La nici 24 de ore după ce a anulat summitul cu Kim Jong Un, Donald Trump anunță o posibilă întâlnire în 12 iunie

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 25 mai 2018, 17:37 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Wikimedia Commons
La mai puțin de 24 de ore după ce a anulat summitul foarte așteptat cu Kim Jong Un, Donald Trump a surprins din nou vineri, afișând un optimism neașteptat asupra discuțiilor cu Phenianul și evocând chiar o posibilă menținere a summitului în 12 iunie, scrie AFP.

"Vorbim cu ei în acest moment", a declarat acesta, de pe peluza Casei Albe, a doua zi după ce a trimis o scrisoare în care a anunțat că nu mai merge la Singapore pentru summit și denunțând "ostilitatea" regimului comunist.

"Vor într-adevăr să se ținî. Ne-ar plăcea asta", a adăugat el, întrebat despre această posibilă întâlnire.

"Vom vedea ce se va întâmpla", a comentat Trump, reluând o formulă repetată în mai multe rânduri, înainte de a declara, fără alte precizări, că întâlnirea "ar putea avea loc chiar în 12 (iunie)".

Reacția inițială a Coreii de Nord la această anulare anunțată în ziua în care Phenianul a anunțat că a demolat "complet" singurul său poligon de teste nucleare a fost mai degrabă măsurată.

Ministrul adjunct al Afacerilor externe Kim Kye Gwan a vorbit despre o decizie "extrem de regretabilă" dar a lăsat ușa deschisă, declarând că Phenianul este pregătit "să se așeze față în față la orice moment și de orice manieră pentru a rezolva problema".

"O veste foarte bună declarația călduroasă și productivă a Coreii de Nord", a scris pe Twitter Trump, vineri dimineața.

Un înalt oficial american a deplâns faptul că reprezentații nord-coreenilor nu s-au prezentat la o reuniune pregătitoare, săptămâna trecută, la Singapore, cu oficiali ai Casei Albe.  "Au așteptat și au tot așteptat. Nord-coreenii nu au venit deloc. Nu ne-au spus nimic".

Washingtonul nu a privit cu ochi buni nici faptul că Phenianul nu a invitat experți internaționali să verifice demolarea poligonului nuclear din Punggye-ri, ascuns sub un munte în apropiere de China și unde au fost efectuate șase teste nucleare.

"În concursul care este cel mai instabil lider, președintele Trump îl bate pe Kim Jong Un", afirmă Joel Wit, fondatorul site-ului de referință dedicat Coreii de Nord, 38 North.

"Instabilitatea sa aruncă toată lumea în perplexitate, inclusiv aliații noștri sud-coreeni".

Alții cred însă că retragerea lui Donald Trump a urmărit obținerea unor noi concesii din partea Phenianului.

"Coreea de Nord va trebui să prezinte proiecte mai precise pentru denuclearizare dacă vrea să discute pe viitor", spune Go Myong-hyun, analist la Institutul Asan pentru studii politice.



















1400 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    miza este mare (Vineri, 25 mai 2018, 17:46)

    ..13 [utilizator]

    urmaresc cu mare interes
  • -5 (13 voturi)    
    Totul a fost doar o strategie de negociere (Vineri, 25 mai 2018, 17:49)

    Nyk1 [utilizator]

    Nu știu cum se face că, deși toată lumea îl înjură și îl face prost, Trump reușește de fiecare dată să surprindă.

    De această dată, până și Vladimir Vladimirovici a căzut în capcană, fiindcă iată - se pare că și-a exprimat prematur nemulțumirile vizavi de contramandarea summitului de către Trump.
  • +2 (18 voturi)    
    Infantil (Vineri, 25 mai 2018, 17:55)

    Raju [utilizator]

    Asa un presedinte infantil (redus mintal) nu a mai avut SUA in toata istoria sa. Bunul proverb romanesc spunea: un nebun arunca o piatra in balta si o mie de destepti se omoara sa o scoata!!! A avut dreptate Tusk la ultima comferinta de presa: cu asemenea prieteni nu mai avem nevoie de dusmani.
  • +4 (14 voturi)    
    Trump s-a razgandit din nou, (Vineri, 25 mai 2018, 19:28)

    Rahan5 [utilizator]

    ca sa nu ,,ramana de papagal".
    Apropos de papagali, Stormy Daniels, (actrita XXX), a povestit presei recent, ca atunci cand au fost impreuna, in momentul culminant, parul portocaliu a lui Trump se ridica la fel ca la un cacadu beat (cacadu: specie de papagali cu creasta). Stormy zice ca parul lui Trump e intradevar natural, si nu artificial cum zice presa rautaciosa.
    • -2 (12 voturi)    
      Ce faci ? (Vineri, 25 mai 2018, 23:27)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Citezi din personalitati celebre ? O prostituata iti inspira asa de multa incredere incat sa o citezi ?
      • +1 (5 voturi)    
        Stormy Daniels nu e orice (Sâmbătă, 26 mai 2018, 7:43)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        actrita XXX/ prostituata, este una pe care sunt martori ca Trump a avut-o in apropiere/ eventual discutat acum vreo 18 ani, desi Trump stia foarte probabil cine este. Desigur ca actiunile pepagandistice pe aceasta tema ale lui Stormy pentru asi vinde filmele, sau cartea cu Trump sunt foarte regretabile. Dar sa nu uitam ca si Trump trebuie acum sa plateasca pentru ce a facut.
        El ca viitor om politic trebuia sa evite sa se afle in aceasi sala cu Stormy Daniels, daramite sa mai si discute cu ea in vazul martorilor.
        • 0 (2 voturi)    
          Trump trebuie acum sa plateasca pentru ce a facut. (Sâmbătă, 26 mai 2018, 22:51)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          Serios ? O va face cand Bil Clinton va plati ce a facut in Biroul Oval , pe cand ERA PRESEDINTE !
          E bine asa ?
        • +1 (1 vot)    
          De unde stii (Sâmbătă, 26 mai 2018, 22:53)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          ca Trump planuia sa fie un viitor om politic in urma cu multi ani , cand a cunoscut-o (?) pe Furtunoasa ?
  • +2 (14 voturi)    
    Mi se pare imposibil de stabilit.... (Vineri, 25 mai 2018, 20:23)

    gigiN [utilizator]

    ...care dintre cei doi este mai...defect la cap !!!
  • -6 (14 voturi)    
    . (Vineri, 25 mai 2018, 20:32)

    Ingwar [utilizator]

    pe mine deloc nu ma mira acest fapt, este stilul tipic a lui Trump. in orice caz Trump i-a aratat nord coreeanului cine e capitanul.
  • +4 (14 voturi)    
    Asta e nebun (Vineri, 25 mai 2018, 22:43)

    4real [utilizator]

    uita azi ce a declarat ieri.
  • +2 (8 voturi)    
    Politica externa a SUA (Sâmbătă, 26 mai 2018, 8:21)

    gavrone [utilizator]

    a devenit o gluma de cand acest bufon conduce America.