VIDEO Vladimir Putin a inaugurat podul care leagă Crimeea de Rusia, la volanul unui camion / UE denunță o nouă violare a suveranității Ucrainei

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 15 mai 2018, 18:24 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: Captura YouTube
La volanul unui camion portocaliu, președintele Vladimir Putin a inaugurat marți noul pod care leagă Crimeea de Rusia, o investiție uriașă și de o simbolistică puternic, în condițiile în care vizează reducerea izolării peninsulei anexate de Moscova în 2014, scrie AFP.

Vladimir Putin s-a urcat la volanului camionului Kamaz, a tras frâna de mână și a început să meargă pe „Podul Crimeii”. În fruntea unei coloane de zece camioane, acesta a parcurs în 16 minute cei 19 kilometri ai podului care leagă peninsula Kerci, în Crimeea, de peninsula Taman, în sudul Rusiei.

"În mai multe momente ale Istoriei, chiar și sub țari, oamenii au visat ca acest pod să fie construit. Au încercat din nou în anii 1930, 1940, 1950 și, în sfârșit, grație muncii și talentului vostru, acest miracol are loc!", a spus acesta, vorbind despre o "zi excepțională, de sărbătoare, istorică pentru Rusia".

Televiziunea rusă, care a transmis în direct imaginile, a salutat "eroii" care au construit acest pod.

Lansat în februarie 2016, acest șantier imens a fost încredințat de către statul rus societății miliardarului Arkadi Rotenberg, partenerul de judo al președintelui Vladimir Putin.

Potrivit unui decret publicat pe site-ul guvernului, ar fi trebuit să construiască acest pod înainte de decembrie 2018, pentru un cost plafonat la 228,3 miliarde de ruble (2,9 miliarde euro).â


UE a denunțat inaugurarea podului: O nouă violare a suveranității Ucrainei

Acest pod este "o nouă violare a suveranității" Ucrainei, a reacționat marți o purtătoare de cuvânt a UE.

Rusia a construit această infrastructură "fără consimțământul Ucrainei. Acest lucru constituie o nouă încălcare a suveranității și integrității teritoriale a Ucrainei de către Rusia", a spus aceasta.

"Construcția podului vizează continuarea integrării forțate a peninsulei anexate ilegal cu Rusia și izolarea sa de Ucraina, din care face parte în continuare", potrivit sursei citate.

De asemenea, a spus purtătoarea de cuvânt, podul limitează "trecerea navelor prin strâmtoarea Kerci până la porturile ucrainene din marea Azov".

Și premierul ucrainean Volodymyr Groisman a denunțat inițiativa, acuzând Rusia că "violează dreptul internațional". "Rusia va plăti foarte scump", a continuat el.

Crimeea este o destinație populară pentru vacanțele rușilor iar acești turiști constituie una dintre sursele principale de venituri pentru peninsula prețuită plajele și munții de la malul Mării Negre.

Podul, care trece prin insula Tuzla, are o înălțime de 35 de metri la nivelul maxim. Mașinile vor fi autorizate să meargă cu maxim 120 km/h.



















6831 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    E bun de tras in el (Marţi, 15 mai 2018, 18:46)

    un domn [utilizator]

    F35 si RAF il vor testa
  • +8 (14 voturi)    
    The bridge to hell (Marţi, 15 mai 2018, 19:02)

    Wanheda [utilizator]

    Da unde-s postacii, aia bullshevini, sa il laude pe putler???
  • -4 (24 voturi)    
    Crimeea frumoasa (Marţi, 15 mai 2018, 19:05)

    Raju [utilizator]

    Am fost de mai multe ori in Crimeea in vacanta venind din Elvetia. Este o regiune foarte frumoasa unde istoria Rusiei este mereu prezenta.: palatele tarilor, Yalta si gradinile cu plante subtropicaale. Cred ca si constructorii de autostrazi din Romania ar putea invata cum sa termine o lucrare in mai putin de 20 de ani!
    • +11 (11 voturi)    
      si eu am vazut peste tot in lume (Marţi, 15 mai 2018, 20:49)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Raju

      urme ale civilizatiilor mai vechi sau mai noi, dar din 1945 cuceriri si anexari de teritorii nu s-au mai vazut in Europa...
    • +10 (12 voturi)    
      treci pe la caserie ca sa-ti incasezi rublele (Marţi, 15 mai 2018, 21:24)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Raju

      vreo constructie care sa aminteasca de hanatul tatarilor, ai vizittat ?
    • -6 (10 voturi)    
      Așa este (Marţi, 15 mai 2018, 21:34)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Raju

      Dar pregătește-te pentru minusuri, aici nu se poate spune nimic pozitiv despre Crimeea sau Rusia fără să le primești.

      Singurul lucru pe care îl regret față de situația anterioară (când Crimeea era o regiune subdezvoltată a Ucrainei) este necesitatea vizei pentru Rusia, îngreunează mult vizitarea.
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 15 mai 2018, 22:50)

      Nautilus [utilizator] i-a raspuns lui Raju

      Un român verde ar fi zis cam așa:

      - Știți de ce nu e bine să vă afișați cu lucruri prea frumoase? Rămâneți fără ele!
  • +15 (17 voturi)    
    impotenta UE (Marţi, 15 mai 2018, 19:21)

    Cocut [utilizator]

    UE condamna actul, dar nu face nimic...

    Ia sa vedem daca UE boicota campionatul mondial de fotbal din Rusia cum era?!?
    Sau orice altceva....

    Exemplu clar de necoordonare a UE.
    • +9 (9 voturi)    
      .... condamnare .... (Marţi, 15 mai 2018, 20:41)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Cocut

      Condamnam, condamnam si Germania nu mai stie ce conducte sa faca pana in Rusia.
  • 0 (12 voturi)    
    qui naiba (Marţi, 15 mai 2018, 19:23)

    Stapanu [utilizator]

    ii pasa de ukraina?! 1/3 din teritoriul lor actual e datorat raptului... nationalisti primitivi
  • -7 (7 voturi)    
    CNAIR, se aude? (Marţi, 15 mai 2018, 21:31)

    Nyk1 [utilizator]

    Luați aminte: așa se construiește o autostradă și așa se și inaugurează!

    Putin însuși garantează pentru o bună lucrare din partea inginerilor ruși, deoarece își pune la bătaie propria piele testând siguranța podului la încărcătură sporită (un convoi întreg de megacamioane)

    Nu m-aș mira să ajungă în 2030 cu autostrada până la Reni (la granița cu Moldova și România) în ritmul acesta. Cu tot cu „preluarea” raionului Odessa.

    Măcar la noi la graniță s-ar opri sigur - s-ar împotmoli tancurile pe îngustul drum național cu gropi care ar urma.
    • +8 (8 voturi)    
      ... (Miercuri, 16 mai 2018, 2:14)

      guest3 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Asta e doar actiune de PR sa arate ce tare e Putin. Testarea adevarata probabil s-a facut inainte, cu camioanele PLINE nu goale cum era al lui Putin
      • +4 (4 voturi)    
        Precis asa au facut (Miercuri, 16 mai 2018, 7:00)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui guest3

        pentru ca pe vremea lui Gorbaciov un pod s-a prabusit sub camioanele incarcate. S-a dat la CNN. Romania atunci era inca in "epoca de aur".