Parlamentarii polonezi și-au votat reducerea cu 20% a indemnizațiilor

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 11 mai 2018, 9:42 Actualitate | Internaţional


Jaroslaw Kaczynski
Foto: Wikimedia Commons
Parlamentul polonez, dominat de partidul naționalist și eurosceptic Lege și Justiție (PiS), a adoptat o lege care prevede reducerea cu 20% a indemnizațiilor parlamentare, după ce bonusurile financiare decise de guvern pentru miniștrii săi au stârnit critici dure din partea opiniei publice, scrie Reuters.

Legea a fost adoptată cu o majoritate de 240 de voturi, în timp ce principalele partide de opoziție s-au abținut.

Potrivit actului normativ, indemnizația parlamentară va fi redusă cu 20% de la nivelul actual de 2.802 $ pe lună, după ce fostul premier Beata Szydlo stabilise la sfârșitul anului trecut acordarea unor bonusuri substanțiale membrilor cabinetului. Decizia a dus la slăbirea popularității partidului, astfel încât liderul Jaroslaw Kaczynski le-a cerut miniștrilor să-și doneze bonusurile unor acțiuni caritabile. Tot el a anunțat reducerea indemnizațiilor parlamentare.

















2350 vizualizari

  • -11 (13 voturi)    
    Praf in ochi (Vineri, 11 mai 2018, 10:02)

    2087 [utilizator]

    Un gest fara substanta de la un demagog.
    • +11 (13 voturi)    
      De acord (Vineri, 11 mai 2018, 11:15)

      liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Insa atunci majorarea indemnizatiilor de la noi ce este? Un gest plin de demnitate?!?
  • +1 (13 voturi)    
    Polonia , (Vineri, 11 mai 2018, 10:04)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    sau cum e sa fii si comunist si civilizat .

    Respect.
  • +10 (14 voturi)    
    polonia? (Vineri, 11 mai 2018, 10:09)

    Francisc 1 [utilizator]

    pai noi nu eram in rand cu ei? dragnea umblam si noi la pensiile speciale? faci pariu? ca pe mici am vazut , pe mari e problema!
    • +11 (11 voturi)    
      what? (Vineri, 11 mai 2018, 11:09)

      sunstorm [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      in rand cu ei? de cand si pana cand? Polonia e cu cel putin 10 ani in fata Romaniei, si imi exprim opinia dupa ce am locuit 2 ani acolo.
  • -2 (10 voturi)    
    Comunicare defectuoasa (Vineri, 11 mai 2018, 11:40)

    MinDepous [utilizator]

    "reducere cu -20%", au vrut sa spuna. S-a pierdut o liniuta acolo, e o greseala tehnica.
    • +6 (8 voturi)    
      Desteptule (Vineri, 11 mai 2018, 11:59)

      John12 [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Corect este "reducere cu 20%", daca vrei sa folosesti minusul, atunci spui "s-a modificat cu -20%".
    • +5 (7 voturi)    
      nu tocmai (Vineri, 11 mai 2018, 12:06)

      decretelu [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      reducere inseamna scadere, deci minus. dupa cum cresterea e cu plus, nu poate fi cu minus. exceptie doar in romania unde cresterile salariale sunt uneori cu minus. :D dar noi suntem... altfel. as zice "traditional" invers.
      • -1 (5 voturi)    
        Se numeste sarcasm (Vineri, 11 mai 2018, 12:20)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui decretelu

        Am uitat deja de "economia Romaniei a inregistrat o crestere negativa" a lui Boc? La ala, crestea cu -2% sau nu mai stiu cat.

        Se numeste sarcasm ce-am incercat eu. Nu e vina mea ca nu toata lumea il poate identifica...
        • 0 (0 voturi)    
          nu sunt idiot (Vineri, 11 mai 2018, 12:46)

          decretelu [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

          sarcasmul dvs nu va fi inteles daca nu-l raportati la situatia pe care ati descris-o mai jos. fara un reper clar pare doar o lipsa de intelegere a unui concept.
          in plus, "crestere economica negativa" exista ca termen in manualele de economie. sau o fi fost si asta sarcasm? daca e, imi cer scuze. De sarcasm, evident! :D
          • 0 (0 voturi)    
            Parol (Vineri, 11 mai 2018, 13:08)

            MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui decretelu

            Nu v-am calificat drept idiot. Nici macar nu am sugerat nimic in acest sens.

            Ad literam, nu este vina mea daca sarcasmul si/sau ironia nu pot fi identificate de toti cei care imi citesc comentariile. Am pus jos explicatia - care distruge comentariul initial, e ca o gluma explicata, e deja un mare fasss ce-a iesit.

            Da, exista in limbaj enonomic, insa atunci cand se adresa publicului, aproape se batea in piept si accentua nuanta de "crestere", cu mai putina emfaza pe "negativa". Adica, discutam despre manipularea opiniei publice. La asta ma refeream si eu - o reducere negativa, in final culegand laurii actului de-a "reduce", de fapt.

            Hai ca nu e cazul de atac la persoana aici, chiar nu am jignit pe nimeni.

            E interesant ca, atunci cand astia de la guvernare folosesc fix limbajul asta, noi inca mai induram, insa cand un nimeni online lasa un comentariu in fix acelasi stil de exprimare, isi ia critica de numa' numa'. :-)

            Weekend fain sa avem
    • +1 (1 vot)    
      Legenda (Vineri, 11 mai 2018, 12:23)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Am uitat deja de "economia Romaniei a inregistrat o crestere negativa" a lui Boc? La ala, crestea cu -2% sau nu mai stiu cat.

      Apoi, retorica PSD, in care orice prostie scoasa e de fapt:
      - comunicare defectuoasa
      - "greseala tehnica" -> a gresit un om, nu a interpretat un calculator datele aiurea, auzi, greseala tehnica...
      - plus, minus, ce mai conteaza, numerele sunt importante, nu cate zerouri ai inainte de virgula sau cine stie ce detalii

      Asadar, ce afirmam eu era in stilul PSD, cu mostenirea lui Boc: poate aflam ca polonezii de fapt si-au mai dat 20% in plus. Adica, o scadere de -20%.

      Poftim. Gluma explicata. Weekend placut