Erdogan: Turcia nu a renunțat niciodată la scopul de a se alătura Uniunii Europene

de A.L.     HotNews.ro
Duminică, 6 mai 2018, 22:22 Actualitate | Internaţional


Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Turcia nu a renunțat niciodată la scopul de a se alătura Uniunii Europene, a declarat duminică președintele Tayyip Erdogan, citat de Reuters. 

Erdogan a spus însă că omologii săi din Europa nu au arătat aceeași hotărâre în această privință. 

Turcia a început discuțiile de aderare la Uniunea Europeană în 2015, la 18 ani de la depunerea cererii. În timp ce mai mulți factori au încetinit negocierile -în special problema Ciprului și opunerea Germaniei și Franței față de aderarea Turciei- discuțiile au fost lăsate deoparte începând cu anul 2016.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1419 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 6 mai 2018, 22:28)

    IisusVine [anonim]

    • +3 (3 voturi)    
      Corect + S400 de la rusi...;) (Luni, 7 mai 2018, 0:11)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

      Incirlic nu mai este operativa NATO....deci ?!
    • +1 (3 voturi)    
      lasa-l mah (Luni, 7 mai 2018, 14:10)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

      Daca se converteste la crestinism, il primim.
  • +6 (8 voturi)    
    .. (Duminică, 6 mai 2018, 22:40)

    ak33 [utilizator]

    Mai bine nu
  • -22 (24 voturi)    
    niciodata, cat timp deciziile cheie... (Duminică, 6 mai 2018, 23:08)

    demaGOGU [utilizator]

    ...se vor lua la Paris si Berlin.

    too bad, Turcia ar fi putut fi o sansa - demografica, economica, strategica - ptr declinul Occidentului.
    • 0 (18 voturi)    
      Ba bine că nu (Duminică, 6 mai 2018, 23:24)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Occidentul e cum e acum pentru că, la un moment dat, a fost creștin.
      • +2 (4 voturi)    
        si daca e sa il impartim (Luni, 7 mai 2018, 9:14)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        se vede care crestinism a adus mai multa civilizatie si prosperitate... daca ne uitam la natiile ortodoxe realizam ca ele sunt mai aproape de turcia decat de germania.
      • -2 (2 voturi)    
        Absolut (Luni, 7 mai 2018, 11:08)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        De-aia erai condamnat la moarte daca spuneai ca pamantul e rotund.
    • +4 (6 voturi)    
      Corect! (Luni, 7 mai 2018, 1:08)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ar trebui ca aceste decizii sa fie luate la Moscova, Beijing, Ankara.

      Ce inseamna sansa demografica?

      Problema e nu ca nu au de unde sa vina oameni in Europa, ci ca europenii o sa fie din ce in ce mai putini. Venirea turcilor in Europa n-o sa rezolve aceasta problema. Nu rezolvi nimic daca inocuiesti suedezii cu sirieni si zici ca gata, ai rezolvat problema demografica. Asta se poate rezolva intr-un an foarte usor: mai deschide Erdogan robinelul la conducta de refugati si intr-un an ajung cateva milioane in Europa. Mai vin si din Chine cateva zeci de milioane si s-a rezolvat problema.

      Si mai mult: putem sa chemam toate natiile in Europa si ieuropenii sa plece pe o insula, astfel se rezolva si problema demografica.
    • +4 (6 voturi)    
      nu crezi ca esti ridicol... (Luni, 7 mai 2018, 2:16)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      sa vorbesti de demografie cand suntem peste 7 miliarde pe planeta? Lasa-i bai sa stea bine la capitolul demografiei, noi cred ca putem convietui cu mai putini indivizi pe metru patrat precum canadienii sau norvegienii. e asa graba cu inmultirea?
    • 0 (0 voturi)    
      occidentul ala care era la marginea prapastiei (Luni, 7 mai 2018, 21:53)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Iar estul comunist il aplauda din fundul haului.
      Macar ala era un banc bun, ce spui tu e o gluma de neam prost coapta in laboratoarele KGB-ului.
  • +6 (10 voturi)    
    Deocamdata eforturile is pt o uniune cu Putin (Duminică, 6 mai 2018, 23:28)

    Dalinar [utilizator]

    Hahaie si erdugan, ca nu-l doare gura, doar.
  • +8 (10 voturi)    
    Serios? (Duminică, 6 mai 2018, 23:28)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    https://www.hotnews.ro/stiri-international-21426974-erdogan-intreaba-turcia-nu-trebui-adere-organizatia-cooperare-shanghai-condusa-china-rusia.htm

    Se pare ca si turcii au amnezie...
  • +7 (9 voturi)    
    Europa invata din istorie (Luni, 7 mai 2018, 0:10)

    strelka [utilizator]

    O imprudenta as zice foarte benefica pt. noi a fost acceptarea in 2004, ca Romania si Bulgaria sa adere in 2007 la UE desi aceste 2 tari nu au fost niciodata pregatite de asa ceva. Probabil decizia a fost luata pe considerente stategice, caci nu cred ca UE la acea data era atat de ignoranta incat sa nu stie care e realitatea in Balcani. Dar Europa nu isi permite sa greseasca cu Turcia si nu o va face niciodata in ciuda declaratiilor sforaitoare.
  • -6 (14 voturi)    
    A vrut sa spuna "sa alature UE la Turcia" (Luni, 7 mai 2018, 2:25)

    quietguy58 [utilizator]

    De fapt, a vrut sa spuna "sa alature UE la Turcia" si sa transforme Europa intr-un pashalic turcesc.

    Erdogan nu trebuie sa-si faca probleme, se ocupa Merkel & "political correct" sa prosterneze Europa la picioarele musulmanilor.
  • +3 (5 voturi)    
    Da (Luni, 7 mai 2018, 3:40)

    mitg [utilizator]

    Vise de sultan.

    Cred ca nici daca ajung “gastarbeiterii” emigrati in Europa la 50% nu vor vrea cloaca numita Turcia in UE.
  • 0 (2 voturi)    
    Ce ba s-au terminat banii ? (Luni, 7 mai 2018, 10:00)

    aramos [utilizator]

    ...