Asalt al coloniștilor asupra creștinilor din Ierusalim: Preoții creștini sunt agresați și scuipați, iar proprietățile le sunt vandalizate

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 1 mai 2018, 8:59 Actualitate | Internaţional


Biserica Crestina din Ierusalim
Foto: Wikimedia Commons
​Creștinii din orașul vechi din Ierusalim spun că prezența lor în centrul geografic al credinței lor este amenințată prin amenințări și achiziții agresive de proprietăți din partea coloniștilor evrei, scrie Guardian

Potrivit liderilor Bisericii, preoții creștini sunt agresați și scuipați, iar proprietățile le sunt vandalizate. 

Tensiunile s-au accentuat anul acesta în zonele creștine și armenești din cetatea antică de un kilometru pătrat în care se află și Biserica Sfântului Mormânt, cel mai sfânt loc al creștinătății. Orașul Vechi este locul unde se află și locuri de o importanță majoră pentru evrei și musulmani. 

Bisericile spun că ofensiva se desfășoară pe trei fronturi: un război de hărțuire din partea coloniștilor fanatici, taxe fără precedent din partea consiliului local din Ierusalim și o inițiativă ce ar permite expropierea terenurilor bisericești scoase la vânzare. 

”Astăzi, Biserica se confruntă cu cea mai mare amenințare din partea unor anumite grupuri de coloniști. Coloniștii sunt insistenți în încercările lor de erodare a prezenței comunității creștine din Ierusalim”, a declarat Guardian Teofilos al III-lea, patriarhul grec-ortodox al Ierusalimului, cel mai important lider creștin de pe Pământul Sfânt. 

”Aceste grupuri radicale de coloniști sunt foarte bine organizate. În ultimii ani am asistat la profanarea și vandalizarea unui număr fără precedent de biserici și locuri sfinte și primim un număr tot mai mare de informații privind preoți și credincioși ocali care sunt agresați și atacați”, a spus el. 

”În ce privește reacția autorităților, aceste comportamente rămân în mare parte nepedepsite”, a adăugat Teofilos.



















5234 vizualizari

  • +31 (45 voturi)    
    Nu pot sa cred! Colonistii ataca si crestini, (Marţi, 1 mai 2018, 9:33)

    __alex__ [utilizator]

    nu doar palestinieni? Dar stirile ne spun ca ei doar se apara! Le-or fi facut si crestinii ceva....
    Ia sa fi profanat niste extremisti cateva sinagogi din Europa, ce scandal mediatic iesea.
    Iar politicienii europeni tac malc...
    • +5 (9 voturi)    
      Sa-l punem pe Dragnea acolo, in mijlocul pietii (Marţi, 1 mai 2018, 18:06)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      sa stea o zi expus, sa-l scuipe evreii si dupa aceea sa vedem ce intelegeri mai face ........
    • 0 (0 voturi)    
      De unde pana unde (Miercuri, 2 mai 2018, 22:08)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      colonisti ? Prostia asta de cuvant ar vrea sa spuna ca acesti oameni sunt straini, dintr-o alta tara, indepartata, care vin si " colonizeaza " o colonie. Cum au fost englezii pentru India de exemplu.
      Dar aici este vorba de evrei care isi construiesc locuinte in Samaria si Iudeea . Cuvantul " colonist " este total nepotrivit. Este un cuvant al propagandei palestiniene .
  • -11 (41 voturi)    
    . (Marţi, 1 mai 2018, 9:48)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    Ca si europa , grupurile alea cred ca au identificat elementul retrograd necivilizat si lipsit de valori : crestinii .
  • +28 (40 voturi)    
    pai normal, dupa palestinieni urmeaza crestinii (Marţi, 1 mai 2018, 9:59)

    mnicku [utilizator]

    evreii sint unici
    • +10 (16 voturi)    
      pretinii (Marţi, 1 mai 2018, 13:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      lui dragnea pablito, deh.
  • +35 (43 voturi)    
    Actiuni iresponsabile (Marţi, 1 mai 2018, 10:02)

    UpNext [utilizator]

    si, regretabil, organizate ale unei parti radicale a societatii israeliene, care vor contribui la cresterea antisemitismului la nivel international. De neinteles lipsa de reactie a autoritatilor israeliene. Incompetenta, indiferenta sau complicitate?
  • +11 (31 voturi)    
    TERORISMUL PSIHOLOGIC practicat de religii, (Marţi, 1 mai 2018, 10:02)

    ...!?! [utilizator]

    prin MINCIUNA, IMBECILIZAREA SI IPOCRITIZAREA populatiilor, cat si printr-o indoctrinare religioasa de un privitivism grobian atroce,ar fi necesar sa fie tecute pe black-list si scoase in afara legii!
    • +9 (25 voturi)    
      Sa fim mai exacti (Marţi, 1 mai 2018, 10:55)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui ...!?!

      Populatiile nu sunt ipocrite. Ipocriti sunt liderii religiosi, iar populatiile sunt prostite.
      Orice religie se preteaza sa fie folosita in scopuri politice si pentru ca un cler sa capete mai multa influenta in societate.
      Dar, daca este sa cercetezi Noul Testament vei avea surpriza ca acolo nu se spune nimic despre instituirea vreunui cler crestin, nici despre vreun fel de ritual dintre numeroasele care se practica in bisericile crestine, ritualuri care au fost in parte preluate din iudaism si in parte din religiile pagane. Crestimismul pur biblic este ceva mult diferit de ceea ce se vede in bisericile oficiale.
    • -7 (25 voturi)    
      Terorismul psihologic (Marţi, 1 mai 2018, 12:04)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ...!?!

      practicat de religii . Acestea " ar trebui scoase in afara legii ". Pe care religie o propui mai intai sa fie scoasa in afara legii ? Islamul cumva ?
  • +10 (20 voturi)    
    In masura in care (Marţi, 1 mai 2018, 10:56)

    cornel19 [utilizator]

    sunt probate afirmatiile lui Teofilos al III, probabilitatea unor reactii din partea lumii crestine exisista. Personal cred ca exista posibilitatea ca organizati antisemite militante din Europa, Nord America, spatiul ex-sovietic, etc. sa-si reincarce "bateriile". Cel putin la nivel teoretic se poate ajunge pe fundalul mutari reprezentantelor diplomatice la Ierusalim, ca sa se formeze un front de actiune al palestienilor, musulmanilor siiti, crestini, alti, oarecum asemanator cu situatia din anii 2015/2016 in care daesh/isis prin presiunea opiniei publice a facut ca mai multe guverne sa actioneze.
    • +8 (8 voturi)    
      deci victima e de vina? (Marţi, 1 mai 2018, 22:51)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui cornel19

      Articolul este despre colonistii evrei care agreseaza crestinii si le vandalizeaza bisericile, sub protectia guvernului de la Tel Aviv. Atat.

      Aberatiile cu antisemitii, palestinienii, daesh etc sa le servesti imbecililor care platesc taxa prostiei la preoti.
    • 0 (2 voturi)    
      amtisemitism.. (Miercuri, 2 mai 2018, 13:20)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui cornel19

      Ma amuza cum este folosit acest cuvant fara a intelege sensul lui, sau atribuindu-i-se doar un sens restrans la grupul Evrei/Israelieni/Iudei!
      Semiti sunt si iordanienii, arabii(din peninsula arabica),sirienii, irakienii, kuweitienii, inafara de evrei si palestinieni..
      Cand spui antisemit, trebuie sa te gandesti la intregul grup de populatii semitice, nu doar la evrei!
      Nu am inclus iranienii pentruca ei sunt Iafetiti( indo-europeni); la fel turcii sau chinezii, japonezii (mongoloizii)..
      So, ori este anti-Israel, anti-evreu (adica xenofobie - doar un grup este supus atacurilor declansate de fobie) ori va lasati de comentat...
      • +2 (2 voturi)    
        @akillies Va sugerez, (Miercuri, 2 mai 2018, 15:01)

        cornel19 [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        sa consultati DEX, este exact invers, fata de ce a ce scrieti dumneavoastra. Eu nu am fost amuzat, mai degraba trist...
  • +29 (39 voturi)    
    Mai draga.... (Marţi, 1 mai 2018, 11:07)

    minus [utilizator]

    Daca sunt evrei, totul le este permis.
    In plus, nici evrei nu-i mai poti numi, caci este o dovada de antisemitism.
    Ei sunt poporul ales, restul planetei este neales- este o logica simpla, usor de inteles...doar ca noi pricepem mai greu, bag de seama!
    • -5 (27 voturi)    
      hm (Marţi, 1 mai 2018, 11:44)

      gelu antigelu [utilizator] i-a raspuns lui minus

      pai nici nu-i numesc evrei. ei sunt pur si simplu colonisti. adica aia care au venit de aiurea si elimina incet si sigur toti ceilalti localnici. pana raman numai ei.
  • +15 (21 voturi)    
    Daca pe crestini nu-i suporta (Marţi, 1 mai 2018, 11:56)

    sucar [utilizator]

    ce sa mai vorbim de musulmani ? Eu inteleg ca e vorba de o minoritate fanatica si nu de intreaga societate, insa e ciudat ca autoritatile nu reactioneaza.
  • -16 (28 voturi)    
    Colonistii ?! (Marţi, 1 mai 2018, 12:00)

    adrian88000 [utilizator]

    Adica ar dori sa-si faca blocuri de locuit in acea zona de 1km. patat ? Sanchi !
    Bisericile si-au construt hoteluri acolo , unde primesc pelerini si ii cazeaza contra unei sume substantiale. Dar ar vrea sa ramana asa cum a fost. Adica sa nu plateasca nici un impozit pentru aceste venioturi. Nu tine ! Sa le scoata la vanzare proprietatile primaria Ierusalimului ? Nu s-a pus inca problema.
  • +14 (18 voturi)    
    Astea nu sunt noutati (Marţi, 1 mai 2018, 13:27)

    KostasP [utilizator]

    Asta se intampla si inainte (ex. Scuipat preotii crestini). Poate intre timp s-a agravat situatia. Cei mai mari dusmani ai iudeilor (in viziunea lor) nu sunt musulmanii, precum cred unii, suntem noi crestinii.
  • +10 (12 voturi)    
    "Saracii" colonisti (Marţi, 1 mai 2018, 14:34)

    quietguy58 [utilizator]

    "Saracii" colonisti
  • -8 (14 voturi)    
    Stramosii lui (Marţi, 1 mai 2018, 14:59)

    Kosmos [utilizator]

    Isarescu
  • -4 (14 voturi)    
    hehe (Marţi, 1 mai 2018, 18:15)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Zici The Guardian si tragi apa!
    • -2 (12 voturi)    
      Corect ! (Marţi, 1 mai 2018, 19:31)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Sursa nu este deloc credibila.
  • 0 (10 voturi)    
    treaba cu taxele (Marţi, 1 mai 2018, 18:48)

    semperfidelis [utilizator]

    din ce am vorbit cu un israelian, ca am prins perioada cand s-a anuntat initiativa, taxele se refera la spatiile oferite bisericilor dar folosite pentru afaceri. practic suprafete uriase alocate bisericilor sunt folosite pentru afaceri, nu pelerinaj, etc. iar ei vor ca aceste afaceri sa fie impozitate, nu bisericile. iar "fara precendent" e pentru ca istoria e relativ scurta iar biserica in ultimul timp a profitat de banetul care curge acolo.

    dar na, cam ca la noi...
    • +4 (4 voturi)    
      evident (Marţi, 1 mai 2018, 22:54)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui semperfidelis

      totul se reduce la bani... Israel...