UPDATE Canada: O camionetă a intrat in mulțime in Toronto / 10 persoane au murit si 15 au fost rănite / Șoferul mașinii a fost reținut de polițiști/ Oficialii resping ipoteza unui atac terorist

de R.M., N.O.     HotNews.ro
Luni, 23 aprilie 2018, 20:57 Actualitate | Internaţional


O masina a lovit zece pietoni in Toronto
Foto: Captura YouTube
Conform poliției, bilanțul a crescut la 10 morți şi 15 răniți, după ce o furgonetă a intrat în mulţime, luni, într-o intersecţie importantă de la periferia oraşului Toronto, a anunţat poliţia, citată de presa locală. Ministrul Securității Publice, Ralph Goodale, a respins posibilitatea unui atac asupra "securității naționale", sugerând că este un act izolat. Poliția l-a identificat pe șofer in persoana lui Alek Minassian, de 25 de ani, din nordul Toronto. (AFP).

UPDATE 10.33:
Atacatorul care a intrat cu furgoneta în mulțumie, omorând 10 oameni și rănind alți 15, a urmat cursurile unei școli pentru copii cu nevoi speciale. El a fost descris de foștii săi colegi ca un copil retras, care mergea mereu cu capul plecat pe holurile liceului, dar nu era violent, relatează Reuters.

Alek Minassian, 25 de ani, a fost arestat de poliție la doar 26 de minute după ce a intrat cu o camionetă albă, închiriată, în mulțime, în nordul orașului canadian Toronto.

UPDATE 8.56:
Poliția canadiană îl interoghează pe șoferul furgonetei, relatează BBC. Suspectul, Alek Minassian, în vârstă de 25 de ani, nu are antecedente penale, potrivit informațiilor frunizate de autorități.

Accidentul a fost intenționat, dar motivele care au stat la baza acțiunii lui Alek Minassian sunt încă necunoscute, spun oficialii.

Premierul Canadei, Justin Trudeau, a transmis un mesaj în care condamnă ”tragicul atac”.

UPDATE 03:00:
Conform poliției, bilanțul a crescut la 10 morți şi 15 răniți, după ce o furgonetă a intrat în mulţime, luni, într-o intersecţie importantă de la periferia oraşului Toronto, a anunţat poliţia.

Update 00:20
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) spune că până la acestă oră nu există informaţii care să arate că printre victimele incidentului din Toronto, unde o camionetă a intrat în mulţime, s-ar afla şi cetăţeni români.

"Ministerul Afacerilor Externe face verificări în acest caz. Momentan, nu există informaţii care să indice că printre victime s-ar afla şi cetăţeni români", a transmis, pentru News.ro, Ministerul Afacerilor Externe.

UPDATE 23:00 Nouă persoane au murit şi 16 au fost rănite rănite, după ce o furgonetă a intrat în mulţime, luni, într-o intersecţie importantă de la periferia oraşului Toronto, a anunţat poliţia, citată de presa locală.

Update 22.21: Poliția din cel mai mare oraș din Canada a spus inițial că opt până la zece persoane au fost rănite, dar un martor a spus pentru Reuters că există cel puțin două cadavre la fața locului. 

Update 21.24 Poliția din Toronto a spus că șoferul mașinii a fost reținut, însă nu a oferit detalii cu privire la vârstă, genul sau posibilele motive ale acțiunii acestuia, relatează Reuters.



Poliția a scris pe Twitter că incidentul a avut loc la ora locală 13,27 (17,27 GMT) dar nu a precizat dacă e vorba de un act deliberat sau de un accident.




















7832 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Probleme psihice (Luni, 23 aprilie 2018, 21:31)

    mitg [utilizator]

    Cum se tot poarta de cand lumea, dar cu metoda masina doar de la o vreme incoace ...
  • +26 (28 voturi)    
    de la fata locului (Luni, 23 aprilie 2018, 21:59)

    uzu [utilizator]

    dupa ce a lovit un grup de oameni care asteptau la semafor, a continuat sa mearga pe sosea si pe trotuar inca un kilometru in sud pana l-au prins. pe distanta asta a omorat 3 oameni.
    politia "nu a precizat dacă e vorba de un act deliberat sau de un accident"... sa meri 1km pe trotuar si sa omori lumea ... o fi accident.
    • -5 (13 voturi)    
      Posibil (Marţi, 24 aprilie 2018, 10:14)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      Te-ai gandit la varianta ca ai facut un infarct sau un atac cerebral?
  • +8 (12 voturi)    
    in Canada? (Luni, 23 aprilie 2018, 22:17)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Pe bune?
  • -11 (37 voturi)    
    Normal ca nu au dat detalii. (Luni, 23 aprilie 2018, 23:58)

    Lok [utilizator]

    O fi oare un barbat de varsta medie de credinta islamica?
    • +5 (27 voturi)    
      ce bine le stim noi pe toate... (Marţi, 24 aprilie 2018, 6:28)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      e tinar, 25, si are nume armenesc
      • -12 (18 voturi)    
        pe bune (Marţi, 24 aprilie 2018, 9:38)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

        tu crezi toate aburelile aruncate pe piata?
        ce te faci mai nene cand o sa auzi ca de fapt e un
        ''radicalizat''?o sa sa-ti inghiti ironiile gratuite?
        tampitul ala de ministru respinge din start un atac terorist!tie nu-ti suna ceva in urechile alea?
        ce-ti spune uzul ratiunii?
        in rest,odihna placuta!
        • +1 (3 voturi)    
          ce ne facem, mai nene?! (Marţi, 24 aprilie 2018, 17:57)

          Filbert [utilizator] i-a raspuns lui Point

          Uzul ratiunii imi spune ca e cazul sa-ti pui de urgenta coiful din folie de aluminiu pe cap si sa te inchizi in pivnita pentru ca guvernul canadian, Soros si toate conspiratiile mondiale sint pe urmele tale.
  • -2 (48 voturi)    
    Imi vine sa vomit !... (Marţi, 24 aprilie 2018, 3:10)

    Canadian13 [utilizator]

    de atata politically correctness in tara in care un Prim-Ministru este un papitoi, care arata ca un papitoi, se imbraca ca un maimutoi ( in India) si care este sub fustele nevestei, o femninista convinsa, vegana si cam dusa cu pluta !
    Daca nu o spune Toronto Police apoi s-o spuna toata lumea .
    Soferul TERORIST al camionetei care a omorat 10 oameni in Toronto se numeste ALEK MINASSIAN http://www.tvanouvelles.ca/2018/04/23/le-suspect-est-alek-minassian-25-ans
    si deja circula un video cum a scos o arma catre politisti..., banuiesc ca sa-si ceara scuze ? http://hollywoodlife.com/2018/04/23/who-is-alek-minassian-toronto-van-driver/


    Oh, sfanta inocenta in tara celor care si-au dat viata in razboaie care nici macar nu era ale lor !
    • -8 (40 voturi)    
      Pai Turdeau si libaralii lui (Marţi, 24 aprilie 2018, 5:03)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Canadian13

      Distrug sistematic clasa muncitoare din Canada. Nivelul de trai scade de la an la an. Cei de jos traiesc tot mai greu. Asta ii mai trebuia Canadei, sa lase sa treaca granita, toti golanii de care se saturasera americanii.
    • 0 (2 voturi)    
      Papitoiul asta investeste (Marţi, 24 aprilie 2018, 19:41)

      carvil [utilizator] i-a raspuns lui Canadian13

      sute de miliarde de dolari in infrastructura. Ce n-as da sa avem si noi un premier papitoi ca Trudeau.
  • +11 (27 voturi)    
    Minassian nu pare nume de.. "Aloha Snackbar"-ian (Marţi, 24 aprilie 2018, 4:09)

    Alex735 [utilizator]

    Un nou caz Breivik?
    • +17 (17 voturi)    
      Un frustrat, din pacate .. (Marţi, 24 aprilie 2018, 5:40)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      "Minasyan, Minasian or Minassian (Armenian: Մինասյան) is an Armenian surname".

      Oamenii sunt suparati si omoara alti oameni, astfel le trece supararea.
    • +19 (25 voturi)    
      Da, (Marţi, 24 aprilie 2018, 6:40)

      vagabond [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      e nume armenesc. E doar dereglat, nu musulman:)
      • +1 (5 voturi)    
        Nu SI musulman (Marţi, 24 aprilie 2018, 9:51)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui vagabond

        :-)
        • 0 (0 voturi)    
          SI - depinde de context, cred (Marţi, 24 aprilie 2018, 21:00)

          vagabond [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Daca spui :
          "E dereglat si musulman."
          Atunci raspunsul e "E doar dereglat, nu SI musulman"

          Dar daca spui "E musulman"
          Atunci raspunsul ar fi :"E doar dereglat, nu musulman"

          Oricum, daca ai vreun link care explica asta, l-as aprecia, pt ca nu sunt 100% sigur care varianta e corecta :)
  • -11 (15 voturi)    
    au facut scoala islamistii (Marţi, 24 aprilie 2018, 10:01)

    srpc [utilizator]

    iar dereglatii au luat lectii
    • +1 (1 vot)    
      Armenia (Marţi, 24 aprilie 2018, 20:22)

      vagabond [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      A fost prima tara crestina din istorie. Sunt chiar mai crestini decat romanii, daca iti poti inchipui asa ceva:)
  • +2 (2 voturi)    
    Da... (Marţi, 24 aprilie 2018, 17:52)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Nu e un atac `terorist`, e un atac `prietenist` !