VIDEO Controversata centrală nucleară plutitoare rusă Akademik Lomonosov, la prima călătorie pe apă

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 17:49 Actualitate | Internaţional


Centrala plutitoare
Foto: Captura Youtube.com
O controversată centrală nucleară plutitoare rusă a fost scoasă într-o primă călătorie pe apă, scrie News.ro, citând The Associated Press. Centrala plutitoare - Akademik Lomonosov - a fost scoasă sâmbătă din şantierul naval Sankt Petersburg, unde a fost construită.



Ea este remorcată şi se îndreaptă, pe Marea Baltică, urmând să ocolească nordul Norvegiei, către Murmansk, unde reactoarele îi vor fi încărcate cu combustibi nuclear.

Lomonosov urmează să fie introdusă în serviciu în 2019, în largul Penisnulei Ciukotsk, în Extremul Orient, şi să furnizeze energie electrică unui port şi unor platforme petroliere.

Acest proiect a fost criticat extrem de dur de ecologişti.

Greenpeace a denunţat proiectul drept un ”Cernibîl plutitor”.


















5713 vizualizari

  • -14 (42 voturi)    
    si Fukushima ce a mai fost ? (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 18:01)

    VaseaV [utilizator]

    unele articole sunt de neinteles, asta e Cernobal pe apa, da’ Fukushima ce a fost ? de cateva ori Cernobal direct in oceanul planetar ? japonezii abia dupa 10 ani de la cel mai mare dezastru nuclear au reusit sa bage un robot si sa vada ce se intampla acolo, intre timp s-a scurs totul in ocean ....
    • +14 (24 voturi)    
      Nu stiu cum mai e acum situatia in Rusia, (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 20:01)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      dar pana nu demult URSS/ Rusia avea stabilita o tehnologie standard de deversare a rezidurilor radioactive in ocean. Pleca vaporul incarcat in larg, si varsau cu butoaiele si furtunele peste bord. Imi aduc aminte si de un filmulet pe tema asta.
      • -9 (11 voturi)    
        ce e asta ? (Duminică, 29 aprilie 2018, 10:21)

        VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        genul de fake news care prinde la public ?
        • 0 (4 voturi)    
          Este fake news (Duminică, 29 aprilie 2018, 12:21)

          DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

          Pentru ca nu era o procedura "standard". Era doar o procedura simpla.

          https://goo.gl/te4MEb
        • +2 (4 voturi)    
          Nu e stire falsa. (Duminică, 29 aprilie 2018, 12:39)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

          Cauta filmuletul documentar si o sa vezi.
          Fapte petrecute, sa zicem, prin 1995- 2000.
          A fost atunci un ,,dezghet jurnalistic", si unii au facut un documentar pe tema asta.
    • +8 (10 voturi)    
      Am inteles Vasea .. (Duminică, 29 aprilie 2018, 4:51)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      ..Daca s-a intamplat si la Fukushima, pai atunci sa fie cat mai multe centrale plutitoare, zburatoare etc...

      Deci comentariul tau este un argument pentru astfel de centrale.
      • -1 (5 voturi)    
        ai dreptate! (Duminică, 29 aprilie 2018, 11:18)

        VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        daca exista entitati care fac rau, nu trebuie sa faca acelasi lucru toata lumea ... defapt asta e esenta vietii pe pamant!
    • +5 (7 voturi)    
      Gaspadin Vasilly (Duminică, 29 aprilie 2018, 7:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      Japonezii au luat toate masurile dupa dezastru! Spune mi daca pe strada ta din Leningrad ai vazut vreodata Tsunami? Ala nu a fost trimis de China sau Coreea de Nord, tsunamiul japonez, a fost trimis de Natura sau Dumnezeu!
      • -2 (8 voturi)    
        nu inteleg la care masuri te referi ... (Duminică, 29 aprilie 2018, 11:35)

        VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        scuza cu Tsunami nu ajuta la nimic, accident nuclear de proportii foarte mari (eu cred ca e mai mare decat cel de la Cernobal, dar mult mai bine "masluit") tot accident nuclear ramane. Despre masurile luate, iti aduc aminte ca din toata lumea au venit experti sa isi dea cu parerea si au parasit locul cu prima ocazie. La aproape 7 ani dupa Fukushima disaster (japonezii au bagat un robot in reactor sa constate pe unde se scurg radiatiile in ocean...(vezi ce au facut rusii pentru Cernobal: https://www.historia.ro/sectiune/actualitate/articol/cernobil-povestea-dezastrului-din-urss)
        • +3 (5 voturi)    
          Rusii (Duminică, 29 aprilie 2018, 12:22)

          DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

          Pai rusii au incercat sa ascunda Cernobil la inceput. Cred ca la asta te refereai, nu?
    • +7 (9 voturi)    
      Tavarișci polkovnik KGB Vasea Vasilkov (Duminică, 29 aprilie 2018, 7:58)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      Să compari tehnica rusă cu cea japoneză, când încă din 1905 primii au fost primii europeni care au luat-o pe coajă de la non-europeni, este ca și cum ai compara tehnica germană cu cea românească. De acord, românii nu sunt complet rupți de tehnologie, au creat chestii remarcabile, dar: PER TOTAL nu se poate face comparația. Iar dacă bagi la înaintare realizările spațiale, acestea au fost făcute de URSS, oarecum altă entitate decât actuala Rusie.
      • -1 (9 voturi)    
        i-ai asteptat pe americani prea mult (Duminică, 29 aprilie 2018, 11:25)

        VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        iti spun doar atat, din cate stiu, rusii, inca sunt cei care fac transport in spatiu, doar ei, si fac asta pentru toti cei care vor sa ajunga acolo ... asta nu inseamna ca mi-as dori sa traiesc intr-o societate dominata de metehne rusofile ... a fi rusofil sau rusofob nu cred ca ajuta pe nimeni !
        • +3 (7 voturi)    
          Nu sunt nici rusofob si nici rusofil (Duminică, 29 aprilie 2018, 12:25)

          DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

          SpaceX transporta si ei in spatiu, la fel si ESA. Faptul ca tu nu stii asta nu inseamna ca nu exista. Pe 4 aprilie a ajuns o nava cargou la ISS lansata de SpaceX, nu de rusi. Ce-i drept avea la bord un joc Tetris, from Russia, with love.

          Pot fi rusofag?
        • +1 (1 vot)    
          Fac rușii transport în spațiu? (Luni, 30 aprilie 2018, 15:50)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

          Adevărat, însă ai uitat un mic detaliu: fac la preț de dumping.... și nea Elon Musk îi va scoate curând de pe piață, și va ajunge pe Marte, Planeta Roșie, cu mult înaintea Armatei Roșii, poniș, tavarișci?
  • 0 (18 voturi)    
    Bravo (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 18:15)

    mitg [utilizator]

    Numa sa nu afecteze pestii cand bubuie, ca se strica treaba. Rusii daca vor explozii, problema lor.
    • +12 (26 voturi)    
      URSS este egala cu extinctia Planetei (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 19:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Prin Tot ceea ce face, practic Vlady The Chemical parca este conceput din Tunguska
  • +15 (23 voturi)    
    ruski teknologi (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 20:04)

    graveyard_shift [utilizator]

    2019 - prima centrala nucleara plutituare;
    2020 - prima centrala nucleara subacvatica.
  • +15 (23 voturi)    
    macar e colorata frumos (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 20:20)

    hmc [utilizator]

    si vesel si optimist, in culoarea rahatului.
    Sau e deja ruginita, si se scufunda pana ajung sa puna uraniul in ea.
  • +17 (25 voturi)    
    kremlin 2 (Sâmbătă, 28 aprilie 2018, 21:27)

    ras-putin [utilizator]

    ii pun niste turnulete si arata ca si kremlinul. poa' sa-si mute phurtin biroul acolo si sa-si bage un cablu undeva, ca sa aiba energie mai ca duracell-ul.
  • +7 (9 voturi)    
    Nu ne-au mai otravit de mult (Duminică, 29 aprilie 2018, 7:56)

    2087 [utilizator]

    Din 1986, mai exact.
  • -8 (14 voturi)    
    ... (Duminică, 29 aprilie 2018, 9:10)

    vitan.sandu [utilizator]

    Stirea in sine este una spre banal, in conditiile tehnologice actuale. Spectacloase sunt comentariile! Numai din acestea iti dai seama cat de multi sunt cei care stau cu gura cascata la slitul marelui licurici! Nici macar o urma de simpatie pentru o realizare (daca se va dovedi viabila) de exceptie pentru omenire.
    • +6 (8 voturi)    
      Bine ai venit de pe Sputnik, (Duminică, 29 aprilie 2018, 9:56)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      hai mai zi-ne ce-i pe acolo, eu nu citesc situri de propaganda, deci nu stiu.
      • +4 (6 voturi)    
        Sandel? Nu are Odihna cand maikaluirassia (Duminică, 29 aprilie 2018, 10:16)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        Este infierata...intotdeauna raspunde prezent! La Sputnik spui? Acolo e plictis deoarece adulatorii lu pleshoianu au schimb de retete privind Pufoaika
    • +7 (7 voturi)    
      Pana la un Punct are sens ce ai scris (Duminică, 29 aprilie 2018, 10:06)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Dupa acel Punct nu te intrebi de ce o referinta https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mikhail_Lomonosov
      Din trecutul burghez al rusiei este folosita ca Anatema? Deoarece dupa Octombrie Roshu, nimic s a intamplat....ridicol? Deloc, Kremlin a botezat sarcofagul plutitor ce seamana izbitor cu cel de la Cernobil cu un nume anti URSS...
    • +6 (6 voturi)    
      De acord (Duminică, 29 aprilie 2018, 12:27)

      DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      "Stirea in sine este una spre banal, in conditiile tehnologice actuale."

      Absolut de acord, mai ales cand romanii au inventat inca de acum 60 de ani perpetuum mobile - asa cum a venit comunicatul de la ministerul cercetarii. Numai eu am ramas bou si am platit pt benzina ieri pentru ca nu am avut destui bani sa imi echipez masina cu un perpet din acela mobil.
    • +3 (7 voturi)    
      <br> (Duminică, 29 aprilie 2018, 15:09)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Care e realizarea de exceptie pentru omenire?
      Exista reactoare suficient de mici incat sa incapa pe o nava inca din anii '50 deci nu inteleg ce au inventat acum rusii?
  • +4 (4 voturi)    
    asa arata moartea! (Luni, 30 aprilie 2018, 8:11)

    MirceaIo [utilizator]

    Cat de periculos! Nu s-au invatat minte cu Cernobal!!!!