Pompeo: Îi vom urmări peste tot în lume pe agenţii iranieni şi pe aliaţii lor din Hezbollah şi îi vom zdrobi / În plus, SUA amenință Iranul că îl va paraliza cu "cele mai aspre sancţiuni din istorie"

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 23 mai 2018, 8:06 Actualitate | Internaţional


Mike Pompeo
Foto: Flickr / Gage Skidmore
Statele Unite au ameninţat să paralizeze Iranul prin "cele mai aspre sancţiuni din istorie" în cazul în care ţara nu răspunde mai multor condiţii clare, printre care se numără renunţarea la programul său nuclear şi stoparea intervenţiilor sale armate în Orientul Mijlociu, scrie Times, preluată de Rador.

Într-un discurs care va spori cu siguranţă tensiunile dintre Statele Unite şi aliaţii lor europeni, secretarul de stat, Mike Pompeo, a vorbit despre o campanie menită să contracareze "prezenţa masivă" a influenţei iraniene. El a spus că, după retragerea preşedintelui Trump din tratatul nuclear cu Iranul, survenită cu două săptămâni în urmă, Statele Unite îşi vor intensifica presiunile diplomatice, militare şi economice în cazul în care Iranul nu va fi de acord să încheie un nou acord. 

"Vom asigura libera navigaţie pe apele din regiune.Vom încerca să prevenim şi să contracarăm orice activitate iraniană cibernetică duşmănoasă. Îi vom urmări peste tot în lume pe agenţii iranieni şi pe aliaţii lor din cadrul Mişcării Hezbollah şi îi vom zdrobi. Iranul nu va mai avea mână liberă pentru a domina Orientul Mijlociu. Regimul iranian trebuie să ştie că acesta e doar începutul".

Un purtător de cuvânt al Pentagonului a făcut aluzie la o acţiune militară. "Vom lua toate măsurile necesare pentru a contracara influenţa malefică a Iranului în regiune", le-a spus reporterilor colonelul Robert Manning.

Potrivit acordului nuclear încheiat în 2015, Iranul a fost de acord să-şi reducă programul nuclear în schimbul ridicării sancţiunilor. Ţările care au semnat alături de Statele Unite - Marea Britanie, Germania, Franţa, China şi Rusia - i-au cerut domnului Trump să respecte acordul.

Ieri, Pompeo a luat în derâdere acordul, calificându-l drept un pariu care se dovedeşte riscant. El a spus că Statele Unite vor relua relaţiile lor economice şi diplomatice numai dacă Iranul va răspunde unui număr de 12 condiţii, printre care:

• Renunţarea la îmbogăţirea uraniului, fie şi în scopuri medicale. În prezent, Iranului i se permite să îmbogăţească uraniu în proporţie de 3,67%, cu mult sub procentul de 90% necesar unei bombe;
• Închiderea reactorului experimental de apă grea din Arak;
• Acces imediat acordat Agenţiei pentru Energie Atonică, astfel încât să poată fi inspectate bazele militare;
• Încetarea atitudinii sale ameninţătoare la adresa vecinilor, inclusiv la ameninţarea de a distruge Israelul;
• Eliberarea tuturor americanilor şi a "cetăţenilor aparţinând ţărilor partenere şi aliate reţinuţi pe baza unor acuzaţii nefondate sau dispăruţi în Iran";
• Suspendarea programului cu rachete balistice;
• Retragerea din Siria a "tuturor forţelor aflate sub comandă iraniană".

Pompeo a mai spus: "S-ar putea ca unora această listă să li se pară lungă, dar ea reflectă pur şi simplu principalul obiectiv al comportamentului malefic iranian. Nu America, ci Iranul a fost cel care a creat necesitatea schimbării acestei atitudini".

El a înştiinţat totodată Marea Britanie, Germania şi Franţa că Administraţia Trump caută să creeze coaliţie internaţională în scopul contracarării Iranului.
Boris Johnson, ministrul britanic de externe, s-a arătat sceptic. Prezent la reuniunea miniştrilor de externe din G20, ale cărei lucrări au loc în Argentina, el a spus: "Perspectiva unui nou tratat substanţial cu Iranul va fi foarte, foarte greu.... de atins în orice privinţă, inclusiv în cea a unor termeni-limită rezonabili".

Pompeo nu a propus termene-limită, dar a spus că SUA îşi vor relaxa sancţiunile şi celelalte măsuri punitive numai de îndată ce va deţine proba "tangibilă" a unor "mari schimbări" din partea Teheranului, care însă a refuzat să se gândească la vreo renegociere a acordului din 2015.
"Până la sfârşitul acestei zile, iranienii vor trebui să decidă care vor fi relaţiile lor", a mai spus dl Pompeo. "Ar fi minunat dacă ar lua o decizie rapid".

Aseară, ripostând în urma discursului dlui Pompeo, preşedintele Rouhani a declarat: "Cine urmează să decidă în numele Iranului şi al lumii întregi? Lumea de azi nu acceptă ca America să decidă în numele ei".

La sfârşitul săptămânii trecute, ministrul de externe al Iranului, Mohammad Javad Zarif, a declarat că eforturile europene de salvare a tratatului nuclear nu vor fi suficiente.

Compania petrolieră franceză Total a anunţat că va renunţa la proiectul său din Iran, în valoare de $4,8 miliarde, dacă Washingtonul nu garantează o relaxare a sancţiunilor.

Articol de Rick Blakely, The Times (Preluare RADOR)





















1740 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    daca as fi rau... (Miercuri, 23 mai 2018, 9:14)

    xan [utilizator]

    ...as spune ca americanii ii acuza pe iranieni ca fac exact ce fac si ei: program nuclear si implicare in orientul mijlociu. Doar ca iranienii inca nu au aruncat bombe nucleare peste civili.

    Daca scara valorilor in lumea asta nu ar fi rasturnata si ipocrizia nu ar fi o virtute, ar spune simplu ca au un conflict de interese major cu iranienii si ca vor actiona in consecinta.

    Dar probabil ca sunt doar eu rau asa ca imi merit minusurile...
    • -2 (6 voturi)    
      aha... (Miercuri, 23 mai 2018, 10:31)

      dan.c [utilizator] i-a raspuns lui xan

      Sa inteleg ca ar fi un lucru benefic ca Iranul sa detina arma atomica.
      Sunt cateva diferente majore intre SUA si Iran cum ar fi: stat laic vs. religios (republica islamica dupa nume - nu ma intelege gresit, religia nu conteaza), respectarea drepturilor omului, contributia la umanitate.
      Chiar crezi ca un model socio-politic ca al Iranului ar fi condus la situatia ta de acum de a scrie pe un forum?
      1. N-aveai computerul de pe care sa o faci
      2. N-ar fi existat nici macar notiunea de forum online
      3. N-ai fi fost liber sa o faci
    • -2 (6 voturi)    
      nu e chiar asa ..... (Miercuri, 23 mai 2018, 12:46)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui xan

      SUA au salvat Europa in 2 razboaie mondiale, unde este recunostinta Europei ????
      SUA au asigurat dezvoltarea Germaniei aflata in ruine dupa WW2 cu ajutorul planului Marshall, unde e recunostinta? Merkel e sluga lui Putin la momentul asta.
      SUA din 1945 au asigurat securitatea Europei investind enorm in industria de aparare, Germania Franta Anglia cat au cheltuit ??? va spun eu nici macar 5% din cat au cheltuit americanii ....
      Din 1972 de la atentatul terorist arab de la Munchen s-a mers pe negocieri i-au tinut in brate pe arabi si unde s-a ajuns acuma ??? arabii omoara nevinovati cu sutele prin Europa.... daca nu se iau masuri acuma ......
      • -1 (3 voturi)    
        Trump e sluga lui Putin (Miercuri, 23 mai 2018, 17:28)

        tordz [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        a ajuns presedinte datorita lui Putin, e si o ancheta in SUA, Trump ii ataca cu disperare pe anchetatori asa cum face si Dragnea pentru ca se teme de ceea ce vor afla.
  • -3 (5 voturi)    
    !?! (Miercuri, 23 mai 2018, 10:06)

    Joseph18 [utilizator]

    Eu propun tratative intre USA si Iran care - nici nu s-ar putea altfel - sa fie coordonate de Federica Mogherini...!
  • +4 (6 voturi)    
    Dar pe agentii nord coreeni (Miercuri, 23 mai 2018, 10:07)

    barny [utilizator]

    cand ii urmariti ? Dar pe tovarasii celor din Arabia Saudita ?
  • +1 (7 voturi)    
    motivele ascunse din spatele acestor cerinte (Miercuri, 23 mai 2018, 11:29)

    mihaitzateo [utilizator]

    Ce mi se pare mie:
    Altele sunt motivele pentru care Trump pune aceste conditii,din care unele sunt absurde.

    De ce sa se ceara ca Iranul sa inceteze cercetarea din domeniul nuclear?
    Iranul nu are capacitatea sa produca o bomba nucleara.
    De fapt Iranul lucreaza sa incerce sa isi faca o centrala atomo-electrica.

    Petrolistilor americani de il sponsorizeaza pe Trump le e frica ca datorita modurilor alternative de producere a energiei electrice mult mai ieftin, ei isi vor pierde privilegiile.

    India de exemplu deja a dezvoltat un reactor nuclear de tipul "breed",care produce energie electrica mult,mult mai ieftin decat se produce cu gaz sau petrol.

    Si Rusia a produs asa reactor,dar nu e foarte stabil.
    Si in UE se lucreaza sa se faca asa reactor.

    Acum firmelor petrolistilor americani de il sponsorizeaza pe Trump le e frica sa nu dezvolte si Iranul cine stie ce reactor pentru producerea energiei electrice, economic,apoi sa vanda tehnologia si unor firme din SUA.
    E clar ca Iranul deja a descoperit mult pentru producerea unui reactor economic si din cauza asta Trump fortat de sponsorii sai petrolisti e si asa grabit sa bombardeze Iranul.

    Ca sa vedeti ca asa este, sahul Iranului dorea ca Iranul sa renunte la exploatarea petrolului si sa treaca la productia energiei electrice pe baza de centrale nucleare.
    Pe vremea sahului, se incepuse constructia a diverse centrale atomo-electrice in Iran.
    Dupa revolutia din Iran, nu s-a mai lucrat la construirea acestor centrale,din diverse motive.

    Iranul are o centrala atomo-electrica, de a fost construita de Rusia.
    In SUA, se extrage petrol si gaz la greu,inclusiv prin metoda fracturarii hidraulice, care otraveste apa freatica si apele de suprafata.
    Guvernul SUA refuza sa investeasca masiv pentru metode alternative de producere a energiei electrice.
    Din 1990 in SUA productia de energie electrica pe gaz a crescut iar productia de curent prin centrale nucleare a scazut.
    • -2 (4 voturi)    
      Motivele ascunse din spatele fostului tratat. (Miercuri, 23 mai 2018, 12:51)

      Suricata007 [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Industria nucleara energetica este in cadere libera si plin de falimente mari si mici in cascada la nivel global datorita costurilor ascunse.
      https://www.worldnuclearreport.org/World-Nuclear-Industry-Status-as-of-1-January-2018.html
      Franta este orbita sa-si salveze operatorii din industria nucleara care a devenit practic subventionata de stat.
      Electricitatea nucleara ieftina este un mit.
      Vietnam, care este acum aliat al SUA, s-a luptat ani de zile pentru a putea obtine energia nucleara. Dupa ce totul a fost rezolvat, cand s-au concetrat pe costuri au decis ca e mult prea scump iar proiectele au fost abandonate.

      Ca risc, nci o centrala nucleara nu poate avea o polita de asigurare. Orice catastrofa nucleara este platita de populatie la toate nivelele. Nu exista asigurari compensatorii pentru catastrofe nucleare.

      Putin despre Cernobal:
      https://www.rbth.com/news/2016/04/26/putin-chernobyl-was-serious-lesson-to-mankind_588053

      Bugetul estimativ pentru a repara, daca si unde se poate, urmarile dezastrului de la Fukushima este de 188 miliarde USD
      https://www.reuters.com/article/us-tepco-fukushima-costs-idUSKBN13Y047
      As mai vrea sa clarific un aspect legat de IAEA.
      IAEA a fost instiintata cu ani buni inaite de lacunele de siguaranta ale reactoarelor Fukushima si nu a aplicat nici o masura deoarece ar fi dus la cresteri de costuri in industrie.
      In consecinta, pentru mine credibilitatea de garant al IAEA este zero.
      Toate cele bune.