Mike Pompeo anunță o presiune financiară „fără precedent” împotriva Iranului

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 21 mai 2018, 17:21 Actualitate | Internaţional


Mike Pompeo
Foto: Wikimedia Commons
Șeful diplomației americane, Mike Pompeo, a promis luni că Iranul "nu va mai avea niciodată mână liberă pentru a domina Orientul Mijlociu", cu ocazia prezentării unei noi strategii de presiune maximală asupra Teheranului, scrie AFP.

Statele Unite s-au retras recent din acordul nuclear cu Iranul, aliat al regimului Bashar al-Assad în Siria și susținător al rebelilor Houthis în conflictul din Yemen.

Mike Pompeo, fost director al CIA, a pronunțat luni un discurs deosebit de dur la adresa regimului islamic și a asigurat că Statele Unite vor exercita o presiune "financiară fără precedent" asupra regimului iranian, cu "cele mai puternice sancțiuni din istorie".

Pompeo a enumerat 12 condiții pentru încheierea unui "nou acord" cu Iranul, cu cereri și mai draconice în privința aspectului nuclear, sfârșitul proliferării balistice și al implicării iraniene în conflictele din Orientul Mijlociu.

În schimb, Statele Unite sunt pregătite să ridice, în timp, sancțiunile. Mike Pompeo a cerut "susținerea" aliaților Washingtonului, în special cei europeni, chiar dacă a avertizat: companiile care vor face afaceri în Iran în sectoare interzise de sancțiunile americane "vor fi făcute responsabile".



















1504 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Actiune necesara (Luni, 21 mai 2018, 17:47)

    Suricata007 [utilizator]

    Acum au liber sa demonstreze si sa arda steaguri pana raman fara panza.
    Rusia deja a anuntat ca doreste trupele iraniene afara din Syria.
    Astept si urmarile alegerilor din Iraq unde se pare ca Iranul va pierde semnificativ din influenta politica.
  • -2 (4 voturi)    
    De ce? (Luni, 21 mai 2018, 17:48)

    remicristian [utilizator]

    Cu este mai periculos acum Iranul decit era acum un an?
    De ce nu se aplica aceiasi masura Arabiei Saudite care se implica in regiune mai abitir ca Iranul?
    De ce Israelul poate sa intervina oriunde vrea peste propria granita bombardind in Siria, Iran si mai stiu eu unde pentru propria aparare si Iranul nu cind este atacat de entitati sunite sustinute de concurentul sau sunit Arabia Saudita?
    Probabil ca daca Iranul ar lasa la fel ca Arabia Saudita sa aiba petrolul gestionat de catre SUA atunci nu ar mai fi o problema ci dimpotriva ar fi un bun prieten ca pe vremea sahului.
    Oricite sanctiuni vor pune SUA probabil ca nu vor ingenunchia Iranul ci doar nu il vor lasa sa se dezvolte la potential si vor perpetua teocratia la putere in Iran pentru ca vor avea si acesti teocrati destula apa la moara. O stare de propsperitate si deschidere a Iranului ar duce pe termen mediu la pierderea puterii de de catre teocrati.
    • +2 (4 voturi)    
      Serios ? (Luni, 21 mai 2018, 18:46)

      Suricata007 [utilizator] i-a raspuns lui remicristian

      Atunci cand un stat organizeaza mitinguri cu "sa-i omaram pe aia sau pe ailalti", defileaza cu armata pe steagurile nationale ale altor state, ascunde facilitati nucleare in speranta ca nu se prinde nimeni tu crezi ca cel mai bine este sa fie recompensat si sa i se asigure acces nelimitat si neconditionat la resursele de finantare globale in speranta ca o sa se calmeze in timp ?
      Ai un exemplu din istoria mondiala cand a functionat metoda asta ?
      • -1 (3 voturi)    
        Istoria recenta spune altceva! (Luni, 21 mai 2018, 21:22)

        remicristian [utilizator] i-a raspuns lui Suricata007

        Iraqul a atacat Iranul in anii 70 cind la putere era Saadam Husein membru al comunitatii sunite. Pe atunci Saadam era prieten al SUA care le-a pus la dispozitie inclusiv armament chimic pecare apoi l-au blamat cind au intors foaia si l-au dat jos pe Saadam.
        Poate ca tot istoria ne spune ca CIA impreuna cu MI6 au organizat debarcarea lui Mosadeh in anii 50 prim ministru iranian ales democratic care a indrznise sa nationalizeze petrolul iar apoi si-au instalat o marioneta in persoana Sahului Pahlavi care devenit odios poporului a dus la instalarea regimului teocratic actual.
        Iraelul a bombardat de mai multe ori obiective din Iran
        Mai nou va rog sa observati situatia din Siria unde grupul sunit Stat Islamic a incercat preluarea puterii la fel si in Iraqul democratizat recent.
        O alta buba este situatia din Yemen unde Arabia Saudita a intervenit militar impotriva rebeliloti houthi care sunt siiti.
        Nu ii consider pe clericii iranieni buni ci doar cred ca este gresita politica SUA cu privire la situatia actuala. Pasi spre deschidere au facut prin alegerea unui presedinte moderat Rohani in locul radicalului Ahmadi Nejad.
        Poporul iranian este relativ rupt de clasa conducatoare. Are un nivel de educatie net superior oricarei alte natii din orientul apropiat luat in ansamblu. Nici noi romanii nu eram atasati valorilor comunismului sub Ceausescu si uram regimul iar Ceusescu si regimul faceu propaganda impotriva occidentului. Poate ca ati uitat acele vremuri sau erati in barca favoritilor regimului?
        Pentru Europa este vital sa scape de dependenta de gazul si petrolul rusesc. Iranul este detinatorul celor mai mari rezerve mondiale de gaz mai mari decit ale rusilor. Priviti harta si veti vedea ca Iranul nu este prea departe de Europa si o conducta prin Turcia ar rupe monopolul rusesc si ar duce si la scaderea pretului prin competitie.
        Asa ca mai usor cu pianul pe scari ca dor traim in Europa si nu in SUA sau Israel.
        Gindirea critica nu strica niciodata!
        • +1 (3 voturi)    
          Altceva ? (Luni, 21 mai 2018, 23:37)

          Suricata007 [utilizator] i-a raspuns lui remicristian

          Care parte din ce-am scris in comentariul anterior este "altceva" fata de istoria recenta ?
    • +1 (1 vot)    
      exemple (Luni, 21 mai 2018, 18:53)

      Ipse1954 [utilizator] i-a raspuns lui remicristian

      da un exemplu de atac asupra Iranului efectuat pe teritoriul sau de catre suniti. hai du-te si te culca, ti-ai facut treaba!
  • +2 (2 voturi)    
    Iranul (Luni, 21 mai 2018, 18:50)

    _eu_ [utilizator]

    este o tara puternica condusa de fanatici religiosi. Si daca ne uitam in peninsula araba (si nu numai) cam tot ce inseamna razboi, distrugere, moarte are la baza un grup de fanatici religiosi ca factor declansator/continuator.
    Nimeni nu vrea o dictatura fanatica, primitiva in gandire cu o arma nucleara in mana!
  • -4 (4 voturi)    
    De ce? (Luni, 21 mai 2018, 19:38)

    remicristian [utilizator]

    De ce nu publicati textul trimis?
    Ori este neadecvat textul meu si va rog sa imi trimiteti o nota cu privire la acest lucru ori publicati doar ce va convine si aceasta este cenzura!
    Lumea nu este doar alb si negru ci are si nuante de gri si prezentarea doar a unei singure parti din adevar este manipulare a opiniei publice sau minciuna prin omisiune. O puteti lua cum doriti!