveiro
Foto: Facebook
O familie de români este de negăsit după ce a organizat o nuntă cu 200 de persoane într-un restaurant din oraşul spaniol Viveiro (provincia Lugo) și nu a achitat o factură de peste 8.000 de euro. Poliția a cerut ajutor internațional pentru a-i localiza pe membrii familiei, relatează La Vanguardia, citată de Digi24.

Familia ginerului a negociat să plătească înainte de eveniment 1.500 de euro, urmând că la final să plătească restul de 8.266 de euro, dar când a venit ora când au trebuit să elibereze localul fratele ginerelui a promis că va achita factura a doua zi, motivând că nu poate plăti pe moment întrucât tatăl său are probleme de sănătate. Ziua următoare membri ai familiei au venit acolo cu aceeaşi scuză pentru a nu plăti, apoi au dispărut şi nu se mai ştie nimic de ei.

Potrivit sursei citate, nunta, la care au participat aproximativ 200 de persoane și care s-a desfăşurat pe 9 mai, nu a dus lipsă de lux, rochia miresei fiind împodobită cu pietre Swarovski, iar nuntașii au apelat la un avion privat pentru a aduce un artist român pentru a însufleţi petrecerea.

După zece zile de aşteptare, timp în care localul a încercat în zadar să-i contacteze la numerele de telefon lăsate, a fost sesizată poliţia spaniolă, care la rândul ei a cerut ajutor internaţional pentru localizarea în Spania, România sau într-o altă ţară a membrilor acelei familii acuzaţi de escrocherie.

Reamintim că un eveniment similar a avut loc în Spania, în 2017, când un număr de aproximativ 120 de români care participau la o petrecere de botez au părăsit localul fără să achite nota de plată.



















5179 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    rasu-plansu (Sâmbătă, 26 mai 2018, 10:08)

    Captain Obvious [utilizator]

    O duc bine acolo, să plece toti
    • -20 (26 voturi)    
      diaspora romana (Sâmbătă, 26 mai 2018, 13:47)

      step by step [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      votantii lui klaus. romanii vrednici. proprietarii de bemveuri. capsunarii. isi arata fericirea prin sute de poze pe feisbuc. sunt oamenii liberi. e plina spania de ei. si italia, si anglia. si belgia.
      • +12 (18 voturi)    
        Am votat cu Iohannis. (Sâmbătă, 26 mai 2018, 14:22)

        [ F ] + [utilizator] i-a raspuns lui step by step

        Sunt in diaspora de aproape 8 ani. N-am bmw. Nu pun sute de poze pe fb. Stau la rand la intrare in muzee, la concerte de muzica clasica si spectacole de balet. Nu in Europa. Dar tot parte din diaspora romana.
      • +3 (7 voturi)    
        Aia de ii enumeri tu au votat Pontalaul (Sâmbătă, 26 mai 2018, 20:44)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui step by step

        Nu te recunosti???
      • 0 (0 voturi)    
        9 Mai a fost intr-o zi de miercuri (Duminică, 27 mai 2018, 1:20)

        Bazil [utilizator] i-a raspuns lui step by step

        Cine face nunti in mijlocul saptamanii? Ceva pene nu s-au vazut de sub haine?
    • 0 (0 voturi)    
      Priceless (Duminică, 27 mai 2018, 11:12)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Ce sens are sa te dai mare pentru o zi pentru ca mai apoi sa fii reclamat in presa, urmarit general si sa mergi la puscarie? Unii chiar nu gandesc mai departe de 24h.
  • +26 (32 voturi)    
    O prostie (Sâmbătă, 26 mai 2018, 10:14)

    mitg [utilizator]

    Ce restaurant de pe lume face o nunta de asemenea anvergura fara sa ceara o garantie bancara de bonitate sau avans consistent?

    • +23 (25 voturi)    
      Sau blocarea unei sume pe un card (Sâmbătă, 26 mai 2018, 10:31)

      Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Asa cum se face la inchirierea unei masini, de exemplu.
    • -4 (28 voturi)    
      Ai auzit de Incredere,Cuvânt si Onoare ?! (Sâmbătă, 26 mai 2018, 10:59)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Asta este diferenta intre Spania si Romania...
      • +17 (19 voturi)    
        Ai un antivirus instalat? (Sâmbătă, 26 mai 2018, 11:27)

        Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

        Si un firewall? De ce? Pt ca sa nu ii lasi pe altii sa iti faca ferfenita datele, pt ca nu ai incredere in ei. Asta e diferenta intre a fi ipocrit si a nu fi ipocrit.
      • +24 (24 voturi)    
        La 8000 de Euro (Sâmbătă, 26 mai 2018, 11:47)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

        Nu. La Radisson Blu Plaza Hotel Helsinki, la o simpla rezervare de masa de 12 oameni, s-a cerut blocarea unei sume de 300 Euro, si a fost o rezervare de masa pentru o cina "corporate", nu ditamai evenimentul.

        Branza e pe bani oriunde in lume.
    • +7 (7 voturi)    
      O prostie (Sâmbătă, 26 mai 2018, 12:49)

      Ceilalti [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Toate restaurantele care nu au mai avut de-a face cu români.
      • -1 (11 voturi)    
        Astia n-au aflat ca romanii sunt o mizerie, (Sâmbătă, 26 mai 2018, 15:03)

        Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Ceilalti

        ca mint si fura pe oriunde se duc.

        Si nu e vorba de cativa care strica bunul nume al majoritatii, ci majoritatea romanilor e ticaloasa si trage tepe.

        Numai cateva milioane de romani sunt oameni buni, iar majoritatea lor traieste inafara Romaniei, fiindca cine vrea sa traiasca langa ticalosii de romani?
  • +26 (26 voturi)    
    romani sau cetateni ? (Sâmbătă, 26 mai 2018, 11:08)

    strelka [utilizator]

    erau romani sau doar cetateni romani
    • -10 (14 voturi)    
      Atat timp cat sunt cetateni romani... (Sâmbătă, 26 mai 2018, 13:57)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui strelka

      In momentul de fatza pe pagubiti ii doare la buzunar.

      Cred ca in acest caz spaniolii nu o sa stea sa faca diferentierea intre un etnic român 100% (daca exista asa ceva) si alte etnii care au cetatenia romana.
      • +7 (7 voturi)    
        unii sunt mai sensibili la diferente (Sâmbătă, 26 mai 2018, 20:25)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        etnia in sine nu este un garantie, dar cu un pic de experienta te prinzi cand ai oaspeti "cu risc".
        in majoritatea cazurilor te prinzi dupa cum se imbraca si vorbesc.
  • -4 (20 voturi)    
    Sunt alte natii care fac asa ceva? (Sâmbătă, 26 mai 2018, 11:14)

    quietguy58 [utilizator]

    Sunt alte natii care fac asa ceva?
    • +9 (13 voturi)    
      ! (Sâmbătă, 26 mai 2018, 12:05)

      miha53 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      then keep quiet, idiot.
      https://www.mirror.co.uk/news/uk-news/spanish-police-investigate-800-brits-11379761
      • -8 (14 voturi)    
        Daca vorbesti despre tine (Sâmbătă, 26 mai 2018, 14:09)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui miha53

        Daca vorbesti despre tine sunt de acord.
      • -9 (15 voturi)    
        Sa nu crezi ca daca scrii in engleza (Sâmbătă, 26 mai 2018, 14:11)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui miha53

        Sa nu crezi ca daca scrii in engleza pe un forum romanesc esti inteligent. Dimpotriva.

        I
        • +2 (2 voturi)    
          engleza (Sâmbătă, 26 mai 2018, 16:19)

          ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

          spune unul care si-a creat utilizator cu nume in engleza. apropos, daca esti asa de "quiet" de ce tot dai din gura pe forum?
          • +2 (4 voturi)    
            Invata sa scrii inainte de a argumenta (Sâmbătă, 26 mai 2018, 18:32)

            quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

            1. Imi aleg ce pseudonim doresc. Pe un forum romanesc scriu in limba romana, cu exceptia faptului cand postez diverse materiale care sunt aparute in limba engleza / franceza.

            2. Nu pot sa dau "din gura" pentru simplul motiv ca scriu si nu vorbesc. Nu vorbesc mult, in schimb scriu destul de mult.

            3. Ar trebui sa-ti revizuiesti cunostintele de limba romana. O propozitie incepe, intotdeauna, cu o majuscula.
            Nu exista "apropos" ci "apropo"
            http://www.webdex.ro/online/dictionar/apropo

            Invata sa scrii cat de cat corect inainte de a argumenta.
    • +4 (6 voturi)    
      Da. (Sâmbătă, 26 mai 2018, 14:30)

      [ F ] + [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Mai penibil: australieni furand benzina de maxim $50.
      • +4 (6 voturi)    
        Hotzia ramane hotzie (Sâmbătă, 26 mai 2018, 15:43)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui [ F ] +

        Hotzia ramane hotzie, indiferent de natie, etnicitate, sex.
        • 0 (0 voturi)    
          fudulia ... (Duminică, 27 mai 2018, 8:28)

          anginsan [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

          dACA TACEAI, MAI CUAIETGAI, POATE, ETNICITATEA N-O MAI POCEAI.
          • 0 (0 voturi)    
            Multumesc pentru observatie. (Duminică, 27 mai 2018, 16:15)

            quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui anginsan

            Multumesc pentru observatie.
            Totusi, DEX ofera o definitie a acestui cuvant,

            "ETNICITÁTE s. f. Ansamblul particularităților etnice specifice unui popor, unei culturi. – Din engl. ethnicity."

            https://dexonline.ro/definitie/etnicitate/51706

            O sa reusiti sa argumentati scriind corect in limba romana si mai ales fara sa insultati???
  • +27 (27 voturi)    
    ihim (Sâmbătă, 26 mai 2018, 11:36)

    thebblack [utilizator]

    nu platit nota;
    de negasit;
    200 de invitati;
    rochie cu cristale;
    "artist" adus cu avionul;

    trebuie sa fi fost familia regala.
    • 0 (0 voturi)    
      erau romani tiganizati (mai rai ca tiganii) (Sâmbătă, 26 mai 2018, 23:50)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      manelistul adus cu avionul e prima dovada, tzeapa a doua dovada
  • +17 (17 voturi)    
    hm (Sâmbătă, 26 mai 2018, 12:36)

    Xorciser [utilizator]

    Titlul este eronat. Nu 200 de persoane au plecat fara sa plateasca, ci doar mirii/nasii/parintii. Restul au fost invitati la nunta, eventual au lasat un cadou de nunta dar nu era treaba lor sa plateasca...
    • +8 (8 voturi)    
      corect - foarte buna observatia (Sâmbătă, 26 mai 2018, 14:12)

      federal [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      cei care au "organizat" praduiala sunt cei care au "uitat" sa plateasca.

      cand esti chemat la nunta , platesti la restaurant sau mirilor/organizatorilor ?
      • 0 (10 voturi)    
        Nu e corect (Sâmbătă, 26 mai 2018, 15:15)

        Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui federal

        De mancat au mancat toti iar de plecat au plecat tot toti, deci sunt partasi. Evident, comentariul tau era o gluma, am inteles.
        • 0 (0 voturi)    
          hehe (Duminică, 27 mai 2018, 8:15)

          federal [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

          "nu a achitat o factură de peste 8.000 de euro".
          factura era pe numele celor 200?...citeste cu atentie.

          "Poliția a cerut ajutor internațional pentru a-i localiza pe membrii familiei".... cineva a intocmit un dosar si ii cauta pe cei care sunt trecuti pe factura ( nu pe toti cei 200, deocamdata).

          Probabil ca in timpul cercetarilor poate afla ca restul au fost complici si ii cheama pe toti cu ghiozdanul la scoala.Prezumtia de nevinovatie functioneaza pentru cei 200 pina la proba contrarie.
          Nu-i asa?

          Si atentie, data viitoare cand te trage ata la vreo nunta , oriunde ar fi, cere factura la sfarsit si sa nu cumva sa te puna necuratul sa nu platesti consumatia la restaurant. ...:)))))))
        • 0 (0 voturi)    
          Gresit (Duminică, 27 mai 2018, 11:10)

          JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

          Cine alege restaurantul si comanda plateste, nu cine mananca. Daca eu aleg restaurantul si comand, comand ce vreau eu si ce imi permit. Daca sunt invitat merg unde au ales altii si mananc ce mi se da. E o mare diferenta.
  • 0 (0 voturi)    
    Cei mai distractivi (Sâmbătă, 26 mai 2018, 23:06)

    adrian88000 [utilizator]

    au fost cei din 2017. Au parasit localul in sir , iesind pe usa in ritm de Conga. Si dusi au fost. Buni de film !