UPDATE SUA: Atac armat într-un liceu din Texas / Cel puțin 10 morți

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 18 mai 2018, 16:49 Actualitate | Internaţional


Atac armat intr-un liceu din SUA
Foto: Captura Twitter
Mai multe persoane au fost ucise vineri dimineața după ce o persoană a deschis focul într-un liceu din Texas, anunță televiziunile americane de știri, scrie AFP, care adaugă că președintele Donald Trump a avertizat că "ne putem aștepta la vești proaste".

"Focuri într-o școală din Texas. Primele informații arată că ne putem aștepta la vești proaste", a scris președintele american, pe Twitter.

Cu puțin timp înainte, un ziarist al televiziunii locale KHOU a anunțat, citând trei surse distincte, că cel puțin opt persoane au fost ucise.

UPDATE 22:50
Printre răniți se află și un fost polițist.

UPDATE 22:48 Suspectul a folosit două arme deținute în mod legal de tatăl său: o pușca și un 38-revolver. Nu este clar dacă tatăl său știa că le luase.

UPDATE 22:37 Guvernatorul din Texas a declarat că dispozitivele explozive, inclusiv un cocktail molotov, au fost găsite în casa suspectului, în vehiculul sau, precum și în jurul școlii. Dimitrios Pagaourtzis le-a spus polițiștilor că intenționa să se sinucidă, însă că nu a avut curajul să își ia propria viață. 

"O persoană sau două" de interes au fost, de asemenea, interogate, potrivit guvernatorului, citat de Sky News si de CNN.

Acesta descrie atacul drept "unul dintre cele mai atroce pe care le-a văzut vreodată în istoria atacurilor care au avut loc în școli din Texas".

UPDATE 22:20 Guvernatorul din Texas, Greg Abbott, spune că 10 persoane au fost ucise și alte 10 rănite, potrivit Sky News.

UPDATE 22:05 CNN și Sky News anunță că ar fi vorba despre 10 morți.

UPDATE 21:44 Șeriful care se ocupă de caz, Ed Gonzalez, a declarat că există între 8 și 10 victime, atât studenți, cât și adulți. 
Politia a reținut un suspect: este vorba despre un băiat de 17 ani, Dimitrios Pagaourtzis, scrie Associated Press, citată de Sky News.
"Există o persoană, un suspect, în custodie și o a doua persoană posibil de interes este reținută pentru declarații", a declarat Gonzalez. 

UPDATE 21:29 Un spital din Texas a declarat că a tratat opt pacienți, informează CNN. Potrivit declarațiilor oferite de medici, șase dintre aceștia au fost deja externați. O persoană se află încă în stare critică, iar cealaltă în stare stabilă. Potrivit medicilor, toți opt sunt elevi.

UPDATE 19:44 Poliția caută posibile dispozitive explozive, a anunțat districtul școlar din Santa Fe. 
"Posibile dispozitive explozive au fost localizat în școală și în afara campusului. Forțele de ordine sunt în curs de a le dezamorsa. Școala a fost dezamorsată", potrivit sursei citate. Un șerif a precizat că echipe de geniști se află la fața locului.

UPDATE 18:55 Persoana care a deschis focul este un elev al liceului

UPDATE 2 - Mai multe persoane au fost ucise în atacul de la liceul din Santa Fe, au informat pentru CNN două surse din rândul forțelor de ordine.

Este cel de-al treilea atac armat produs într-o școală din SUA în ultimele șapte zile și cel de-al 22-lea de la începutul anului.

UPDATE 1-  Mai multe persoane au fost rănite, dar situația este "sub control", a anunțat districtul școlar din Santa Fe, pe pagina sa de Facebook.

"În această dimineață a avut loc un incident într-un liceu care implică un tragător activ", a anunțat pe site-ul său academia Santa Fe Independent school district, fără a preciza instituția despre care e vorba.

Potrivit presei locale este vorba de Santa Fe High School.

"Cineva a intrat cu o pușcă și a început să tragă, iar această fată a fost rănită la picior", a declarat un martor identificat drept Nikki, la televiziunea locală KTRK. Aceasta a precizat că elevii au început să fugă.

Acest oraș este situat la sud-est de Houston.



















3342 vizualizari

  • +17 (37 voturi)    
    101 atacuri de tip "mass shooting" pana in prezent (Vineri, 18 mai 2018, 20:07)

    quietguy58 [utilizator]

    In US s-au inregistrat pana acum 101 atacuri de tip "mass shooting".

    Link:
    http://www.shootingtracker.com/
    http://www.gunviolencearchive.org/reports/mass-shooting

    Ca de obicei, politicienii se vor bate cu "caramida in piept", vor spune rugaciuni si nu vor lua nici o masura concreta.
    • -16 (22 voturi)    
      . (Sâmbătă, 19 mai 2018, 2:31)

      Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      ce minciuna grasa, un om ucis e crima dar nu e "mass shouting" dupa cum majoritar se arati in tabelul tau,
      in Suedia staistica arata 1 crima la 100 000 locuitori, ROmania 3 la 100 000, in SUA statistica arata 4.5 crime la 100 000 de locuitori, iar in Rusia e 9 crime la 100 000, in Venezuela 20 crime la 100 000.

      daca e sa luam in considerare ca in SUA fiecare persoana poseda arme acasa... inchipuitiva ca in Rusia(unde posesia armei e interzisa) sau in Venezuela fiecare are arme inclusiv automate, atunci statistica ar fi ca pe timpul razboiului
      • +3 (3 voturi)    
        Statistici (Sâmbătă, 19 mai 2018, 16:47)

        ganz [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

        Americans are 10 times more likely to be killed by guns than people in other developed countries, a new study finds.

        Compared to 22 other high-income nations, the United States' gun-related murder rate is 25 times higher. And, even though the United States' suicide rate is similar to other countries, the nation's gun-related suicide rate is eight times higher than other high-income countries, researchers said.

        The review of 2010 World Health Organization data also revealed that despite having a similar rate of nonlethal crimes as those countries, the United States has a much higher rate of deadly violence, mostly due to the higher rate of gun-related murders.

        The researchers also found that compared to people in the other high-income nations, Americans are seven times more likely to die from violence and six times more likely to be accidentally killed with a gun.

        "More than two-thirds of the homicides in the U.S. are firearm homicides and studies have suggested that the non-gun homicide rate in the U.S. may be high because the gun homicide rate is high."

        Even though it has half the population of the other 22 nations combined, the United States accounted for 82 percent of all gun deaths. The United States also accounted for 90 percent of all women killed by guns, the study found. Ninety-one percent of children under 14 who died by gun violence were in the United States. And 92 percent of young people between ages 15 and 24 killed by guns were in the United States, the study found.

        These results are consistent with the hypothesis that our firearms are killing us rather than protecting us.

        https://www.cbsnews.com/news/how-u-s-gun-deaths-compare-to-other-countries/
  • +2 (38 voturi)    
    poate erau teroristi... (Vineri, 18 mai 2018, 21:17)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    sau au folosit copii ca scut uman...
    Ba nu, americanii nu sunt barbari ca altii!
  • +22 (36 voturi)    
    iar?! (Vineri, 18 mai 2018, 22:18)

    liviu_ [utilizator]

    serios frate... cand se potolesc?!
    lupta importriva terorismului, dar mor mai multi elevi in atacuri la scoala decat mor in tarile civilizate din cauza terorismului....

    dar na... pt trump si pretinii $ e mai important decat viata oamenilor...

    dar lasa ca le da trump arme la toti... o sa iasa CS pe viu in scoli .... dar macar vindem mai multe arme... uraaaa!
    • +19 (19 voturi)    
      Eu nu inteleg un lucru (Sâmbătă, 19 mai 2018, 8:12)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      De ce nu interzic armele de asalt? Nu incalca constitutia daca fac asta si nici dreptul la aparare.
      • +18 (18 voturi)    
        simplu (Sâmbătă, 19 mai 2018, 9:20)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Nu le interzic pentru ca industria armelor,care face multe mii de miliarde de $ anual din vanzari,are interesul sa vanda in continuare.Iar din aceasta industrie vin FOARTE multi bani pentru campanii electorale la toate nivelurile si pentru ambele partide.
  • -13 (23 voturi)    
    poate o sa va mai ajute sa intelegeti (Vineri, 18 mai 2018, 23:49)

    blec-bierd [utilizator]

    ca romania =/= usa

    https://www.youtube.com/watch?v=APC2jnOSfhQ
    https://www.youtube.com/watch?v=SDlSVE0X3Ao

    degeaba va dati cu parerea aici pe o chestiune despre care nu stiti destule. nu intelegeti care e mentalitatea si cultura americana.
    • +11 (11 voturi)    
      .... iarta-ne ...... (Sâmbătă, 19 mai 2018, 15:18)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui blec-bierd

      Ne dam cu parerea pentru ca o tara care se pretinde (si este in multe privinte) este incapabila sa-si apere cetatenii pe propriul teritoriu ! Este invocat mereu "the second ammendament" - dreptul de a poseda o arma pentru aparare. Atunci ce rol are POLITIA ? Sa adune mortii si sa caute criminalii-posesori de arme ? Totdeauna nevinovatii platesc cu viata. Si cateva link-uri lamuritoare despre posesia de arme in Japonia (dar nu, noi suntem americani deci prin definitie "destepti")
      www.youtube.com/watch?v=NDodwo5vBfI
      www.youtube.com/watch?v=OP_K_wEbX44
  • +17 (29 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 19 mai 2018, 0:55)

    liviu_ [utilizator]

    "Suspectul a folosit două arme deținute în mod legal de tatăl său: o pușca și un 38-revolver. Nu este clar dacă tatăl său știa că le luase."

    vreau ca "inteligentii" care urla cat de bine e sa se poata detine legal arme sa dea si argumente... nu economice va rog... ma refer la aia care au sarit cu minusurile...
    si lasati si vrajeala cu libertatea... ca libertatea nu inseamna dreptul de a-l omora pe celalalt!
    • -20 (24 voturi)    
      . (Sâmbătă, 19 mai 2018, 2:41)

      Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      dar cine e vinovat ca tatal nu are "depozit" sa pastreze corespunzator armele, cine e vinovat ca tinarul poate are probleme mintale sau e dezichilibrat ?
      si daca la mine in casa intra cineva periculos cu arma si eu nu pot sa ma apar ?
      teroristii au folosit automobile si au calcat oameni, acuma inseamna ca sa interzicem automobilele ? cutitul de bucatarie si curentul electric la fel poate ucide. totul depinde de cine si cum le foloseste. nu arma ucide, ucide acel ce apasa pe tragaci.
      • +17 (17 voturi)    
        Cu mașina (Sâmbătă, 19 mai 2018, 6:37)

        jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

        ...poți să te duci la serviciu, cu cuțitul poți să toci ceapă, cu electricitatea poți să te uiți la televizor. Cu arma poți numai să omori.

        Și apropo, dacă tot facem analogii din astea prostești: ca să conduci o mașină îți trebuie permis, mașina e înregistrată și catalogată, de ce n-ar fi la fel și cu armele?
      • +16 (16 voturi)    
        Mare ti-e gradina... (Sâmbătă, 19 mai 2018, 8:17)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

        Ai preluat si tu mesajul lui Trump cu cutitul. Frate, voi ganditi, sau doar repetati mecanic ce va zice tembelul ala?

        Armele de asalt sunt mult mai periculoase decat un cutit sau o masina. Daca ar fi fost legale in Europa, cred ca ar fi fost macel. Vezi Bataclan unde au fost folosite arme automate. Din fericire sunt greu de procurat, motiv pentru care teroristii se descurca cu ce au, insa si numarul victimelor este foarte redus comparativ, de exemplu, cu un atac intr-un liceu din SUA.
    • -8 (10 voturi)    
      Argument (Sâmbătă, 19 mai 2018, 5:44)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cred ca n-ai auzit de "straw man" in viata ta, de apelezi cu atata usurinta
    • -9 (15 voturi)    
      Lasa bre ca si daca is ilegale (Sâmbătă, 19 mai 2018, 7:21)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cine are nevoie face rost. Chiar si fara arme de foc in Romania ai 3 crime la suta de mii comparativ cu 4.5 la americani sau 9 la rusi, e un comment mai sus. Si tine cont ca romanii sunt un popor pasnic si prietenos. Stii care e raspunsul la why do we kill people??? Human nature!!!
  • -17 (17 voturi)    
    Bilant (Sâmbătă, 19 mai 2018, 5:41)

    Setalcott [utilizator]

    In acelasi timp, 100 de oameni au murit intr-un accident aviatic. Ce parere aveti: vor da buzna "liberalii" sa ceara interzicerea avioanelor?
    • +16 (16 voturi)    
      De unde... (Sâmbătă, 19 mai 2018, 10:00)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      ...apareti voi astia cu un singur neuron si ala schiop ? Cei 100 de morti de la ACCIDENTUL aviatic la fel ca toti cei morti in diverse ACCIDENTE nu au vrut nici ei nici pilotul sa moara.In clipa in care scoti pistolul din sertar si il iei cu tine VREI sa omori pe cineva,nu e accident e INTENTIE.
      • -13 (13 voturi)    
        Numaratul neuronilor (Sâmbătă, 19 mai 2018, 15:16)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Mai apar si altii fara absolut nici un neuron care vor sa interzica ceva pentru toata lumea pentru o intentie a cuiva care e deja ilegala. Deci nu interzicem avioanele pentru accidentul din Cuba, le interzicem pentru accidentele de la 11 septembrie.
  • +16 (16 voturi)    
    "ne putem aștepta la vești proaste"!!!!!! (Sâmbătă, 19 mai 2018, 10:00)

    iodixit [utilizator]

    bai nea trump, sigur esti cazut in cap.
    "Este cel de-al treilea atac armat produs într-o școală din SUA în ultimele șapte zile și cel de-al 22-lea de la începutul anului." - teroristii nuci nu mai au ce sa faca pe acolo, ca-si fac singuri rau.
    cred ca din creierul zbuciumat a lui trump, idea de control al armelor a zburat de mult, daca a fost vreodata pe acolo!
  • +12 (14 voturi)    
    orice popor civilizat (Sâmbătă, 19 mai 2018, 11:16)

    N.S. [utilizator]

    are un regim foarte strict al armelor si munitiilor. nu le considera jucarii, pentru ca nu sunt! doar US a ramas cu mentalitatea vestului salbatic!
  • +8 (12 voturi)    
    arme de foc (Sâmbătă, 19 mai 2018, 14:56)

    costelm [utilizator]

    poate ca trump va reveni
    si va initia modificarea amendamentului II la constitutia sua in sensul restrangerii drastice a dreptului americanilor de a detine arme de foc oricat de mari ar fi interesele financiare
    altfel drame de genul asta o sa se repete si o sa ajunga americanii sa aiba mai multi decedati in astfel de intamplari decat in razboaie
  • 0 (4 voturi)    
    apropo (Sâmbătă, 19 mai 2018, 16:03)

    srpc [utilizator]

    foarte multe din aceste atacuri in licee au drept cauza trauma psihica la care a fost supus agresorul cand era elev prin bullying; de ce nu sunt pusi cu botul pe labe jmekerii din scoli? ar fi o masura excelenta de reducere a atacurilor; valabil si in Romania, evident
  • +4 (4 voturi)    
    Sua, tara prostilor (Sâmbătă, 19 mai 2018, 16:30)

    tordz [utilizator]

    care cred ca daca au arma sunt protejati. Se vede cat de protejati sunt !
  • +1 (1 vot)    
    38-revolver? (Duminică, 20 mai 2018, 6:01)

    g_margot [utilizator]

    de ce nu revolver de calibru 38?