Anunțul de retragere a SUA din acordul nuclear cu Iran a mărit cotațiile petrolului la 77 de dolari

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 11 mai 2018, 12:02 Actualitate | Internaţional


Sonda petrol
Foto: Flickr
Cotațiile la zi ale barilului de petrol au crescut vineri la 77,25 de dolari, iar în contractele Futures au depășit pragul de 71 de dolari, pe fondul tensiunilor geopolitice care vizează cea mai mare regiune producătoare de țiței din lume, relatează Mediafax, citând Bloomberg.

Cotațiile petrolului Brent au urcat vineri la 77,25 de dolari pe baril, în timp ce petrolul brut West Texas Intermediate (WTI) a ajuns la 71,26 de dolari pe baril.

Contractele Futures pentru luna iulie a petrolului WTI a ajuns la 71,28 de dolari/baril în Londra, iar contractile Futures cu scadență în luna iulie la petrolul Brent a ajuns la 77,29 de dolari pe baril.
Creșterea prețurilor la țiței vine în contextul în care președintele american Donald Trump a anunțat că Statele Unite se vor retrage din acordul nuclear semnat de marile puteri cu Iranul în anul 2015, și au impus statului din Golful Persic cu sancțiuni, ceea ce ar putea reduce exporturile celui de-al treilea producător din partea OPEC, notează Bloomberg.

Goldman Sachs Group a semnalat că sancțiunile ar putea împinge prețurile țițeiului peste previziunile sale, iar Bank of America a precizat că prețurile au putea să crească până la 100 de dolari în acest an, mai arată Bloomberg.

Conflictul dintre Israel și Iran a venit imediat după ce SUA a ieșit din înțelegerea nucleară, iar acest lucru va continua să fie „un risc geopolitic în curs”, a declarat Kim Kwangrae, analist pe piețele sw mărfuri la Samsung Futures Inc.

Preşedintele american, Donald Trump, a anunţat marţi seară decizia de retragere a Statelor Unite din acordul nuclear semnat de marile puteri cu Iranul în anul 2015.



















894 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    trupm (Vineri, 11 mai 2018, 12:06)

    tearoftime [utilizator]

    Sa mai zica cineva ca Trumpy nu face jocurile Rusiei, tinand cont cat de tare au fost afectati acestia de scaderea pretului petrolului... sad but true.
    • -3 (9 voturi)    
      Nice try (Vineri, 11 mai 2018, 12:32)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui tearoftime

      În 2015 când a intrat JCPOA în vigoare, petrolul era undeva pe la 40-50 $. Între timp, cu tot cu aportul suplimentar (teoretic) al petrolului iranian, iată că am ajuns la 70$. Nu ar fi trebuit să scadă ?

      Răspunsul e: nu neapărat. După cum nici acum, dacă SUA au făcut o mișcare bruscă, nu va însemna că prețul va crește pe termen lung (dincolo de panica și speculațiile de moment). Prețul petrolului e determinat exclusiv de cerere și ofertă, nu de strănuturile lui Trump și migrena ayatollahului.

      Dacă tot ați adus vorba de Putin, v-aș ruga să remarcați că perioada în care petrolul avea un preț sub 30 USD nu a avut practic niciun impact asupra capabilității regimului lui Putin de a se comporta în continuare după bunul său plac. A avut impact doar asupra vieții cotidiene a rușilor, dar cum lui Putin nu-i pasă de asta, efectul a fost zero.

      Chiar și presupunând că mișcarea lui Trump ar duce la creșterea pe termen lung a prețului petrolului, de ce vă gândiți că face asta din dragoste pentru Putin ? De ce nu ne-am gândi că o face pentru America, acum exportator net de hidrocarburi ? Trump a zis de un miliard de ori că pentru el America e cea mai importantă, Nu Rusia, nu China, nu Europa. Cu toate astea, e plin de „iesperți” care știe ei mai bine că de fapt Trump e omul rușilor. Vă sugerez să-i șoptiți lui Robert Mueller pontul ăsta, și așa e în pană de idei și povestea lui cu interferența rusească moare încet.
      • +3 (7 voturi)    
        "Trump a zis de un miliard de ori că (Vineri, 11 mai 2018, 12:59)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        pentru el America e cea mai importantă, Nu Rusia, nu China, nu Europa."
        Pai te iei dupa ce spune un politician????
        Daca-i asa atunci si pt Dragnea si tariceanu si toti ceilalti politicieni conteaza numai Romania. Nu-i intereseaza pensiile si legile speciale. Alea le-au acceptat ca sa faca un bine Romaniei!
        • -3 (7 voturi)    
          Până una alta (Vineri, 11 mai 2018, 13:10)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

          ...Trump e cam singurul politician în viață care face ceea ce a promis în campanie. Așa că, până la proba contrarie, sunt tentat să iau de bun ce zice. Și se pare că sunt și alții - de exemplu little Kim, care parcă nu mai face pe nebunul cu același aplomb.
          Da, știu, Trump strică piața politicii cu prostul lui obicei de a se ține de promisiuni. Tocmai de aia nici nu e prea popular printre alți politicieni, americani sau de aiurea.
          • +2 (4 voturi)    
            daca face si zidul, il cred! (Vineri, 11 mai 2018, 13:26)

            kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

            Ca pana acum a facut doar vorbe!
          • +1 (1 vot)    
            Da, face ce a promis (Vineri, 11 mai 2018, 21:58)

            kent8 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

            numai ca a promis numai tampenii.
        • -3 (3 voturi)    
          Dragnea și Tăriceanu trăiesc din bani publici (Vineri, 11 mai 2018, 16:00)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

          Trump era miliardar înainte de a deveni politician.
  • +2 (12 voturi)    
    Asta era si ideea (Vineri, 11 mai 2018, 12:24)

    banel [utilizator]

    Toata sarada asta s-a facut din interese economice, interese care favorizeaza Rusia si Arabia Saudita.

    Ce nu inteleg trumpistii e faptul ca toata treaba asta va avea impact negativ in buzunarul lor.
    • -3 (3 voturi)    
      Favorizează petrolul american în primul rând (Vineri, 11 mai 2018, 16:04)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Statele Unite exportă peste 2 milioane de barili pe zi și se află la cel mai înalt nivel al producției de petrol din toaă istoria lor.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu de americani ne temem (Vineri, 11 mai 2018, 21:59)

        kent8 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        ci de invigorarea rusilor.
  • 0 (0 voturi)    
    haideti mai... (Vineri, 11 mai 2018, 13:23)

    ..13 [utilizator]

    Oricum petrolul se afla in crestere - iar in ultima luna a crescut cu 6% - de la 72 la 77....

    Oricum o sa se aseze undeva - so not a big deal ceea ce se intampla acum pe piata petrolului -era de asteptat.

    Nu cred ca o sa ajunga la 100 la sfarsitul acestui an.

    Banui ca va ajunge undeva la 90 sau in apropierea acestei valori - si daca se intampla ceva bun in Venezuela o sa ne bucuram de un curs mai jos...