Ramzan Kadyrov, liderul Ceceniei, apără din nou poligamia: Allah ne autorizează să avem patru femei

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 aprilie 2018, 18:04 Actualitate | Internaţional


Ramzan Kadyrov, presedintele Ceceniei
Foto: kremlin.ru
Liderul Ceceniei, Ramzan Kadyrov, a apărat încă o dată, marți, poligamia, interzisă în Rusia, adăugand că aceasta practică nu a dispărut niciodată din țara sa, "chiar și în epoca URSS", scrie AFP.

"Nu eu trebuie să dau permisia, Allah ne autorizează să avem patru femei", a declarat, la televiziunea publică Rossia-24, liderul cecen, care conduce cu o mână de fier această mică republică musulmană rusească din Caucaz, din 2007.

"Din totdeauna, chiar și în epoca cea mai dură a URSS, luam a doua, a treia și a patra femeie. Este imposibil să ni se interzică", a adăugat Kadyrov.

Tată a cinci copii, Ramzan Kadyrov a mai apărat și în trecut poligamia, în ciuda legilor rusești care o interzic, deoarece, potrivit acestuia, există "mai multe femei decât bărbați. Și ele trebuie să-și găsească toate locul în viață".

Protejat al lui Vladimir Putin, pe care îl elogiază frecvent, Ramzan Kadyrov a proclamat în mai multe rânduri că legea islamică este superioară "legilor federației Rusiei".

În mai 2015, acesta a apărat public căsătoria foarte mediatizată a unuia dintre apropiații săi, deja căsătorit, cu o cecenă de 17 ani, care a provocat numeroase critici în Rusia.


















1490 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Nefericit obicei ! (Marţi, 24 aprilie 2018, 18:09)

    Sparafucile [utilizator]

    De ce ? Pai 4 neveste nu presupune si 4 soacre ?
  • +6 (6 voturi)    
    de ce-o-ti vrea 4 neveste nu stiu (Marţi, 24 aprilie 2018, 18:12)

    vindicomvs [utilizator]

    eu abia rezist cu una
    • +1 (1 vot)    
      Nu-ti pierde curajul ! (Marţi, 24 aprilie 2018, 22:47)

      Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      Fiindca intr-o buna zi suferintele tale vor lua sfirsit . Pe Wikipedia scrie ca omul e muritor .
  • +3 (5 voturi)    
    4 pe pamant (Marţi, 24 aprilie 2018, 18:13)

    AndJorj [utilizator]

    si 843 dincolo. Neaparat toate virgine.
  • +1 (5 voturi)    
    mmmdeh! (Marţi, 24 aprilie 2018, 18:16)

    ...!?! [utilizator]

    familie traditionala, dle!
    bine ca nu au fost autorizati(!) multiplu de 4 femei pe cap de islamist.
    • +1 (3 voturi)    
      daca asa sunt ei fericiti, de ce sa le interzicem? (Marţi, 24 aprilie 2018, 22:44)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui ...!?!

      daca 2 barbati se iubesc de ce sa ne opunem noi casatoriei lor?
      dar daca 3 barbati se iubesc de ce sa ne opunem noi casatoriei lor?
      dar daca un barbat si 2 femei se iubesc de ce sa ne opunem noi casatoriei lor?
      • 0 (0 voturi)    
        la fel cu un barbat si 2 copii? (Miercuri, 25 aprilie 2018, 22:16)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Daca incalcam principiile care stau la baza societatii noastre, intelegem implicatiile? In vremea romanilor totul era permis...