Erdogan: Turcia nu a renunțat niciodată la scopul de a se alătura Uniunii Europene

de A.L.     HotNews.ro
Duminică, 6 mai 2018, 22:22 Actualitate | Internaţional


Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Turcia nu a renunțat niciodată la scopul de a se alătura Uniunii Europene, a declarat duminică președintele Tayyip Erdogan, citat de Reuters. 

Erdogan a spus însă că omologii săi din Europa nu au arătat aceeași hotărâre în această privință. 

Turcia a început discuțiile de aderare la Uniunea Europeană în 2015, la 18 ani de la depunerea cererii. În timp ce mai mulți factori au încetinit negocierile -în special problema Ciprului și opunerea Germaniei și Franței față de aderarea Turciei- discuțiile au fost lăsate deoparte începând cu anul 2016.


Citeste mai multe despre   
















1368 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Vrabia malai viseaza (Duminică, 6 mai 2018, 22:28)

    IisusVine [utilizator]

    2 orase din Turcia ar avea sanse sa fie incluse in UE. In rest Estul e Afganistan.
    • +3 (3 voturi)    
      Corect + S400 de la rusi...;) (Luni, 7 mai 2018, 0:11)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

      Incirlic nu mai este operativa NATO....deci ?!
    • +1 (3 voturi)    
      lasa-l mah (Luni, 7 mai 2018, 14:10)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

      Daca se converteste la crestinism, il primim.
  • +6 (8 voturi)    
    .. (Duminică, 6 mai 2018, 22:40)

    ak33 [utilizator]

    Mai bine nu
  • -22 (24 voturi)    
    niciodata, cat timp deciziile cheie... (Duminică, 6 mai 2018, 23:08)

    demaGOGU [utilizator]

    ...se vor lua la Paris si Berlin.

    too bad, Turcia ar fi putut fi o sansa - demografica, economica, strategica - ptr declinul Occidentului.
    • 0 (18 voturi)    
      Ba bine că nu (Duminică, 6 mai 2018, 23:24)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Occidentul e cum e acum pentru că, la un moment dat, a fost creștin.
      • +2 (4 voturi)    
        si daca e sa il impartim (Luni, 7 mai 2018, 9:14)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        se vede care crestinism a adus mai multa civilizatie si prosperitate... daca ne uitam la natiile ortodoxe realizam ca ele sunt mai aproape de turcia decat de germania.
      • -2 (2 voturi)    
        Absolut (Luni, 7 mai 2018, 11:08)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        De-aia erai condamnat la moarte daca spuneai ca pamantul e rotund.
    • +4 (6 voturi)    
      Corect! (Luni, 7 mai 2018, 1:08)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ar trebui ca aceste decizii sa fie luate la Moscova, Beijing, Ankara.

      Ce inseamna sansa demografica?

      Problema e nu ca nu au de unde sa vina oameni in Europa, ci ca europenii o sa fie din ce in ce mai putini. Venirea turcilor in Europa n-o sa rezolve aceasta problema. Nu rezolvi nimic daca inocuiesti suedezii cu sirieni si zici ca gata, ai rezolvat problema demografica. Asta se poate rezolva intr-un an foarte usor: mai deschide Erdogan robinelul la conducta de refugati si intr-un an ajung cateva milioane in Europa. Mai vin si din Chine cateva zeci de milioane si s-a rezolvat problema.

      Si mai mult: putem sa chemam toate natiile in Europa si ieuropenii sa plece pe o insula, astfel se rezolva si problema demografica.
    • +4 (6 voturi)    
      nu crezi ca esti ridicol... (Luni, 7 mai 2018, 2:16)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      sa vorbesti de demografie cand suntem peste 7 miliarde pe planeta? Lasa-i bai sa stea bine la capitolul demografiei, noi cred ca putem convietui cu mai putini indivizi pe metru patrat precum canadienii sau norvegienii. e asa graba cu inmultirea?
    • 0 (0 voturi)    
      occidentul ala care era la marginea prapastiei (Luni, 7 mai 2018, 21:53)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Iar estul comunist il aplauda din fundul haului.
      Macar ala era un banc bun, ce spui tu e o gluma de neam prost coapta in laboratoarele KGB-ului.
  • +6 (10 voturi)    
    Deocamdata eforturile is pt o uniune cu Putin (Duminică, 6 mai 2018, 23:28)

    Dalinar [utilizator]

    Hahaie si erdugan, ca nu-l doare gura, doar.
  • +8 (10 voturi)    
    Serios? (Duminică, 6 mai 2018, 23:28)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    https://www.hotnews.ro/stiri-international-21426974-erdogan-intreaba-turcia-nu-trebui-adere-organizatia-cooperare-shanghai-condusa-china-rusia.htm

    Se pare ca si turcii au amnezie...
  • +7 (9 voturi)    
    Europa invata din istorie (Luni, 7 mai 2018, 0:10)

    strelka [utilizator]

    O imprudenta as zice foarte benefica pt. noi a fost acceptarea in 2004, ca Romania si Bulgaria sa adere in 2007 la UE desi aceste 2 tari nu au fost niciodata pregatite de asa ceva. Probabil decizia a fost luata pe considerente stategice, caci nu cred ca UE la acea data era atat de ignoranta incat sa nu stie care e realitatea in Balcani. Dar Europa nu isi permite sa greseasca cu Turcia si nu o va face niciodata in ciuda declaratiilor sforaitoare.
    • +5 (9 voturi)    
      N-as sustine asta (Luni, 7 mai 2018, 0:53)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui strelka

      Dupa ce vizitezi Ungaria, Slovacia, Polonia si Tarile Baltice te intrebi acelasi lucru.
      Slovacia si Ungaria: tari foarte alunecoase dpdv politic, populatie relativ mica, resurse relativ slabe. Intrucat de turism nu se poate vorbi acolo (decat pentru pensionari saraci), sunt disperati sa ofere terenuri pentru fabrici de lohn straine, cu energie ieftina ce isi fac sperante ca o iau de la rusi. De aia cam joaca dublu.
      Polonia mi s-a parut comparabila cu Romania. Trecand peste faptul ca au fost admisi pe baza exporturilor ce le aveau cu Rusia, fiind un soi de economie promitatoare. S-au dus si alea.
      Tarile Baltice sunt inca in URSS. O gramada de bani rusesti se spala prin zona euro pe acolo, sa nu mai vorbim de trecutul granitei pe un pachet de tigari fix in zona Schengen. Informatie obtinuta de la niste amici letoni, plecati de scarba de acolo.
      Noi n-am avea ce cauta in zona Schengen pt ca ne invecinam numai cu rusofili, ca intotdeauna. Toti insa imi spun ca ne admira, cum dracu am rezistat ca limba latina intr-un ocean de slavoni. Ca suntem ai naibii, dom'ne, asa le-am zis. Si pe vremea comunistilor uram rusii din tot sufletul.
  • -6 (14 voturi)    
    A vrut sa spuna "sa alature UE la Turcia" (Luni, 7 mai 2018, 2:25)

    quietguy58 [utilizator]

    De fapt, a vrut sa spuna "sa alature UE la Turcia" si sa transforme Europa intr-un pashalic turcesc.

    Erdogan nu trebuie sa-si faca probleme, se ocupa Merkel & "political correct" sa prosterneze Europa la picioarele musulmanilor.
  • +3 (5 voturi)    
    Da (Luni, 7 mai 2018, 3:40)

    mitg [utilizator]

    Vise de sultan.

    Cred ca nici daca ajung “gastarbeiterii” emigrati in Europa la 50% nu vor vrea cloaca numita Turcia in UE.
  • 0 (2 voturi)    
    Ce ba s-au terminat banii ? (Luni, 7 mai 2018, 10:00)

    aramos [utilizator]

    ...