​SONDAJ Credeti că va putea Europa să suplinească rolul SUA la nivel global?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 10 mai 2018, 18:46 Actualitate | Internaţional


Sondaj Europa - lider global
Foto: Hotnews
Ideea ca Europa să înlocuiască SUA ca lider global a fost exprimată, în diverse feluri, de mai mulți lideri europeni pe parcursul ultimelor două zile, după ce președintele Donald Trump a retras America din acordul nuclear cu Iranul.

Mai întâi, președintele Franței, Emmanuel Macron, a spus că Europa e de acum însărcinată să garanteze ordinea multilaterală mondială. Apoi, președintele CE, Jean-Claude Juncker, a spus că "trebuie să înlocuim SUA care, ca actor internațional, și-au pierdut din vigoare (...)". Iar cancelarul german Angela Merkel a declarat că "timpul în care puteam simplu sa contăm pe Statele Unite pentru a ne proteja a trecut".

  • Participă la sondajul Hotnews.ro: Credeti că va putea Europa să suplinească rolul SUA la nivel global?




Citeste mai multe despre   


















1813 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    ca sa vezi (Joi, 10 mai 2018, 18:51)

    ..13 [utilizator]

    Pozitionarea/perceptia mea conduse la crearea unei majoritati care era initiat uniform imprastiata.

    Interesant tare cum vad citittorii HN.
    • +3 (5 voturi)    
      Cine (Joi, 10 mai 2018, 22:32)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      si din ce limba te-a tradus?
  • +3 (17 voturi)    
    care rol? (Joi, 10 mai 2018, 19:03)

    pehash [utilizator]

    SUA si-a urmarit intotdeauna propriile interese. Iranul si-a respectat angajamentele luate. Problema este ca o eventuala crestere economica contravine intereselor economice ale Arabiei Saudite, partener traditional al SUA si finantator important al datoriei SUA. In plus, Iranul vinde petrol pe euro..
    • +4 (6 voturi)    
      Ar trebui (Joi, 10 mai 2018, 22:54)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      sa inveti sa nu mai exprimi adevaruri evidente.Dreptatea in politica internationala se masoara in portavioane si baze militare.Si bineinteles, in cantitatea de armament vandut...
  • +5 (9 voturi)    
    Festung Europa (Joi, 10 mai 2018, 19:07)

    Landser [utilizator]

    Teoretic poate, dar pt asta ar trebui ca Germania sa investeasca mult in armata! Si sa lase asa zisa vina de pe urma pierderii razboiului!
    Au experienta iar daca au vointa Bundeswehr ul in 5 ani ar redeveni la gloria de altadata!
  • +1 (3 voturi)    
    Va deveni rrusia "gloaba" mondiala (Joi, 10 mai 2018, 19:58)

    rov [utilizator]

    Vom invata toate natiunile sa ne extindem, sa spionam si sa dam gaze....
  • 0 (4 voturi)    
    lol (Joi, 10 mai 2018, 20:52)

    Adrian_1234 [utilizator]

    ultima oara cand au facut asta a iesit cu razboiul 2 mondial ... poate ar trebui sa ne vina mintea pana la urma dar deh, exista o zicala ca istoria se repeta si nu degeaba :(
  • -1 (5 voturi)    
    ce inseamna sa suplineasca (Joi, 10 mai 2018, 20:55)

    nash pandelica [utilizator]

    sa inlocuiasca ?
    sau america da semne de oboseala si'i trebuie ajutorul unui ..membru supliant !
  • +2 (6 voturi)    
    USA (Joi, 10 mai 2018, 22:10)

    levierul [utilizator]

    SUA are nevoie sa ramana jandarmul modial. Altfel le pica economia. Chestia e ca nimeni nu vrea asta si atunci sunt sustinuti chiar daca nu este cazul. Nu avem alt orizont. Nu inca. Insa pe termen lung, Asia va controla toate finantele mondiale si treburile se vor incurca rau. Daca peste 10 ani China sau India nu vor fi de acord cu interventia SUA in vreun nou conflict, USA nu va mai avea forta sa se opuna. UE nu conteaza. Nu mai are forta. Banii UE sunt fictivi, cat timp piata este tot mai protectionista. Castiguri medii de 2-3 mii de euro pe luna pentru a trai un trai mediocru in mementul in care in China sau in India poti avea aceleasi lucruri la 5-6 sute de euro.... asta nu mai poate fi numita concurenta. Practic UE si-a sapat groapa.
  • +2 (6 voturi)    
    Europa a fost mama (Joi, 10 mai 2018, 23:09)

    tordz [utilizator]

    catorva imperii care au dominat lumea. Trump e idiot daca crede ca Europa va sta vesnic la mila SUA. Europa e un colos adormit care se trezeste greu, dar cand o face pazea !
  • 0 (6 voturi)    
    Poate si o va face (Joi, 10 mai 2018, 23:29)

    troncota [utilizator]

    Europa nu are armata proprie pentru ca nu a vrut nu pentru ca n-a putut. SUA fara aportul de creiere din alte tari ar fi fost mult in urma. Europa are resurse de creativitate mai mari fiind mai diversa cultural, genetic si etnic.