Război al declarațiilor între Israel și Turcia, după baia de sânge din Fâșia Gaza / Erdogan către Netanyahu: Citește cele 10 porunci

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 15 mai 2018, 21:06 Actualitate | Internaţional


Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Președintele turc Recep Tayyip Erdogan a calificat marți Israelul drept "stat apartheid" și l-a acuzat pe premierul Benjamin Netanyahu că are "sânge palestinian pe mâini", pe fondul unui război al declarațiilor între cele două țări, după ce zeci de palestinieni au murit luni sub gloanțele israeliene în Fâșia Gaza, scrie AFP.

Turcia a cerut marți ambasadorului Israelului să părăsească temporar țara. În replică, Israelul a ordonat consulului general al Turciei la Ierusalim să părăsească țara.

Turcia și Israel și-au normalizat relațiile la sfârșitul lui 2016, după o gravă criză declanșată de un raid israelian asupra unei nave a unui ONG turc care se îndrepta spre Fâșia Gaza, în 2010.

De atunci, cele două părți și-au intensificat cooperarea, în special în domeniul energiei, dar Erdogan, un fervent apărător al cauzei palestiniene, continuă să critice în mod regulat politica israeliană față de palestinieni.

Provenit din mișcarea islamo-conservatoare, Erdogan nu și-a ascuns susținerea pentru mișcarea islamistă Hamas din Gaza, inamic declarat al autorităților israeliene. Acest discurs găsește ecou în rândul electoratului tradițional al lui Erdogan, care candidează pentru un nou mandat la alegerile anticipate din 24 iunie, și i-a permis să-și construiască o anumită popularitate în lumea arabo-musulmană.

Încă de luni seara, după uciderea a 60 de palestinieni care manifestau la granița Gaza împotriva transferării ambasadei americane la Ierusalim, Erdogan a acuzat Israelul de "terorism de stat" și de "genocid".

„Citește cele zece porunci”

Marți, ambasadorul israelian la Ankara, Eitan Naeh, a fost convocat la ministerul turc al Afacerilor Externe, unde i s-a cerut să revină în țara sa "pentru un anumit timp". Cu o zi în urmă, Turcia își rechemase ambasadorul la Tel-Aviv pentru consultări.

Israelul a ripostat ordonând consulului general turc la Ierusalim "să revină în țara sa pentru un anumit timp".

Iar Netanyahu a replicat la criticile lui Erdogan afirmând că nu primește "lecții de morală" de la președintele turc.

"Erdogan este printre cei mai mari susținători ai Hamas și nu încape nicio îndoială că înțelege perfect terorismul și masacrele. Sugerez să nu ne dea lecții de morală", a afirmat Netanyahu, citat într-un comunicat.

Această reacție a lui Netanyahu pare să fi provocat o ieșire de o violență rară la adresa Israelului din partea președintelui turc.

"Netanyahu este premierul unui stat apartheid care ocupă teritoriile unui popor fără apărare de peste 60 de ani, încălcând rezoluțiile ONU. Există sânge palestinian pe mâinile sale și nu își poate acoperi crimele atacând Turcia", a scris Erdogan pe contul său de Twitter.

"Vrei o lecție de umanitate? Citește cele zece porunci", a adăugat Erdogan, la adresa lui Netanyahu.

Reconsiderarea relațiilor cu Israelul


Anterior, premierul turc Binali Yildirim a cerut țărilor musulmane care au relații cu Israelul să le „reconsidere".

Yildirim a cerut organizarea, vineri, în Turcia, a unui "summit extraordinar" al Organizației Cooperării Islamice (OCI), care are 57 de membri.

Turcia deține președinția în exercițiu a OCI, care s-a reunit în summit în decembrie, la Istanbul, la cererea lui Erdogan, pentru a condamna decizia lui Donald Trump de a muta ambasada americană la Ierusalim.



















8083 vizualizari

  • +9 (25 voturi)    
    am o presimtire (Marţi, 15 mai 2018, 21:16)

    levierul [utilizator]

    Presimt ca Veorica Vaselica s-a dus si acolo si dincolo ca sa ii imapce pe toti , pentru ca i-a zis stapanu ei ca ea este o "necoflictuala" si ca urmare o sa rezolve criza. O sa vedeti ca ii fac toti statuie.
  • +22 (32 voturi)    
    ce e omul..? o carcasa ce expira in 80 de ani (Marţi, 15 mai 2018, 21:25)

    rov [utilizator]

    in schimb unele carcase au puterea de a "expira" milioane de carcase inainte de termen...
    Un asemenea specimen e erdogan, cel care putea expira acum 2 ani daca omenirea avea noroc...
    • 0 (20 voturi)    
      Erdogan e mai nenorocit decat (Miercuri, 16 mai 2018, 10:15)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Benjiamin Netanyahu. Daca ar fi sa aleg intre 2 rele, as alege raul cel mai mic, adica pe Netanyahu. Macar el nu vine sa isi raspandeasca cu forta credinta in alte tari, nu comite atentate, nu aduce valuri de imigranti si nu face moschei in piata Presei Libere. Evreii isi au marile lor pacate, dar se multumesc doar la zona lor+Palestina+Cisiordania+fasia Gaza+inaltimile Golan, nu ii vezi prin Europa cu bombe si atentante. Pe de alta parte nici nu am auzit de evreu sa iti puna sabia la gat ca sa treci la mozaism...pe cand de turci care sa faca acest lucru am auzit cu totii.
      • +1 (11 voturi)    
        daca e sa alegi (Miercuri, 16 mai 2018, 11:29)

        yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        intre ciuma si holera....se gasesc argumente de ambeleparti
        • -3 (7 voturi)    
          holera se previne mai usor decat ciuma (Miercuri, 16 mai 2018, 15:58)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

          se previne prin fierberea apei.
      • 0 (0 voturi)    
        cel putin 12 (Miercuri, 16 mai 2018, 20:17)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Vad ca sunt cel putin 12 adepti Ilici aici, ti-au dat minusuri!

        Desi aprecierea ta este insotita de ARGUMENTE, car arat perfect ca ai dreptate!
        Numai pedeseristii pot sa dea minus faa sa explice DE CE, sa aduca contra-argumente, valabile sau nu!
  • +16 (26 voturi)    
    Da (Marţi, 15 mai 2018, 21:27)

    mitg [utilizator]

    Doi maimutoi ajunsi la butoane din exces de desteptaciune populara.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 16 mai 2018, 14:43)

      gushpi [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ceea ce ne dorim și nouă... :(
  • +10 (46 voturi)    
    Ce ar fi vrut sultanul? (Marţi, 15 mai 2018, 21:36)

    A.Corneliu [utilizator]

    Ce ar fi vrut sultanul macelar de la Ankara?
    Ar fi vrut ca hoardele salbatice din Gaza sa fie lasate sa navaleasca in Israel?
    Regret. Never.
    • -2 (22 voturi)    
      faptele raman: 60 de civili ucisi de Israel (Miercuri, 16 mai 2018, 8:50)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      restul e gargara!
      • +6 (12 voturi)    
        dar Erdogan cati kurzi a omorat? (Miercuri, 16 mai 2018, 10:16)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        600? 6000? 60 000?
        Greu de spus.
        • -3 (9 voturi)    
          Ieri? (Miercuri, 16 mai 2018, 10:49)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Niciunul. In trecut? Multi. la fel ba Netanyahu.

          Inteleg ca a fi criminal e chestie de numar? Daca eu ucid 2 nevinovati, nu conteaza, pentru ca X a ucis 4?
          • +1 (3 voturi)    
            ba da, conteaza. (Miercuri, 16 mai 2018, 16:01)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

            Conteaza si daca uzici unul, si daca ucizi dai sau mai multi...dar daca ucizi foare multi se numeste genocid sau crima impotriva umanitatii, si este mai grav decat crima simpla.
        • +2 (8 voturi)    
          crimele (Miercuri, 16 mai 2018, 11:31)

          yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          unuia justifica crimele celuilalt? Mai mediteaza asupra intrebarii putin inainte de a te apuca sa raspunzi Inainte de pro israelian esti om (sau nu)
          • +1 (3 voturi)    
            dar cel care a facut crime mai (Miercuri, 16 mai 2018, 15:59)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

            multe decat criminalul este indreptatit sa judece pe criminal? Erdogan asta face.
      • +4 (8 voturi)    
        gargara (Miercuri, 16 mai 2018, 11:08)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        este partea cu "civilii". Ai citit informatiile / lista cu cei decedati si cati dintre ei erau militanti Hamas?
        • +1 (3 voturi)    
          au publicat deja listele in Haaretz? (Miercuri, 16 mai 2018, 11:45)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

          ce rapid s-au miscat...
          • 0 (0 voturi)    
            pasol, cioloveci ! (Joi, 17 mai 2018, 22:45)

            baimarean [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

            1) http://www.foxnews.com/world/2018/05/16/hamas-admits-most-killed-in-gaza-violence-were-its-members.html

            2) https://abcnews.go.com/International/wireStory/us-lead-guatemala-moves-embassy-jerusalem-55199162

            Isreal LIVES, ti-amintesti ?!
        • +1 (1 vot)    
          nu are sens sa "discuti" (Miercuri, 16 mai 2018, 20:19)

          iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

          Nu are sens sa "discuti" cu trollul kaghebist!
          isi face doar meseria!
          50 dintre "civilii nevinovati" erau membrii Hamas!
    • +1 (17 voturi)    
      Puteau sa nu insiste sa mute Capitala. (Miercuri, 16 mai 2018, 8:51)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Ierusalimul este un loc important pentru 3 religii. Te gandesti ca ar fi deschis o carte de istorie.
      • +1 (5 voturi)    
        Ierusalimul... (Miercuri, 16 mai 2018, 16:17)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Ierusalimul este capitala Israelului inca din 1948.
        Nu a fost niciodata in alta parte.
    • +6 (10 voturi)    
      @A.Corneliu (Miercuri, 16 mai 2018, 10:25)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Hoardele salbatice??? Asta nu suna precum tigani imputiti, romani puturosi, bozgori, bulgari cu ceafa lata?

      In mod normal, Ierusalimul ar trebui sa fie un oras liber.. (precum Roma in WWII)..
      • 0 (4 voturi)    
        eh, cand rasistii au access pe forumuri... (Miercuri, 16 mai 2018, 10:47)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

        ..
  • +20 (38 voturi)    
    Sustinatorul guvernului terorist hamas (Marţi, 15 mai 2018, 23:35)

    asistat [utilizator]

    da lectii de pace... Nu stiu daca inainte sau dupa ce s-a spalat pe maini de sangele kurzilor masacrati de armata turca...
    • -6 (12 voturi)    
      Stii ca nu e bine ce ai facut. (Miercuri, 16 mai 2018, 8:49)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Cand "Sustinatorul guvernului terorist hamas" iti da lectii de morala. Care e urmatorul nivel? Lectii de morala de la nazisti catre Israel?
    • -1 (17 voturi)    
      de parca penalul Netanyahu (Miercuri, 16 mai 2018, 9:21)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      cu mainile nespalate de sangele palestinienilor o fi un inger!!
      • 0 (12 voturi)    
        are mai putin sange pe maini in comparatie (Miercuri, 16 mai 2018, 10:17)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        cu Erdogan. Asa cum am scis mai sus, daca ar fi sa aleg, as alege raul cel mai mic, adica pe Netanyahu
  • +4 (16 voturi)    
    ...dezechilibru diplomatic... (Miercuri, 16 mai 2018, 7:25)

    baligosul [utilizator]

    După asasinarea unor protestatari palestinieni de niște evrei înarmați, cu cetățenie israeliană, Turcia a anunțat că își retrage ambasadorul de la Tel Aviv, a convocat ambasadorul Israelului și la anunțat că pentru o perioadă trebuie să plece din Turcia, măsură urmată de decizia guvernului israelian care a comunicat consulului Turciei că trebuie să părăsească Israelul...
    Israelul care e o ,,putere mondială în devenire", iar Turcia se dorește conducătorul statelor a căror populație e preponderent musulmană...
    Și cînd mă gîndesc că în urmă cu cîțiva ani, Turcia accepta ca apa unui rîu să fie captată și exportată prin conducte în Israel, și că achiziționa echipament militar de la israelieni...
    • -6 (8 voturi)    
      Si cum ajungea (Miercuri, 16 mai 2018, 8:29)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      apa aceea in Israel. Direct ? Sau a fost un vis .
      • +1 (1 vot)    
        ...ești neatent... (Miercuri, 16 mai 2018, 10:36)

        baligosul [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Rîul urma să fie îndiguit iar apa urma să fie transportată prin conducte, totul era pregătit, acorduri cu terți, etc...
  • +5 (11 voturi)    
    Cine ce sa citeasca? (Miercuri, 16 mai 2018, 8:03)

    BEDE [utilizator]

    Si adica arabii sa citeasca mai ales pasajele din Quran care indeamna sa-i nimiceasca pe necredinciosi si care soun ca evreii sunt maimute? In schimb, israelienii sa nu ucida, ci sa se lase ucisi?
    Cateva zeci de victime intre palestinieni - nu-I deloc placut. Dar, la cat de infierbantati sunt in general palestinienii, chiar ca israelienii au aratat retinere, ca altfel ar fi fost sa ucida cateva mii.
    A! Si cele zece porunci nu spun sa nu te aperi atunci cand cineva ameninta sa te ucida, ci doar sa nu comiti crima. Dar, ma rog, orice text poate fi sucit si orice fape pot fi prezentate distorsionat dupa interese.
    Nu ca israelienii ar fi niste oameni foarte pasnici, dar la cum se arata a fi palestinienii, daca nu se apara ar trebui ca statul Israel sa se desfiinteze complet si toti evreii sa fuga in Europa si in America - ceea ce nu se va intampla.
    • +2 (12 voturi)    
      evreii sunt oameni pasnici (Miercuri, 16 mai 2018, 10:23)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      mai ales in comparatie cu turcii si arabii. Toti evreii pe care i-am cunoscut s-au remarcat prin altceva si nu prin violenta (simt al afacerilor, zgarcenie, simtul profitului, lipsa intelegerii si a milei fata de altii, comportament de vataf)....dar nici macar unul nu a fost violent.
      Cat despre arabi, una doua ridica tonul si fac scandal. Chiar zilele trecute am vazut unul care facea scandal intr-o farmacie Sensiblue, pe motiv ca de ce i-a facut farmacista observatie ca baietelul lui arunca cu medicamentele pe jos. ,,Va cumpar toata farmacia si va dau afara, nu imi spui tu mie ce sa fac, ca iti cumpar toate medicamentele daca vreau, e problema mea daca baiatul meu distruge ceva nu a ta" , asa le spunea arabul farmacistelor.
      • 0 (6 voturi)    
        Eternele generalizari... (Miercuri, 16 mai 2018, 13:00)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ... pripite, sa nu folosesc un termen mai dur.
        Cunosc eu cinci evrei si toti sunt non-violenti, in schimb am intalnit un arab violent (in limbaj) si mitocan.
        Date fiind "dovezile" de mai sus, concluzia irefutabila e ca evreii sunt pasnici, arabii nu, asa ca primii pot omora oricati dintre ailalti si e OK, intotdeauna ceilalti vor fi fost de vina.
        Serios, oameni buni - voi chiar n-aveti alta treaba decat sa postati de-astea pe net?!?

        Altfel, in opinia mea dpdv istoric toti sunt de vina, pentru ca si unii si altii au cultivat aproape neincetat, cu putine si temporare exceptii (cum ar fi cele ale lui Yitzak Rabin - asta ca tot veni vorba de cat de pasnici si non-violenti sunt toti evreii, stimate domn bancher) politici de confruntare si de ura.
        In cazul de fata insa, privit punctual, as zice ca responsabilitatea principala pentru aceste morti o poarta liderii palestinieni, pentru ca stiau foarte bine ca starnind aceasta revolta ii pun pe israelieni cu spatele la zid, fara sa le lase alta posibilitate decat sa-i opreasca pe protestatari cu gloante. Alterrnativa pentru israelieni fiind complet inacceptabila, riscul de anihilare a statului lor.
        Asa ca, desi elementul care a provocat criza vine. ce-i drept, de la Israel si de la SUA, raspunsul liderilor palestinieni e de un cinism absolut, ei practic isi folosesc oamenii ca arme.
        Ingrozitor.
        Si-n toata nebunia de-acolo, hop si tanti Veorica sa se traga-n poza cu Netanyahu.
        • +2 (4 voturi)    
          nu am facut deloc o comparatie pripita (Miercuri, 16 mai 2018, 16:09)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          am lucrat in SUA si acolo am avut de-a face cu o multime de angajati evrei si arabi.
          Parerea mea, avand in vedere experientele personale, este ca evreii sunt mult mai civilizati si mai occidentali decat arabii. Au o nuanta de cultura occidentala in ei, incepand cu felul in care se imbraca, cum vorbesc si cum se comporta. Lasa doamnele sa intre primele la lift, se ridica sa dea locul unei doamne in varsta etc.
          La arabi era exact pe dos: barbatul intra primul la lift, nu se ridica de pe scaun sa fie 10 femei in picioare, si repede le sare tandara la manie, dovedind cat sunt de mahalagii.
          Insa am cunoscut si arabi milosi, asa este
          • +1 (3 voturi)    
            Cititi INAINTE de a raspunde!!! (Miercuri, 16 mai 2018, 16:49)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            N-am spus nimic de comparatii, ci de generalizari pripite - sper ca intelegeti diferenta.
            Doi, intelegeti sper si ca experienta dvs., din America sau de-aiurea (in particular, exemplul cu arabul cel mitocan era din Romania, asta daca nu si-o fi deschis intre timp Sensiblu farmacii si-n US) nu e relevanta statistic.
            Trei si cel mai important, sper ca intelegeti si diferenta dintre gesturi de politete ca acelea de care vorbiti si subiectul articolului, care este despre oameni care omoara alti oameni. Spre surprinderea dvs., probabil, nu toti mitocanii si mahalagiii omoara cu usurinta alti oameni si, invers, buna crestere si buna educatie nu inseamna neaparat ca detinatorul lor nu poate ghida, calm si fara remuscari, drone care la 5000 sau 10000km distanta bombardeaza civili neinarmati.
    • -1 (5 voturi)    
      ...aprofundare... (Miercuri, 16 mai 2018, 10:50)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      @ BEDE, dacă citești textul biblic,Vechiul Testament, vei afla că unui rege evreu, Saul parcă, Dumnezeul său îl trimite la război împotriva unora, și îi cere ca după ce îi învinge, să îi omoare pe toți, bărbați, femei și copii. Regele îi învinge pe ceilalți, dar nu omoară decît bărbații, femeile și copii sunt lăsați în viață, probabil au fost făcuți sclavi. Pentru acest motiv, Dumnezeul evreilor s-a supărat pe Saul și l-a trimis la munca de jos...Poveste ușor romanțată.
    • -4 (6 voturi)    
      Sa citeasca (cititi) Rezolutiile ONU (Miercuri, 16 mai 2018, 11:11)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Daca ar fi asa cum spune Erdogan, ONU s-ar fi sesizat de mult... Fapt e ca Israelul se conformeaza...Hamas/Iran/PLO nu....De aici sangele
  • +5 (11 voturi)    
    Erdogan (Miercuri, 16 mai 2018, 8:31)

    adrian88000 [utilizator]

    nu are ce lectii de buna purtare sa dea.E dictator , e santajist, e criminal. Ar trebui sa taca !
    • +2 (10 voturi)    
      in primul rand e CRIMINAL (Miercuri, 16 mai 2018, 10:23)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Doar ca, la fel ca si la alti dictatori musumani, crimele comise de el nu sunt crime.
  • +6 (14 voturi)    
    erdogan ..... (Miercuri, 16 mai 2018, 8:49)

    viziru [utilizator]

    pai Turcia a ucis 4000 de kurzi numai in ultimele 3 luni si asta intr-o alta tara Siria...... iar idiotu de erdogan ii acuza pe evrei .....
  • +8 (10 voturi)    
    Turcia face un deserviciu mortilor. (Miercuri, 16 mai 2018, 9:14)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Sa nu mai ucida turcii kurzi nevinovati, sa fie ei corecti inatai si apoi sa faca scandal Israelului.
    Doar UE cred ca este credibila in a reactiona fata de Holocaustul pe care il savarsesc evreii!
    • -3 (7 voturi)    
      ...necunoaștere... (Miercuri, 16 mai 2018, 10:42)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Trebuie să citești, și abia apoi să folosești cuvîntul ,,holocaust" care în acceptul evreiesc post WW II înseamnă ardere de tot, citește istorii cu evrei trimși în Polonia ocupată de Germania.
    • +1 (3 voturi)    
      Global Terrorism Database (Miercuri, 16 mai 2018, 12:49)

      Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      http://www.start.umd.edu/gtd/search/

      Alegeti tara, intervalul de timp si gruparea (PKK si/sau TAK) si pe urma vedem cine e nevinovat.
  • +8 (12 voturi)    
    ambii au mainile murdare de sange nevinovat! (Miercuri, 16 mai 2018, 10:07)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    unul de sange kurd, altul de sange palestinian!
    Simplu, nu?
  • 0 (4 voturi)    
    Mutarea ambasadei = Monica Lewinsky II? (Miercuri, 16 mai 2018, 12:34)

    CDBordeianu [utilizator]

    Dar daca mutarea ambasadei nu este decat manevra reusita a Mossadului, dupa ce incercarea precedenta a esuat (cea cu Monica Lewinsky si Clinton)?

    Israelul cere mutarea ambasadei inca din 1980. In 1998 Clinton nu a putut muta ambasada, pentru ca era prea devreme si lumea nu era pregatita. Ca raspuns, Mossadul a aplicat imediat planul “pac la Rasboiu” si a desvaluit presei afacerea Lewinsky.

    Obama a fost prea fidel sotiei si nu a putut fi implicat. Trump insa nu are aspectul unuia care sa refuze o partida ocazionala.

    Daca ipoteza este adevarata, ma gandesc daca nu cumva hackerii care au facilitat alegerea lui Trump nu au fost rusi, ci erau evrei care au lasat numai amprente care sa sugereze ca au fost rusi? Atunci devine clar din ce cauza hackerii au sabotat-o pe Dna Clinton. Din punctul de vedere al Mossadului, ea nu trebuia sa castige presedentia SUA, pentruca nu exista femeie care sa priveasca cu ochi buni cererile celor care i-au ruinat casnicia la batranete. Personal nu cred ca Mr. Clinton nu i-a dezvaluit sotiei toate dedesubturile afacerii Lewinsky, motiv pentru care aceasta nu a uitat, dar l-a iertat.

    ipoteze mi-este sugerata de faptul ca prea dintr-odata si pe nepusa masa, fara vreo pregatire diplomatica prealabila, Trump a anuntat mutarea ambasadei (atentie, dupa ce aparusera vreo 2-3 scandaluri sexuale in care fusese implicat). A anuntat mutarea si probabil sex-scandalurile vor fi uitate.

    Daca ipoteza este adevarata, ma intreb: oare cum se va simti mandrul popor american sa afle ca politica SUA a fost hotarata sau influentata la Tel Aviv?
    • +1 (1 vot)    
      Mandrul popor stie deja chestia asta... (Miercuri, 16 mai 2018, 20:26)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui CDBordeianu

      ... de multa vreme.
      In rest, mi se pare mult prea multa speculatie.